1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

Hz. Hatice’ye düğün için hediye ettiğin gülleri sevdim... "Hatice'nin sevgisi benim rızkımdır." deyişini sevdim.

"Beni nasıl seviyorsun?" diye soran Hz. Ayşe’ye, "kördüğüm gibi" cevabını... Ve zaman zaman "kördüğüm ne âlemde?" sorusuna, "ilk günkü gibi" deyişini sevdim.

Sevgili kızın Hz. Fatma, her yanına girdiğinde, ayağa kalkıp karşılamanı, "hoş geldin kızım" diye öpmeni, elinden tutup, yanına oturtmanı sevdim.

Hz. Ali ile Hz. Fatma’yı evlendirirken, ikisini karşına alıp, "Ey Ali, kızımı sana cariye olarak veriyorum, ama unutma, sen de onun kölesisin" deyişini sevdim.

Miraç’a çıktığında, Allah Teâla, "Seni ne ile şereflendireyim?" dediğinde, "Beni Sana kullukla şereflendir" deyişini sevdim.

Yine miraçta Rabbim "İste! Ne isteğin varsa vereyim" dediğinde, secdeye kapanıp, gözyaşlarıyla "Senden ümmetimi istiyorum" deyişini sevdim.

Refik-i Alâ'ya, Yüce Dost'a giderken, "Sizi Kevser ırmağı başında bekleyeceğim. Bana kavuşmak isteyen, elini ve dilini kötülüklerden çeksin." deyişini sevdim.

Ve Rabbimizin, "Andolsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız O'na çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir (Tevbe-128) deyişiyle, seni sevdim.

Ve Rabbimizin, "Şüphesiz ki, Allah ve melekleri, Peygamber'e çokça salât ederler (överler, yüceltirler). Ey müminler! Siz de O'na salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin."(Ahzab-56) buyurmasıyla, SENİ DAHA ÇOK SEVDİM…

BEN DEVELERİMİ KALBİME DEĞİL AHIRA BAĞLADIM.
İmâm-ı Âzam Ebû  Hanîfe’ye sohbet esnasında sormuş bir adam:
“Ey İmam! Namazlarımı bir türlü huşû içerisinde kılamıyorum. Namazdayken bile develerimi düşünür, onlarla ilgilenir dururum. Aklım hep onlarda. Oysa siz benden daha zenginsiniz. Buna rağmen bakıyorum da namazlarınızı huşu içerisinde eda edebiliyorsunuz, nedir bu işin sırrı?”
Ebu Hanife tebessüm etmiş:
“Ben develerimi kalbime değil, ahıra bağlarım!”

قَدْ اَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ اَلَّذٖينَ هُمْ فٖى صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ
" MÜ'MİNLER GERÇEKTEN KURTULUŞA ERMİŞLERDİR. Kİ ONLAR NAMAZLARINDA HUŞU İÇİNDEDİRLER."
Kur'an - Mü'minun 23/1-2
●●
فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ الَّذِينَ هُمْ عَن صَلاتِهِمْ سَاهُونَ الَّذِينَ هُمْ يُرَاؤُونَ
"Yazıklar olsun o namaz kılanlara!
Ki onlar namazlarında gaflet içindedirler.
Çünkü niyetleri başkaları tarafından görülüp takdir edilmektir."
Kur’an – Maun 107 / 4- 6

 

Bu yazı toplam 505 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar