1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

BUDA GEÇER YAHU. 
Sultan Mahmut bir gün tüm vezirlerini toplayıp, bana bir yüzük yaptırın ve üzerine öyle birşey yazdırın ki ona her baktığımda, hüzünlüysem neşeleneyim, neşeliysem hüzünleneyim diye buyurmuş... 
Vezirler toplanmışlar dört bir yana haber salmışlar. Sonunda bir gün bir yüzükle sultanın karşısına çıkmışlar, yüzüğü vermişler. Sultan Mahmut tamam işte bu demiş... 
Yüzüğün üzerinde ; "Bu da geçer ya hu" yazıyormuş. Hattatlar bu lafı çok sevmişler ve eserlerinde sıkça kullanmışlardır.
Bu da geçer ya Hû!
Onun için ne mutluluktan deliye dönmeye... ne de kederden ölmeye hacet yok..
Ve yine hepimizce malum bir ifade daha:
Gamına gamlanıp olma mahzun
Demine demlenip olma mağrur
Ne gam baki ne dem baki..
Hüve'l Baki...
GERÇEK MUHABBET
Hz. Ayşe radıyallahu anha Resulullah’ın bâkire olarak evlendiği ilk ve tek hanımıdır. Sadık dostu ve halifesi olacak olan Hz. Ebubekir’in kızıdır. 
Hz. Ayşe, Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin hem talebesi, hem sevdiği idi. Aralarında manevi bir muhabbet vardı. Zaten ruhlar arasında kuvvetli muhabbet olduğu zaman bedenlerin uzaklığı ve farklılığı değerini yitirir. Hatta muhabbet bedenlere de sirayet eder. Nitekim Hz. Ayşe’nin manevi sevgisi onun bütün varlığını kaplamıştı. Bütün güzellikleri kendisinde toplamış olan Allah Resulüne bütün kalbiyle âşık olmuştu.
Kendisi şöyle anlatmıştır:
“Bir gün Resulullah efendimiz, nalınlarının kayışlarını çakıyordu. Ben de ay ışığında iplik eğiriyordum. Mübarek yüzüne baktım. Parlak alnından ter damlıyordu. Ter damlasını nur saçıyor, gözlerimi kamaştırıyor gördüm. Kendimden geçmiştim. Bana doğru bakarak buyurdular ki:
- Sana ne oldu ki, böyle dalgın duruyorsun?
Ben de, "Ya Resulallah! Mübarek yüzünüzdeki nurların parlaklığına ve mübarek alnınızdaki ter tanelerinin saçtıkları ışıklara bakarak kendimden geçtim” dedim.
Bunun üzerine, Resulullah efendimiz kalkıp yanıma geldi, alnımdan öptü ve buyurdular ki:
- Ya Âişe! Allah sana hayır versin! Beni sevindirdiğin gibi, seni sevindiremedim.
Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem de Âişe Annemizi çok severdi. Bunu söylemekten de çekinmezdi.
Bir gün Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam, bir sefer esnasında, askeri tecrübesi sebebiyle Amr ibn-i As’ı çok değerli ashabının başına komutan olarak tayin etmişti. O da “Acaba Peygamberimiz beni herkesten çok sevdiği için mi vazifelendirdi?” diye ümitlenmişti. Rasulullah Efendimize gelip
- Ya Rasulallah en çok kimi seviyorsun? Diye sordu. Allah Resulü: (Devam Edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar