1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

ŞEYTANIN EVİ VE YEMEĞİ

Besmele ile başlanıp Hamdele ile bitirilen yemekler, bir şifa kaynağı olurken; Besmelesiz ve Şükürsüz yenen gıdalar gaflet ve sıklet sebebi olur!

Bu hikmete binaen efendimiz(s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"Kişi evine girerken ve yemek yerken besmele çekerse, şeytan askerlerine; - burada ne geceleyebilirne de yemek yiyebilirsiniz- der. Eğer o kimse eve girerken besmele çekmezse, şeytan askerlerine; - geceyi geçirerek bir yer buldunuz. - der.  O şahıs yemek yerken besmele çekmezse,

Şeytan askerlerine;  ‘’- hem barınacak yer hem de yiyecek yemek buldunuz.’’ der! "

                     O BENİ ZÂYİ ETMEZ

Basra’da yaşamış Allah dostlarından biri olan Abdülvâhid bin Zeyd (r.a.) bir defasında deniz yolculuğuna çıkmıştı. Denize açıldıklarında kuvvetli bir rüzgâr çıktı. Bindikleri gemi fırtınaya tutuldu.

Dağ gibi dalgalar arasında yol almaya çalışıyorlardı. Sonunda dalgalar onları bir adaya sürükledi. Oraya demir attılar.

Karaya ayak basmanın sevinciyle gemiden inip dolaşmaya başladılar. Adayı gezerken bir de gördüler ki orada puta tapan bir adam var. Onun yanına varıp sohbet ettiler.

“- Sen kime tapıyorsun öyle?!” dediler.

Adam yakınındaki putu gösterdi.

Onlar da adama: “- Neden buna tapıyorsun? Bu ne fayda ne de zarar verir! Senin ilâh diye tanıdığın şu put, birileri tarafından yapılmış bir şeydir. Buna tapmanın mantığı nedir? Bu putun, tapılmasını haklı gösterecek nesi var?”  dediler.

Bu sorular karşısında adam:

“- Peki, siz kime taparsınız, kime ibadet edersiniz?” dedi.

Onlar da: “- Biz öyle bir varlığa ibadet ediyoruz ki; Her şeyi yaratan, her şeye kadir olan, arşı semada, gücü, kuvveti sonsuz, hükmü dirilere de ölülere de geçen, var olan, bir olan, tek olan Allah’a ibadet ederiz” dediler.

Bunun üzerine adam:

 “- Bunu size kim bildirdi? Kim öğretti?” diye sordu.

Onlar da: “- Allah bize, kendimizden çok değerli bir peygamber, kerim bir elçi gönderdi. Bize bunları o haber verdi” dediler.

Adam:  “- O Peygamber nerededir?” diye sordu.

Onlar da:  “- Bize Allah Teâlâ’nın gönderdiği dini, İslâm’ı bildirip, tebliğ edip vazifesini tamamladıktan sonra vefat etti.

Bu yazı toplam 278 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar