1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 14 Mart Tıp Bayramı törenle kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı törenle kutlandı

14 Mart Tıp Bayramı törenle kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “14 Mart Tıp Bayramı” programı Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

A+A-

Programa; Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman ve çok sayıda vatandaş katıldı.
"Sağlık Bakanlığı çok büyük bir çalışma içinde"
Sağlık Bakanlığının yoğun çalışma içerisinde olduğunu vurgulayan Konya İl Sağlık Müdürü Vekili Prof. Dr. Kadir Durgut ise, "Sağlık Bakanlığı çok büyük bir çalışma içinde. Dönüşüm 2002 yılında başladı. Bu dönüşüm ve gelişim devam ediyor. Bundan 20 yol önce hayal edilemeyen hastaneler artık memleketimizin en ücra yerlerinde mevcut. 20-25 yıl önce olmayan uçak ambulanslarımız mevcut. Sağlık bakanlığı aslında yazılımla da uğraşıyor. Kağıtsız, dijital hastaneyle konusunda bir başlangıç olması için e- nabız uygulaması devreye sokulmuş. Burada devlet, özel ve üniversite hastanelerin tele tıp görüntüleri sisteme dahil edilerek kağıtsız hastane ortamının geliştirilmesi için elinden geleni yapıyorlar. Sağlık Bakanlığının çalışması sürekli devam ediyor. Hekimlerin daha güzel ortamda daha ferah ortamda çalışması için sağlık bakanlığı elinden geleni her şeyi yapıyor" şeklinde konuştu.
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Tıp eğitiminde gerçekten çok başarılıyız. Çünkü ülkemizdeki yükseköğrenimle diğer alanlardan farklı olarak usta çırak ilişkisinin devam ettiği ve bütün bozulma müdahalelerine rağmen bu geleneğin sürdüğü bir alan olarak çok iyi hekimler yetiştirmekteyiz. Bununla birlikte ülkemizin son dönemlerde yaptığı sağlık alanlarındaki yatırımlar hizmet kalitesini arttırmıştır. Vatandaşlara sağlık hizmetlerini ulaştırmanın yolunu açmıştır. Ve sağlık hizmeti tüm yerlerde yaygınlaştırılmıştır. Bu gerçekten büyük bir yatırım ve bütçeyi gerektirmektedir. Bu konuda emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm sağlık bakanlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Sağlıkta şiddet günümüzde giderek büyüyen veya büyütülen bir sorun haline gelmiştir ve asla kabul edilemez. Ancak sağlıkta şiddeti, sağlık hizmeti sunan biz hekimlerle vatandaşlarımız arasına bir duvar örer gibi propaganda getirmek büyük bir tehlike sarf etmektedir” dedi.
Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, insanlar açısından dünyanın her yerinde sağlık ve eğitimin önemli olduğunu vurguladı. Doktorluk mesleğinin evrensel olduğunu ve her yerde kabul edilebilir bir meslek olduğuna dikkat çeken Vali Toprak, mesleğin insanlara sevgiyle yaklaşıldığında yapılabileceğini dile getirdi.(HALİL YILMZER)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum