1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Restorasyon İyi Görüntü Kötü
Restorasyon İyi Görüntü Kötü

Restorasyon İyi Görüntü Kötü

Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi Beyşehir İsmail Ağa Medresesi’nin restorasyonu yapılıyor. Tarihi medreseye yapılan güzel işin, önlem alınmaması nedeniyle gölgelediğini ifade ediliyor.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi, tarihi eserlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda yapmış olduğu restore çalışmalarını ilçelerde de sürdürüyor. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, Beyşehir İlçesi’nde bulunan ve halk arasında “Taş Medrese” olarak anılan İsmail Ağa Medresesi de restore çalışmalarının gerçekleştirdiği eserlerden biri.

İlçeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Eşrefoğlu Camisi’nin hemen yanında yer alan tarihi İsmail Ağa Medresesi’nde yapılan restore çalışmalarında görüntü kirliliği ön plana çıkıyor.

Restore çalışmaları yapılırken görüntü açısından yetkililerin önlem almasının gerektiğini ifade eden bazı vatandaşlar, tarihi medreseye yapılan güzel işin, önlem alınmaması nedeniyle gölgelediğini görüşündeler.

İSMAİL AĞA MEDRESESİ (TAŞ MEDRESE)
Tarihi kaynaklarda medreseyle ilgili, İlhanlılar adına Beyşehir’de hüküm süren Emir İsmail Ağa tarafından 1369 yılında yaptırıldığı bilgisine yer veriliyor.
Muntazam taş işçiliğine sahip medrese, açık avlulu iki eyvanlı medreseler grubunda yer alıyor.

İsmail Ağa Medresesi, zengin dekorlu taç kapısı en ihtişamlı ve sağlam kalabilen bölümüdür. Cephede iç ve dış köşelerde gövdeleri bitkisel bezemeli sütunçelere yer verilmiştir. Cepheyi çevreleyen üç geniş bordür üzerinde iri palmet ve Rumiler mevcut. Kapı açıklığında yanlarda mihrabiyeler, üstte zengin mukarnaslı kavsara yer alıyor.

1379 yılında vefat eden Emir İsmail Ağa’nın mezarı ise medresedeki türbede bulunmaktadır.
1930’lu yıllardan itibaren yakın zamana kadar harap bir vaziyette olan medrese, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2008 yılında kısmen restore edilerek yok olmaktan kurtarılmış.

İKİ FARKLI BİLGİ: YAPTIRAN KİM?
Medreseyle ilgili çalışmaların gerçekleştirildiği alandaki tanıtım levhasında ise yer verilen iki farklı bilgi şöyle: “İsmail Ağa Medresesi. Tarihi: 1369 Yaptıran: Halil oğlu Emir İsmail Ağa Mimarı: Bilinmiyor.

İlhanlılar adına Beyşehir’de hüküm süren Emir İsmail Ağa tarafından yaptırılan medrese Muntazam taş işçiliğine sahip olup, açık avlulu iki eyvanlı medreseler grubundadır. “
“İsmail Ağa Medresesi (Taş Medrese) Seyfettin Süleyman Halil Bey tarafından yaptırıldığı bilinen medrese daha sonra büyük İsmail Ağa tarafından onarılmış, 1912 yılına kadar medrese açık kalmıştır.”/Mürsel Çeti-Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.