1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

Ne mutlu senin yüzünü görebilene, her zaman senin muhitinde bulunabilene.  Senin için bu kıymetli canım feda olsun! Ben ise, sana karşı sert konuştum, küstahça davrandım. Ey efendi! Ey şahların şahı! Sana söylediğim kötü sözler hep bilgisizliğim sebebiyledir. Durumu biraz bilseydim, kötü sözlerden sakınırdım. Ey güzel huylu kimse! Ey iyi huylu kimse! Lüzumsuz, delice konuşmalarımdan dolayı özür dilerim, beni affet!.."
Atlı da şöyle cevap verdi:
"Eğer sana yılanın karnına girdiğini bildirseydim, zehirden önce seni korku öldürürdü."
Bu konuda Peygamber efendimiz buyurdu ki:
"İçinizde gizli olan düşmanı anlatsam, yiğitlerin ödü patlar, akıllıların aklı mahvolurdu. Ne gönlünüzde duâ edip yalvarmaya, ne oruç tutmaya ve ne de namaz kılmaya kuvvet bulamazdınız."
Hz Peygamberimiz efendimiz (SAV) buyurmuştur ki: ‘Sizin kendi içinizde, canınızda olan düşmanı, yani nefsinizi size anlatacak olsam,
Cesur kişilerin bile ödleri patlardı. Ne yola gidebilir, ne de bir işin çaresine bakarlardı.’ 
Eğer Peygamber efendimizin bildiklerini bir kişi bilmiş olsaydı, ne niyaz etmeye, ne yalvarmaya gönlünde bir güç bulabilirdi, ne bedeninde oruç tutmaya, namaz kılmaya bir kuvvet kalırdı.
Rabbim hepimizi o nefis yılanından kurtulmamızı nasip etsin inşallah.
– “Nefsimizde nice yılan huylar vardır. Allah bazen küçücük darbelerle, bazen ham elmalar yedirerek, bazen bizi fazlaca koşturarak içimizdeki bize zarar veren yılan huyları dışarı çıkartır. Bunun için bu dünyada acılar ve sıkıntılar insan için çok faydalıdır. Doğumlar hep sancıyla olur. Siz sancısız bir doğum gördünüz mü hiç?
BENİM İÇİN DUÂ EDİN 
Bir gün siyahi bir genç yanıma geldi ve; "Hocam! Benim için duâ edin!" dedi. 
"Oğlum ne arzu ediyorsun? Hangi müşkülün için dua istiyorsun?" dedim. Çünkü gençlerden ekseriyetle; ya bir imtihanda başarılı olabilmek, 
ya iş-güç sahibi olabilmek yahut evlenebilmek gibi hususlarda, 
yani dünyevî meselelerle ilgili dua talepleri geliyordu!  O siyahi gencin talebi ise çok manidardı:
"Hocam!  Benim için dua edin; Allah bana namazı çok sevdirsin!"
Deyiverdi. Hakikatte namazı sevmek; her mü'min için, mühim bir hedef ve ideal olmalıdır!
Zira bu sevgi, Allah sevgisinin bir alâmetidir! CENÂB-I HAK! 
Yakınlığına vesile olacak keyfiyette secdeler edebilmeyi, 
Miraç ikliminde namazlar kılabilmeyi, cemaate devam etmek suretiyle câmileri manen de îmar ve ihya eden müminlerden olabilmeyi, cümlemize nasip ve müyesser eylesin! (alıntı)

Önceki ve Sonraki Yazılar