1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

SEVEN UYUDU AMA SEVİLEN AYAKTA. 
Hz. Rabia-tül Adeviye
Bir gece namaz kılmak için seccadesini serer
Namazını bitirdikten sonra şöyle bir duada bulunur ;
Ya rabbi (c.c) şu vakitte birçok kimse uyudu, birçoğu sevdiğine gitti, bende sana geldim, çünkü benim sevdiğim sensin
Sonra zikire başladı ve seccade üzerinde zikir çekerken uyuyakaldı.
Bir hırsız girdi evine biraz sonra, bakındı sağına soluna, oldukça az ve eski eşyaların olduğu fakir birinin eviymiş bu ev diye düşündü
Ama bir kaç parça eşya almadan çıkmak olmaz diye düşündü
Torbasına doldurduğu bir kaç parça eşya ile tam evden çıkacakken birde baktı ki kapı yok! Az önce girdiği kapı hiçbir yerde yoktu, her yer duvardı
Aldıklarını bıraktı ve tekrar çevresine baktı, kapı orada duruyordu
Tekrar torbasına doldurdu eşyaları ve tekrar baktı ki kapı yine yoktu!
Bu işlemi tam 3 kez tekrarladı. Tam o esnada duvarlar dalga dalga yarılarak dedi ki ;
Ey hırsız! Seven uyudu ama sevilen ayakta!
ÜMMÜ SÜLEYM (RA) VE SABIR
Asr-ı saadet dönemi örnek ve seçkin İslâm annelerinden biri olan Ümmü Süleym, hakkında Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)'in "Cennete girdim. Bir ayak sesi duydum. Bu nedir? dedim. "Bu, Rumeysa binti Milhan'dır" diye ce¬vap verdiler." buyurduğu bir ha¬nım sahabedir. Medineli Neccaroğullan'ndan Milhan b. Halid'in kı¬zıdır. Ümmü Haram'ın kız kardeşidir. İsmi Rumeysa, künyesi Ümmü Süleym'dir.
Cahiliyye devrinde Malik b. Nadr ile evlendi. Bu evlilikten meşhur sahabilerden Enes b. Ma¬lik (r.a) dünyaya gelmiştir. Medi¬ne'de İslam'ı ilk kabul edenlerden olan Ümmü Süleyman kocası Malik Müslüman olmadan, karı¬sının İslam oluşuna kızarak, Şam'a doğru yola çıktı ve yolda karşısına çıkan bir düşman tarafın¬dan öldürüldü.
Rasulullah (s.a.v) Medine'ye hicret edip Ebu Eyyub el-Ensari'nin hanesinde ikamet ettikleri sı¬rada, ahalinin Peygamberimiz'e çeşitli hediyeler takdim ettiğini gören Ümmü Süleym, oğlu Enes'in elinden tutarak huzura getirdi ve "Ey Allah'ın Rasulü, bu oğlumdan başka sana hediye edecek bir şeye malik değilim. Oğlum size hizmet etsin. Ona dua buyurun!" dedi. Mal ve çocuğunun ço¬ğalması, ömrünün uzun olması ve günahlarının affı için dua etti. Duası bereketiyle bu dedikleri¬nin hepsi olmuştur.
Medineli müşriklerden Ebu Talha evlenmek arzusuyla Ümmü Süleym'e teklifte bulundu. Bu¬nun üzerine "Sen, sana yararı olmayan, zararı ol¬mayan bir taşa tapmayı nasıl uygun görürsün. Bir marangozun getirip senin için yonttuğu bir ağaç parçasının sana ne faydası dokunur!" diye cevap vermesi üzerine "biraz düşüneyim" dedi. Rumey¬sa sözüne devamla "Ey Ebu Talha! Sen kâfirsin, ben Müslümanım. Seninle evlenmek bana uygun düşmez." deyince, asıl sebebin bu olmadığını söyledi. Mihr olarak altın ve gümüşü olmadığını söyledi, Ebu Talha. Rumeysa, "Eğer Müslüman olursan bu benim için kâfidir. Senden başka mehir istemem"dedi. Ebu Talha bu şartı kabul etti ve Peygamberimiz (s.a.v)'in huzuruna gelerek Müslümanlığını ilan etti. Böylece evlen¬miş oldular.

Bu yazı toplam 309 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar