1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Rıza-İ İlahi Gayesiyle Hizmet Veriyoruz
Rıza-İ İlahi Gayesiyle Hizmet Veriyoruz

Rıza-İ İlahi Gayesiyle Hizmet Veriyoruz

23 yıllık tecrübesiyle hac ve umre adaylarını kutsal topraklara taşıyan Rıza Turizm, Rıza-i İlahi gayesiyle insanları hac ve umre vazifesi haricinde görülmesi gereken her yere götürüyor. Rıza Turizm ayrıca tesettür otel ağırlıklı iç ve dış turizm hizmeti

A+A-
1993 yılında Yusuf Ulu tarafından kurulan Rıza Turizm 23 yıldır insanlara hizmet ediyor. Birçok şubesiyle hac ve umreye ağırlık veren şirket, iç ve dış turizmde de hizmet veriyor. Rıza-i İlahi gayesiyle insanlara hizmet verdiklerini belirten Ulu, “Bu iş gönül işidir. Bizler yollarda birer gönül götürürüz. O gönülleri hoş etmek mutlu etmek bizim davamızdır. Bu vesileyle hizmetlerimizi sürdürüyoruz yapılmayanı yapıyoruz, gidilmeyene gidip, görülmeyeni görüyoruz.”ifadelerini kullandı.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?
İsmim Yusuf Ulu. Konya Taşkent Balcılar 1946 doğumluyum. Rıza Turizm’in kurucu başkanıyım. Ömrümü Rıza Turizm’le birlikte hacı ve umre adaylarına en iyi hizmeti verebilmek için adadım. Rıza Turizm’i açtığım günden beri bu hizmete devam ediyorum. Yazdığım 22 adet kitap mevcut ayrıca.

Yusuf Bey sektöre giriş ve ilerleyiş sürecinden bahsedebilir misiniz?

Hac ve umre vazifelerini yapacak olan insanların, gerek hac ve umre vazifelerini gerekse mübarek topraklardaki görülmesi gereken yerlere en iyi şekilde anlamaları ve görmeleri için, öncelikle Allah rızası için bu sektöre girdim. İnsanlarımıza en iyi şekilde hizmet verebilmek adına Rıza Turizm’i 1993 yılında kurdum. Böylelikle gerek hac gerekse umre vazifesini yapmak isteyen adaylara hizmet vermeye Rıza Turizm olarak başladık. Bunun yanında tesettür otel ağırlıklı iç ve dış turizmde yapıyoruz. 23 yıldır duraksamadan insanları en iyi nasıl memnun ederiz düşüncesiyle Allah rızası için çalışıyoruz. Şuan Konya’da 3 şubemiz var. Ayrıca Ereğli’de bir adet şubemiz mevcut durumda.

Yusuf Bey Rıza Turizm ismini nerden alıyor?
Başkent Balcılar’da Kaşıkçı Ali Rıza Efendi diye bir zat vardı. Büyük bir evliya olur kendisi. Sami Efendi Hazretleriyle birlikte Esad Erbili Hazretlerinin ders almışlar. 1934 yılında Ali Rıza Efendi Konya’da idamla yargılanır. İdam cezası olunca bir yolunu bulup Medine’ye gidiyor. Daha sonra orda halife olup beş kitabı yayınlanıyor. Kitapları, Karaman, Hadim, Ermenek, Mut, Taşkent’te yaklaşık 10 bin müridi oluyor. Fakat Türkiye’ye gelişi yasaklanıyor. Birinci amacımız Allah rızası için bu hizmeti kurduk. Ali Rıza Efendi’ni ismini yaşatmak adına Rıza Turizm’in ismi buradan geliyor.

Rıza Turizm’in Hac ve Umre adaylarına bakış açısından bahsedebilir misiniz?
Rıza Turizm’in birinci gayesi Rıza-i İlahi’dir. Bu iş gönül işidir. Bizler yollarda birer gönül götürürüz. O gönülleri hoş etmek mutlu etmek bizim davamızdır. Bu vesileyle hizmetlerimizi sürdürüyoruz yapılmayanı yapıyoruz, gidilmeyene gidip, görülmeyeni görüyoruz. Mekke’de ve Medine’de Allah’ın ve Resul’ün misafiri olan hac ve umre adaylarına hizmet etmek en büyük şereftir. Biz Rıza Turizm olarak bunun farkında olarak hac ve umre adaylarına hizmet veriyoruz. İnsanların mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Tabi bazen istenmeyen durumlar oluyor. Vize ve otelde sıkıntıların olduğu zamanlar oluyor Suudi Arabistan merkezli. Fakat bunu insanlara anlatmak gerekiyor. Uygun bir dille anlatıp mağduriyeti en kısa sürede gidermek için çalışıyoruz.

Yusuf Bey Rıza Turizm’in Hac ve Umre adaylarına sağladığı ayrıcalıklar neler?
Hac ve umre için Suudi Arabistan’a götürdüğümüz insanları sadece vazifelerinin olduğu yerlere götürmüyoruz. Mübarek topraklarda insanların görmesi gereken ne varsa Rıza Turizm olarak tercümanımız eşliğinde tanıtıyoruz ve bilgilendiriyoruz. Yani diğer firmalara göre insanlara daha fazla yer ziyaret ettiriyoruz. Üstelik bu ziyaretler için ayrı bir fiyat listesi yapmıyoruz. Her şey fiyat paketinin içinde sabit.Bizimle gelen herkese nafile ibadetlerini haremde yaptırıyoruz. O kadar yolu geliyorlarsa eğer buna değmelidir. Rıza Turizm olarak hac ve umre adaylarına boş bir dakika dahi bırakmıyoruz. Bunun yanında normal şartlarda diyanet 40 kişiye 1 tercüman tahsis ediyor. Biz Rıza Turizm olarak bununla yetinmiyoruz. Şirketimiz bünyesinde kendi tercümanımızı hac ve umre adaylarının yanında gönderiyoruz.

Hac ve Umre adaylarını Rıza Turizm ayrıcalığında götürdüğünüz yerler nereler?

İlk vardığımız zaman genel vazifeleri yerine getiriyoruz. Rıza Turizm olarak bir ayrıcalık olarak kurulduğumuz günden beri insanları peygamber efendimizin hicretin 6’ncı yılında Hudeybiye’ye gelip yapamadığı umreyi Resulümüzün niyetine tüm umre adaylarımıza yaptırıyoruz. Daha sonra yapılan umreyi peygamber efendimize adıyoruz. Bunun yanında Resul-ü Ekrem’in geçtiği yerleri gösteriyoruz. Zırh Mescidi, Mustarah Mescidi, Uhud’daki mağara, Mekke Müzesi ve Osmanlı Misafirhanesi’ni gezdiriyoruz. Buraları insanların bir şeylerin farkına varmaları için gezdiriyoruz. Bunun haricinde bu yollar üstünde görülmesi gereken ne varsa aracı durdurup bilgilendiriyoruz.

İç ve dış turizm faaliyetleriniz hangi bölgelere yapılıyor?
Hac ve umrenin yanında iç ve dış turizmde çalıştığımız bölgeler mevcut belirttiğim üzere. Bunlar daha çok müşterilerin talebi doğrultusunda yoğunlaşıyor. Daha çok tesettür otel ağırlıklı çalışıyoruz. İç turizmde bize gelen insanları yeterli sayıya ulaştığı takdirde istedikleri yere götürüyoruz. Ağırlıklı olarak gittiğimiz yerler ise Karadeniz bölgesi. Bunun haricinde yurtdışında da faaliyet yürütüyoruz. Buralara da aynı şekilde arz talep doğrultusunda gidiyoruz. Daha çok Bosna Hersek, Kudüs ve Dubai talepler arasında en yoğun olanları. Şunu belirteyim bu hizmeti verirken insanların memnun olmaları için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu doğrultuda iç ve dış turizmde de iddialıyız. Gönül rahatlığıyla bize güvenebilir insanlar.

Rekabet ortamı nasıl, haksız rekabet ortamı var mı?

Birçok şirket var. Bu şirketlerden birçoğu hem hac ve umre hem de iç ve dış turizm esasında çalışıyor. Hac ve umre fiyatlarında belli bir fiyat kadrajı var. İç ve dış turizmde durum biraz daha farklı. Rekabet kaliteyi artırıyorsa bu iyi bir şeydir. Fakat eğer rekabet fiyat düşürüyorsa burada kalitede düşüyor demektir. Biz 23 yıllık bir turizm işletmesi olarak. Önce Allah rızası diye çıktığımız bu yolda hiçbir şekilde rekabet ortamına dahil olmuyoruz. Bizim yaptığımız iş ve hizmet ortadadır. Kendimize özgü prensiplerimiz mevcut. Bu prensipler dahilinde insanlara en iyi hizmeti veriyoruz. Haksız rekabet mevzusu da her alanda var. Bu alanda da yapanlar var. Fakat burada hesaba katmadıkları şey insanlar ibadetleri için ayırdıkları paraları veriyorlar. Bu iş Allah’ın rızasını alarak yapılmalıdır.

Sektörün sıkıntılı olduğu durumlar neler?

Şuan yaşanan en büyük sıkıntı Suudi Arabistan tarafından 2’nci defa giden insanlardan istenen 2 bin riyal. İnsanların mübarek topraklar için ayırdıkları miktar belli zaten. Bu durumdan oldukça şikayetçiler ve gidemiyorlar şuanda. Çalışmalar devam ediyor kalkması için. Kesin bir sonuç alınamasa da bekliyoruz. Mübarek topraklara tekrar gitmek isteyenlerin en büyük arzusu bu sıkıntının ortadan kalkmasıdır. Bunun haricinde genel problemler oluyor. Bunlarda her dönem olan fakat kurulan bağlantılarla yoluna giriyor. Burada önemli olan insanların mağdur olmamasıdır. Bunun için Rıza Turizm olarak çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz./Erol Karatepe-Röportaj

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.