1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

Ali bin ŞihabHz.leri derdi ki:  Duyduğuma göre helal yoldan alınan gıda ile gelişen bir bedeni kat'iyyen toprak eritmez... Çürütmez... Yemez... Oğlu diyor ki:  Babamın bu sözüne beldesinde bulunan bazı âlimler itiraz ettiler. Dediler ki:  Bu durum peygamberlere ve şehitlere has bir şeydir. Babam vefat etti. Aradan tam yirmi bir sene geçti. Babamın:  "Duyduğuma göre: helal yoldan alınan gıda ile gelişen bir bedeni kat'iyyen toprak,  eritmez... Çürütmez... Yemez ..." sözü dillere düştü... Yine itirazlar başladı. Gerçeği anlamak ve anlatmak babında, çareyi babamın kabrini açmakta buldular.  Açıp baktıkları zaman: İlk gün koydukları gibi buldular... ve Lahdi yapan mezarcı, o itirazcı alimlere adam yolladı, çağırttıDurumu gözlerinizle görünüz... Dedi.  Gördüler; inandılar... Allah'tan bağış talebinde bulunup tövbe ettiler.

(Altınoluk Dergisi, Subat 1989, Sayı: 036)

NAMAZIN ÖNEMİ.        

Aişe(r.a.) validemiz de şöyle buyuruyorlar: 

“Rasûlullâh(s.a.v.) Namaza durduğu zaman, yüreğinden kazan kaynamasına benzer bir ses duyulurdu. Ezan okunduğu zaman, Allah’ın huzuruna çıkacağı için, etrafındakileri tanımaz hâle gelirdi.”Peygamber efendim iz’in her hâlini örnek alan

Müstesna şahsiyetlerden biri olan Hz. Ömer(r.a.) suikasta uğrayıp ağır yaralandığında, kan kaybından bayılıyor, kendisini bir türlü ayıltamıyorlardı.

Fakat namaz vakitleri girdiğinde biri kulağına eğilip; “–namaz ya Ömer!, namaz!” diye seslenince, hayret verici bir iradeyle ayılıyor ve o hâliyle namazını eda ediyordu. Ardından da:“–namazı olmayanın İslâm’da yeri yoktur!” deyip tekrar kendinden geçiyordu!

Hz. Ali(r.a.)’ın da bir muharebede ayağına ok isabet etmişti.

Iztırarının şiddetinden dolayı oku çıkaramadılar.

Hz. Ali(r.a.):

“–Ben namaza durayım da öyle çıkarın!” dedi. Dediği gibi yaptılar ve hiçbir zorluk çekilmeden, kolayca çıkarıldı. Hz.Ali selâm verip;“–ne yaptınız?” diye sorduğunda, oradakiler;

“–çıkardık!” dediler.Demek ki Hazret-i Ali(r.a.),

Namazda âdeta dünyadan tecerrüt ediyor, bedenî ıztıraplarını dahi unutacak derecede kendini ibadete  veriyordu.!

 

Bu yazı toplam 69 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar