1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Reklam Kokan Hareketler!
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Reklam Kokan Hareketler!

A+A-

Genel seçimler yaklaşırken malum çevreler dört bir yandan saldırmaya devam ediyor ve her alanda toplumun kafasını karıştırarak dolaylı yoldan Ak Parti düşmanlığına devam ediyorlar. Özellikle başörtüsü, İmam Hatip okulları ve HDP üzerinden siyaset yapmaya çalışan insanların kimlere ve hangi amaca hizmet ettiklerini anlamak bir hayli güç. Siyasi arenada bayanların hükümetin veya icraatlarının aleyhinde söylemlerde bulunması ortamın iyiden iyiye gerilmesine sebep oluyor.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, zamanında partisinin camilerimize yaptığını şimdi İmam Hatip Okullarına yapmayı düşünüyor olacak ki ihtiyaçtan fazla gördükleri imam hatipleri mesleki eğitim okullarına dönüştüreceklerini söylüyor. İmam Hatip konusunda CHP'nin gösterdiği hassasiyet! seçmenlerin kafasını karıştırmaya devam ederken "Gerçekten imam hatip eğitimi almak isteyenler, imam hatiplere gidecekler" ifadesi “Şu anda İmam Hatip okullarına giden çocukları aileleri silah zoruyla mı okula gönderiyor" sorusunu akıllara getiriyor.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke'ye göre bu eğitimi almak isteyenler, esasında şu anda imam hatiplerde olan öğrenci sayısından çok daha azmış. Neredeyse her aile kaliteli eğitim arıyormuş. Bayan Böke'nin ifadeleri şu şekilde “Biz özgür şekilde, isteyenlerin o eğitimi almasına engel olmayacağız. Ama ihtiyaçtan fazla imam hatip varsa da o imam hatip okullarını, mesleki eğitim okullarına dönüştüreceğiz. Yani İmam Hatip'in altında bir mesleki eğitim değil, gerçekten mesleki eğitime konsantre olmuş okullar olması gerekiyor" Yani kerameti kendinden menkul CHP'nin çok değerli Genel Başkan Yardımcısı'ndan da farklı bir açıklama beklemek fazla iyimserlik olur.
Bir başka sol görüşlü bayan ise daha önce CNN Türk'te de yayın yapan Ayşenur Arslan. Arslan Halk TV'deki programına “Gezi eylemi dünyanın en masum eylemidir” şeklinde saçma sapan bir söyleme sahip Enver Aysever'i konuk etti. İkili programda bir kadının başörtüsü takması konusunda kin ve nefret içeren değerlendirmelerde bulundu. (Farklı bir değerlendirme de beklemiyorduk zaten)
Programın sunucusu Ayşenur Arslan başörtüsüyle ilgili nefret söylemiyle yine büyük tepki topladı. Arslan, "Türbanın" ideolojik simge olduğunu belirterek, "Bir kadın başını örttüğü zaman özgürlüğünden vazgeçiyor demektir" dedi.
Bir bayanın başını açtığı zaman nasıl bir özgürlük yaşadığını çok merak ettim doğrusu. Özgürlüğü giyim kuşama, saç modeline ya da yüce dinimizin emirlerine karşı gelmek gibi gösteren bir zihniyet açıkçası beni ürkütüyor. Muhafazakâr ağırlıklı bir nüfusa sahip olan ülkemizde İslam dinine karşı söylemlerle iktidara gelme hevesi her zaman kursaklarda kalmaya mahkûmdur.
Burada son olarak farklı bir bayandan bahsetmek gerekiyor ki bu isim de yılların gazetecisi Nazlı Ilıcak. Paralel yapıya “Hizmet” eden Bugün gazetesinin yazarı olan bayan Nazlı Ilıcak, 7 Haziran'da gerçekleşecek olan genel seçimlerde oyunu HDP'den yana kullanacağını açıkladı. Aslında Nazlı Ilıcak ve benzer düşüncede olanların farklı bir söylemde olmaları da beklenemez. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için oy kullanacağını açıklayan Ilıcak, "HDP barajın altında kalırsa, temsilde adalet büyük yara alacaktır. İş bununla da kalmayıp, ülkeyi karıştırmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürülecektir" ifadelerini kullandı. Ilıcak bununla da kalmadı HDP'nin kazanamadığı milletvekillerinin pek çoğunun AK Parti'ye gideceğini savunarak “Bir bakarsanız, bu parti, Anayasa'yı tek başına değiştirecek bir çoğunluğa bile kavuşabilir. Bu da Türk demokrasisi açısından hiç de küçümsenmeyecek bir tehdit arz ediyor” dedi. Bayan Ilıcak bir anda ülkeyi karıştırmak isteyenleri Ak Parti'liler olarak göstererek inanılmaz bir tesbitte bulunuyor. Yani bu ülkeyi 13 yıldır yöneten Ak Parti'yi “Ülkeyi karıştırmak isteyenler” olarak nitelendiriyor. 13 yıldır karışık olmayan ülkemiz ne hikmetse Nazlı hanımın ifadesi ile karışacak duruma geliyor. Öyle ya bu ülkede gezi eylemlerini bu iktidar çıkardı. Terörün bitmesi için bu hükümet hiç çaba sarfetmedi. Faili meçhul cinayetler bu hükümet zamanında arttı di mi Nazlı Hanım.
Artık CHP ve Paralel yapı elbirliği ile HDP'yi meclise sokmak için inanılmaz bir kampanya yürütüyor. Baktılar ne yaparlarsa yapsınlar Ak Parti'yi deviremiyorlar, “Bir de bu yolu deneyelim, bakarsınız HDP barajı aşarsa, Ak Parti'nin milletvekili sayısı biraz olsun düşer” şeklinde bir mantığı benimsiyorlar. Bayan Ilıcak'a sormak isterim “Bayan Ilıcak, barajın altında kalan partileri desteklemeyi kendinize görev addetmişsiniz belli ki. Bugüne kadar birçok parti barajın altında kaldı. Bu partileri desteklemediniz de aklınız başınıza şimdi mi geldi? Milli İttifak ta barajın altında kalacak. Neden onları değil de HDP'yi destekliyorsunuz?” Bize göre reklam kokan hareketler bunlar. Hem de “Leş gibi” reklam kokan hareketler.
 

Bu yazı toplam 205 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.