1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

PEYGAMBERİMİZ(SAV) ÖNÜMÜZDE YAYA YÜRÜRLERKEN BİZ NASIL AT ÜZERİNDE OLABİLİRİZ
Mercidabık savaşı ( 1516) kazanılmış sıra Mısır’ın fethine gelmiştir. Osmanlı ordusu mısıra doğru hareket etmiş ve karşılarına Mısır’a ulaşmaları için doğal bir engel olan sina çölü çıkmıştır. Osmanlı askerleri 1,5 senedir seferde bulundukları için yorgun düşmüşler ve vezirlerden bazıları da bu çölün geçmenin imkânsız olabileceğini geçilse bile çok asker kaybı olacağını düşündükleri için pek istekli olamamışlardı. Bunu hisseden yavuz ordusuna hitaben bir konuşma yaptıktan sonra atını Sina çölüne sürmüş ver arkasından Osmanlı ordusu da çöle doğru yürüyüşe geçmiştir. Çölde yürüyüş çok çetin olmuş su idareli kullanılmış teyemmüm ile abdest alınmıştı. Çölü geçiş sırasında bir ara yavuz sultan selim atından inerek yürümeye başlayınca doğal olarak padişahın yürüdüğü bir sırada kimsenin altı sırtında olamayacağından bütün orduda at sırtında olanlar vezirler, beyler beyiler ve sipahiler atlarından inerek yürümeye başladılar. Son derece cevval ve heybetli yavuz sultan selim derin bir huşu içerisinde önüne bakarak yürüyordu, vezirler ve askerler bu durumu merak etmişlerdi acaba sultan neden yürüyordu? Hemen vezirler padişahın nedimesi, sohbet arkadaşı ve sırdaşı olan hasan cana müracaat ederek durumu öğrenmesini istediler Hasan can padişahın yanına yaklaşarak;
- Hayırdır inşallah sultanım bütün ordu merak eyler; devletlu padişahımız, acep niçin yaya yürürler? diye telaş ederler,dedi.
Yavuz Sultan Selim büyük bir maneviyat ve huşu içerisinde Hasan Cana dönerek;
-iki cihan sultanı peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem önümüzde yaya yürürlerken biz nasıl at üzerinde olabiliriz Hasan Can?
Bir müddet bu şekilde giden selim han, tekrar atına binmesiyle geri kalanlarda atlarına binerek yollarına devam ettiler.
Ve geçilmez denilen Sina çölü 13 gün gibi kısa bir sürede geçilmiş, yaklaşık 100 yıldır yağmur yağmayan çöle ordunun geçiş sırasında yağmur yağmış.(alıntı)
HZ.ÖMERİN TORUNUNU TANIYAMAMASI
Hazreti Ömer, hilâfeti zamanında, yanında oğlu Abdullah ve Hz. Hasan olduğu halde Medine sokaklarında dolaşıyorlardı. Bir sokaktan geçerken gayet zayıf kalmış, bakımsız bir çocuk görüp:
— Bunun hiç kimsesi yok mu acaba? Nasıl insan bunlar, çocuğa hiç bakmamışlar? Dedi.
Oğlu Abdullah:
— Baba tanıyamadın mı? O senin torunun, benim de kızımdır, deyince, Hz. Ömer kızdı ve:
— Yazıklar olsun sana!, dedi. Babasının öfkelendiğini anlayan oğlu:
 

Önceki ve Sonraki Yazılar