1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

– Sen fakirliğin sebebiyle mecbur kaldığın bir günah işliyor ve bundan dolayı ağlıyorsun. Hâlbuki Allah bana bu kadar servet vermişken, ben günah işlemekten çekinmiyorum. Benim Allah’tan utanmaya ve korkmaya senden daha çok ihtiyacım var.
Kifl, böylece pişmanlık hisleri içinde, yapacağı kötü işten vazgeçti. Kalbine apayrı bir huzur ve mutluluk geldi. Kadına bir miktar para verip onu gönderdi. Kadıncağız, sevinç ve kendisini harama girmekten koruyan Rabbine şükür içinde evine döndü.
Kifl, artık eski Kifl değildi. O güne kadar yapmış olduğu bütün günahlar için tövbe ediyordu. Erken olmasına rağmen dükkânın kapısını kapattı ve evine doğru yöneldi. Sabaha kadar Rabbine dua ederek yalvardı ve affını diledi. O gece Kifl’in ecel vaktiydi. O hâl üzere ruhunu Rahman’a teslim eyledi.
Sabah olmuştu. Kifl’in evinden çıkmadığını gören yakınları kapıyı açtıklarında Kifl’i ölü olarak buldular. Bu sırada kapısında herkesin okuyabileceği şekilde şöyle bir yazı vardı: “Allah, Kifl’in günahlarını affetti.”
Halk, bu duruma şaşırdı kaldı. Allah, Kifl’in affedilmesine sebep olan bu olayı, o dönemin peygamberine vahiy yoluyla bildirdi. Böylece herkesin şaşkınlığı gitti ve insanlar bundan büyük bir ders aldılar.
Kıssadan Hisse
1. Tövbe kapısı her zaman ve her kişi için açıktır. Bir kimse ne kadar günah işlemiş olursa olsun büyük bir pişmanlık ve samimiyetle tövbe ederse Allah onun tövbesini kabul eder ve onu bağışlar.
2. Allah, kendi rızası istikametinde bir hayat yaşamaya gayret eden kullarını sever. Rahmetinin gereği olarak bazen kulları günaha gireceği an onları değişik vesilelerle korur. O yüzden kula düşen görev, Rabbiyle arasındaki bağı devamlı surette güçlü tutmasıdır.
KUL HAKKI

Vaktiyle, Karagümrük esnafından bir bakkal ölüm döşeğinde idi. Mahallenin imamı durumdan haberdar edildi. Gelip "Yasin-i Şerif" okudu. Hastanın şuurunun yerinde olduğu belliydi. Hoca Efendi "Kelime-i Şahadet" okurken, bakkal kendini zorluyor fakat bir türlü okuyamıyordu. Hoca çok üzüldü. Bakkal farkında olunca:
"Hocam aklım başımda, sizi duyuyorum. Fakat "Kelime-i Şahadeti" okuyacağım zaman bizim dükkândaki terazinin dili gelip, benim dilime çöküyor, dilim dönmez ve okuyamaz oluyorum. Çünkü daima eksik tartar, müşterilerin 3-5 gram hakkını vermezdim" dedi ve bu şekilde can verdi.

Bu yazı toplam 280 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar