1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Rektörlük Yarışında Sona Doğru
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Rektörlük Yarışında Sona Doğru

A+A-

Selçuk Üniversitesinde Rektörlük seçiminin tarihi belli oldu. Seçim 17 Aralık 2015 Perşembe günü yapılacak. Seçimin yaklaşması Rektör adaylarını da hareketlendirdi. Adaylar, kendilerini ve projelerini anlatmak için öğretim üyeleri ziyaretlerini sıklaştırdılar. Burada önemli olan rızaya yani ortak kabullenmeye dayalı bir yönetimim seçilmesidir. Bu konuya ilişkin geçenlerde yazımızı yayınlamıştım. Yazımla ilgili birçok e-mail ve yoğun telefon aldım.

Bu yazıyı kaleme alırken sayın Prof.Dr.Tahir Hocamızın bir beyanı gözüme ilişti.

"Kendisinin Başbakanın kararı, tavsiyesi ve mutabakatı ile adaylık sürecini başlattığını kaydetti." Cümlesi akademik camia da bir bilgi kaosuna dönüştüğünü gördüğüm için adayların bu konuya ve projelerine ilişkin bilgi ve görüşlerini siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum.
Dün Fakültemizi Prof. Dr. Mustafa Şahin hoca ziyaret etti. Bu vesileyle kendisine hem şahsım hem de diğer meslektaşlarım adına kafalarımızı kurcalayan, ortada dolaşan birçok konu hakkında soru sorma imkanımız oldu. Prof. Dr. Mustafa Şahin hocamız sorularıma içtenlikle cevap verdi. Cevaplar, kafamızı kurcalayan birçok konuya açıklık getirdiği için öğretim üyeleri arkadaşlarımız ve kamuoyu ile paylaşmak istedim.

Bunlardan bazılarını aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ekip konusu: Ekibinizi nasıl oluşturacaksınız sorusuna Mustafa hoca “Yeni bir yönetim anlayışı çerçevesinde yeni bir ekip oluşturacağını ve her kurumun yöneticisini o kuruma mensup öğretim üyelerinden olacağını ve atama sürecinde kararını mutlak suretle öğretim üyeleri ile görüş alış-verişi yaptıktan sonra vereceğini” söyledi. “Hiç kimseye sözü olmadığını” ve özellikle de “illegal yapılara mensup kimseyle çalışmayacağını” da ekledi.

Birilerinin “layık görülme” veya “işaret edilme” konusu: Bu konuda dillendirilen “ben devletin adayıyım” ve “ben atanacağım” şeklinde bazı haberler dolaşmakta. Sizden bugüne kadar bu türden açıklamalar duymadık, siz “işaret alamadınız mı” sorusuna Mustafa Şahin hoca, şu açıklamayı yaptı: “Hiçbir aday Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza rağmen aday olmaz/olamaz. Sayın Başbakanımızın da çalışmak istemediği kimse atanamaz. Başarılı olacağı düşünülen kişi atanacaktır. Adaylık sürecinde ben de görüşmeler yaptım ve yapıyorum. Bu görüşmelerimi ben de açıklayarak öğretim üyelerinin iradelerini hiçe mi sayayım. Bu bir rekabettir. Etik ve ahlaki ilkelere uygun yürütülmesi gerekir. Adaylar, yönetim anlayışlarını, projelerini ortaya koyarlar ve meslektaşlarımızın desteğini kazanmaya çalışırlar. En doğru yol budur.
Kadro konusu: Kadro yüzünden mağdur olanların sayısının da 300’leri bulduğu söyleniyor. Bu konuda size şunu sormak istiyorum. Son zamanlarda birileri “Prof. Dr. Mustafa Şahin seçilir ve atanırsa üniversitemize kadro verilmeyecek” şeklinde sözler benimde kulağıma geldi. Bu kadro bekleyen birçok arkadaşımızı da oldukça tedirgin etmiş gibi görünüyor.
Gerçekten Üniversitemizde bir kadro sıkıntısı olur mu sorumuza Mustafa Hoca açık ve net cevaplar verdi. “Öğretim üyelerimizi müsterih olsunlar. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başkanımız aynı siyasi gelenekten geliyorlar, uyum içinde çalışıyorlar, Sayın Başbakanımız da Konyalı. Üniversitemize kadro sıkıntısı yaşanacak bir adayı atar mı hiç. Atanan kişi o gün ihtiyaçtan fazlası kadro alacak. Sayın Başkanımız, Konya’ya yakışır Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyeti sentezleyen, dünyada önemli konuma sahip olan güçlü bir Selçuk Üniversitesi arzuluyor. Ben, üniversitemizi Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da arzuladığı noktaya getirmek istiyorum. Hedefim, her alanda söz sahibi güçlü bir üniversite inşa etmektir. Bu yolda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın desteklerini esirgemeyeceğinden, bize her türlü kolaylığı sağlayacağından eminim. Hiçbir arkadaşım, endişe etmesin, korkmasın, o türden sözlere de itibar etmesin. Hepsinin kadrosu, atama sürecinden kısa bir sonra verilecektir.”

Rektör adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin, diğer arkadaşlarımızla birlikte projelerini de anlattı. Mustafa hocanın, öğretim üyelerini güven ve huzur içinde hissedecek, maddi açıdan kendilerine ek gelir sağlayacak ve kendilerini geliştirmesi ve kanıtlaması için büyük fırsatlar sunacak önemli projeleri olduğunu söyledi. Bunlara tek tek değinemiyorum.
Mustafa hoca, nezaketinden pek söylemiyor ama Ankara’dan aldığım bilgilere göre kendisi Ankara’da çok güçlü bir desteğe sahip. Öğretim üyeleri de özgür iradelerini ortaya koyarak Mustafa hocaya destek verdikleri zaman Mustafa hocanın, nasibinde varsa, atanma ihtimali çok yüksek. Mustafa hoca da kendinden emin. Anladığım kadarıyla da bunun farkında olan bir grup, Mustafa hocaya yönelik bir algı operasyonu yapmaya çalışıyor. Amaçları da, oy devşirmek. Eğer bir kesim tarafından iddia edildiği gibi gerçekten bir adaya “işaret edilmiş olsaydı” bu böyle açıklanmazdı. Bu sözler dahi, “birilerinin işaret edilmediğinin” yeterli kanıtıdır. Bu sözlerle öğretim üyelerinin kanaatlerini belirli yöne kanalize ederek oy toplama amacı yatmaktadır. Bu doğru bir yol değil. Seçim bir yarıştır. Bu yarış, projeler üzerinden yürütülmelidir. Diğer adaylar ile henüz görüşmedim. Onlarla da görüştüğüm zaman onları da köşeme taşıyacağım. Prof. Dr. Mustafa Şahin’e başarılar diliyor ve hakkında hayırlısını temenni ediyorum.
 

Bu yazı toplam 1004 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.