1. YAZARLAR

  2. Hakkı Balcı

  3. Rektörlük Seçimlerinde Son Ahval
Hakkı Balcı

Hakkı Balcı

Yazarın Tüm Yazıları >

Rektörlük Seçimlerinde Son Ahval

A+A-

Selçuk Üniversitesi rektörlük seçimlerine çok az bir zaman kaldı.

 Akademisyen çevrelerde hem de Konya kamuoyunda seçimlerin Prof. Dr. Mustafa Şahin, Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Prof. Dr. Tahir Yüksek’inde içinde bulunduğu üç isim arasında geçeceği artık kanıksanmış bir gerçek olarak göze çarpıyor.

Adaylardan Prof. Dr. Mustafa Şahin, onu tercih edenlerin yanı sıra, tüm kesimlerden ve en fazla oyu alacak tek aday kanaatinin önde gelen ismi.

Toplam 1500 oyun kullanılacağı seçimlerin diğer güçlü isimleri ise; Prof. Dr. Celal izci, Prof. Dr. Ahmet Kaan Karabulut ve Prof. Dr. Recai Gürbüz.

Seçim yaklaştıkça farklı çevrelerin desteğini artıran Prof. Dr. Mustafa Şahin’i hem zahiri kulislerin hem de mevcut gücün bedbin bakışlarına bulaşmak istemeyip gizlenenlerin ortak ismi olarak görüyoruz.

Adayların hepsinin liyakat ve ehliyeti konusunda bireysel eleştirilere maruz bırakılamayacak değerler olduğu kanaatindeyim ancak hak verilmelidir ki yarışın son düzlüğüne yaklaşırken kılavuz rolü oynayanlar seçim sonuçlarına önemli derecede etki edecek.

Rektör Süleyman Okudan’ın baştan bu yana Prof. Dr. Mustafa Şahin’i destekler gibi görünmesinin altında yatan gerçek;  esasen Mustafa Şahin isminden yararlanarak tarafsız ve demokrat görüntüsü vermekti.  Son zamanlarda ise kulislerde ismi cemaatle özdeşleşen Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in açık destekleyicisi olduğu artık aleni olarak konuşuluyor.

Tarafsızlığını ispat için Şahin’i destekler gibi göründüğü kişilere bugünlerde;  “Siz boş verin Mustafa’yı, Hakkı’yı destekleyin” dediği de kulağıma gelenler arasında. Kulislerin en çok konuşulanı olarak göze çarpan bu yaman çelişki ilgili çevrelerce eski yönetimin devamını isteyen ekip nitelemesine sebep oluyor.

Prof. Dr. Tahir Yüksek- Prof. Dr. Ferruh Yıldız ittifakının etrafında bulunan bazı kişilerin ise mağduriyete uğradığını iddia ederek kudreti eline geçirip, intikamcı anlayışı hâkim kılmak isteyenlerin olduğu şeklinde fısıltılar yine kulağıma gelenler arasında...

Seçimler üzerine tahmin yürütmekten öte kanaatlerimi ve kulislerin dilini analiz ederek ortaya attığım rakamlarda bu zamana kadar yanılmadım. Bu hiç yanılmayacağım anlamına da gelmez ama.

Seçim sonunda Prof. Dr Mustafa Şahin’in yaklaşık 500-550, Rektör Süleyman Okudan’ın desteklediği en yakın rakibi Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in 300-350, Prof. Dr. Ferruh Yıldız’ın desteklediği aday Prof. Dr. Tahir Yüksek’in 280- 330 oy arası alacağı şeklinde hem kulis bilgilerim hem de güçlü kanaatlerim var.

Hülasa;

Bölgemizin lokomotif gücü Selçuk Üniversitesini yönetmeye aday bütün adayların saygınlıkları ve başarıları üzerine lafım yok.

Fakat…

Baştanda dediğim gibi bu seçimlerde kılavuzlar ve kurmay takımları seçimlere etki edecek en önemli unsurlar olarak görünüyorlar.

Bu açıdan baktığımda sanki en rahat aday Prof. Dr. Mustafa Şahin gibi... Akademisyen çevrelerin ve toplumun tüm katmanlarının nikbin değerlendirmelerine mazhar bir duruş sergiliyor.

Kendisi ile yaptığım görüşmede; özgüveni yüksek, bilimselliğe önem veren hesaplaşma ve intikam peşinde olmayan, herkesi ve her kesimi kucaklayabilecek “Üniversiteyi istişarelerle kendim yöneteceğim”  diyen bir anlayışı müşahede ettim.

Hayırlısı olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.