1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

 

KÖLE’NİN CÖMERTLİĞİ

İnsanoğlunun yeryüzündeki vazifesi, ilâhî muhabbeti gönüllere aşılayan bir rahmet kapısı olmaktır!

Büyük ruhlar, Canâb-ı Hakk’ın şefkat ve merhamet nazarı ile mahlûkata bakış tarzına muvaffak olanlardır! Şu hâdise ne kadar ibretlidir:

Abdullah bin Cafer(r.a.) bir seyahat esnasında, bir hurma bahçesine uğradı. Bahçenin hizmetçisi, siyahi bir köle idi. köleye üç adet ekmek getirmişlerdi. Bu sırada bir köpek geldi.

Köle, ekmeklerden birini ona attı. Köpek, ekmeği yedi. Öbürünü attı. Onu da yedi. Üçüncüyü de attı. Onu da yedi.  Bunun üzerine Abdullah bin Cafer(r.a.)ile köle arasında şöyle bir konuşma geçti: ‘’- senin ücretin nedir? ‘’ ’’- işte gördüğünüz üç ekmek!’’ ‘’- niçin hepsini köpeğe verdin?

- buralarda hiç köpek yoktu. Bu köpek uzaklardan gelmiş olmalı. Aç kalmasına gönlüm razı olmadı!- peki bugün sen ne yiyeceksin? - sabredeceğim, günlük hakkımı rabbimin bu aç mahlûkuna devrettim!’’   Bu güzel ahlâk karşısında hayran kalan Abdullah(r.a.):

‘’- Sübhânallah! Bir de benim çok cömert olduğumu söylerler! Hâlbuki bu kölebenden daha cömertmiş!’’  Buyurdu.

Ardından da o köleyi ve hurma bahçesini satın aldı ve köleyi âzad edipbahçeyi ona hediye etti!

İHTİYAÇ SAHİBİNE HEMEN VERMEK

Bir Derviş, Hasan-ı Basrî Hazretleri'nden bir şey ister. O da hemen ayağa kalkıp gömleğini çıkarır ve dervişe verir. Oradakiler; "- ey Hasan, eve gidip oradan bir şeyler verseydin ya! " derler.  Hasan-ı Basrî hazretleri şöyle cevap verir :

"- Bir defasında bir muhtaç mescide geldi ve; -açım! - dedi. biz gafletedip hemen yiyecek getirmedik.

Onu mescidde bıraktık ve evlerimize gittik. Sabah namazına geldiğimizde bir de baktık ki, zavallı ölmüş. Kefenleyip defnettik. Ertesi gün, yakaza hâlinde manevi bir zuhurat olarak, o garibi sardığımız kefenin mihrapta durduğunu ve üzerinde; ‘’- kefeninizi alın, Allah kabul etmedi!’’ -Yazısını gördüm. o gün, ‘’- bundan sonra bir ihtiyaç sahibini gördüğümde onu bekletmeyeceğim, hemen ihtiyacını göreceğim! ‘’-diye yemin ettim! "

 

Bu yazı toplam 268 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar