1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

EBU DAMDAM KİMDİR. 
Resulullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- efendimiz bir gün ashabıyla birlikte otururken:
“–sizden biri, Ebû Damdam gibi olmaktan âciz midir?” diye sormuştu. Oradaki sahabeler:
“–Ebû Damdam kimdir?” diye hayretle sordular. zira kendisini tanımıyorlardı. Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- efendimiz de şöyle buyurdu:
“–sizden önceki kavimlerden birine mensup idi. «bana hakaret eden ve dil uzatarak gıybetimi yapan kimselere hakkımı helâl ediyorum.» derdi.” (ebû dâvûd, edeb, 36/4887)
Ne güzel bir af misali… Kendisine karşı yapılacak dedikodu, gıybet, hakaret gibi hazmedilmesi çok zor olan ve hesabı kıyamete kalan hataları peşinen affettiğini Allah arz ediyor... Affetme ve hoşgörü hususundaki ahlakını örnek almamız gereken zat.
NASIL YAŞARSANIZ ÖYLE ÖLÜRSÜNÜZ.
Amir bin Abdullah, ölüm döşeğinde idi! nefesleri sayılı iken yakınları etrafında ağlaşıyorlardı. 
Akşam ezanını duyunca etrafındakilere: "beni kaldırın!" dedi.  "hayrola nereye?" dediler. 
"mescide!" dedi. 
Etrafındakiler hayretle: "bu hâlinle mi?" dediler. o, büyük bir metanetle:
"sübhânallâh!  Müezzini işiteyim de ona icabet etmeyeyim mi?  bu mümkün mü? 
Beni kaldırın!" dedi. Yakınlarının refakatiyle mescide gitti ve orada imamla beraber bir rekât kıldıktan sonra secdede ruhunu teslim etti. Ömrü boyunca cemaate ehemmiyet veren bir kulun, 
Cenâb-ı Hakk’ın lütfuyla son nefesini de secdede vermesi, 
"nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz!"
Hadis-i Şerif’inin ne güzel bir tecellisidir!
KUŞ VE NAMAZ
İsa aleyhisselam bir gün deniz kenarından geçerken nurdan yaratılmış bir kuş gördü. İnsan ona baktığı zaman nurunun aydınlığından gözünü açamazdı. Kuş gidip kendini çamura batırdı ve gidip denize girdi ve yine tertemiz olup parladı. Denizden çıkıp yine çamura battı ve gelip denize girip temizlendi. Bu hal tam beş sefer tekrar etti.
İsa aleyhisselam: "Bu kuş neden kendini çamura batırıyor, sonra çıkıp denize giriyor ve temizleniyor?" diye kuşun haline şaşırdı.
Allahü Zülcelal, İsa aleyhisselam'a şöyle vahyetti:
"Ya İsa! O, namazın temsilidir. Ahir zaman peygamberi Muhammed aleyhisselamın ümmeti namaz kıldığı zaman, aynı o kuşun denizde temizlenip nurlandığı gibi, hatalarından temizlenip nurlanacak. Yine hata yaparsa aynı kuşun çamura girmesi gibi zulmetle kaplanacak ve namaz kıldığı zaman tertemiz olacak. İşte namaz, insan için böyle kıymetlidir."
Rabbim hakkıyla kılanlardan eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar