1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. ROMATİZMA ÇEŞİTLERİ, ROMATİZMA HASTALIĞI VE TEDAVİSİ
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ROMATİZMA ÇEŞİTLERİ, ROMATİZMA HASTALIĞI VE TEDAVİSİ

A+A-

9 Bedenimizin hareket etmesini sağlayan kemikler, kaslar, eklemler ve bunları birleştiren bağlarda bazen ağrı ve hareket kısıtlılığına bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma denmektedir.

Romatizma tek bir hastalık değildir. 200'e yakın hastalık, bu sınıfa girer. İltihaplı romatizmalar, kuru romatizmalar Mikrobik ajanlara bağlı olanlar, Metodolojik ve endokrin hastalıklara bağlı olanlar, tümörlerle beraber olan romatizmalar hastalıklar, Sinir sistemi hastalıkları, eklem dışı romatizmalar (yumuşak doku romatizmaları) ve sınıflandırılamayanlar!

 Biz burada eklem romatizmaların çeşitlerinden ziyade (kireçlenme) ye bağlı omuzlarımızda kollarımızda kalçalarımızda ve dizlerimizde oluşan bel sırt ve boyun ağrısı ile ortaya çıkan, yaygın ve yaşlılığa bağlı romatizmadan bahsedeceğiz. Bunlardan en çoğu dizlerimizde oluşmaktadır. Dizlerimizdeki ağrıya, menüsküs yırtılmasına oradaki sıvı kaybına ve o bölgedeki damarlara baskı yapması neticesinde oluşan ağrıya hepsine birden halk dilinde romatizma demekteyiz.

Ben şahsen kendim dizlerimdeki romatizmadan dolayı namazda ayağımı uzatarak kılıyordum.  Çeşitli dönemlerde doktora gittim. Fiziğe gittim, çeşitli yollar denediğim halde bir türlü geçiremedim sonunda aşağıdaki tarifi uyguladım iyileştim. Bir kardeşime faydalı olabilmek amacıyla yazıyorum.

Dizimdeki romatizmayı nasıl geçirdim.

 Şimdi o bölgede kireçlenme, iltihap, sıvı kaybı ve kireçlemelerden dolayı damarlara baskı gibi sorunlar oluşur. Buna bağlı olarak diz kemiğinde kayma, menüsküste yırtılma gibi sorunlar çıkar. Aşağıdaki tarifi uygularsak bunların hepsi geçer.

Birinci aşama: Unculardan beş altı kilo arpa ezmesi alıyoruz.  Arpa ezmesini kaynatıp lapa haline getiriyoruz.   Kaynamanın sonuna doğru bir çay bardağı limon suyu, bir cay bardağı pekmez, döküyoruz. Suyu tamamen çekinceye kadar kaynatıyoruz ve dinlenmeye alıyoruz. Tencerede ağzı kapalı olarak yarım saat bekletip dinlendiriyoruz.

İkinci aşama: yatsı namazını kıldıktan sonra dizimizi örtecek şekilde ilk önce yere naylon seriyoruz. Onun üstüne yine dizimizi örtecek şekilde bez seriyoruz. Ve bezin üstüne de hazırladığımız lapayı bir parmak kalınlığında bezin üstüne seriyoruz ve dizimizin her tarafını kapatacak şekilde dizimize birkaç yerinden sarıyoruz. Bu sargı yatsıdan sabaha kadar kalıyor. Dilerseniz bu lapayı iki veya üç gün ısıtıp ısıtıp sarabilirsiniz. Dilerseniz yeniden tekrar lapa yapıp sarabilirsiniz.

 Dilerseniz bu işlemi keten tohumu ile de yapabilirsiniz. Yalınız keten tohumu su ile değil de süt ile lapa yapacaksınız.  Dilerseniz on beş gün arpa on beş gün ketentohumu yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim diğer ağrılarımıza. Yani bu ağrı kalçamızda olabilir, omuzumuzda olabilir veya kolumuzda olabilir. Bunların hepsine çınar yaprağı içmelisiniz. Günde altı yaprağı iki su bardağına koyun ve beş dakika kaynatın. Bunu ikiye bölüp sabah ve akşam aç karına birer bardak içmelisiniz. Midenizde rahatsızlık varsa tok garına içmelisiniz. Bir ay içtikten sonra on beş gün ara verip sonra bir ay daha tekrarlayabilirsiniz.

Romatizmanız kronikleşmişse ihtiyaca göre biraz ara verdikten sonra bunu tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca bir mermer temin ederek o bölgeyi yakma derecesinde ısıtırsanız onun da faydası olur. Eskiden dedelerimiz ve ninelerimiz sobanın üstüne taş kollar ve neresi ağrırsa o bölgeyi ısıtırlardı. Eğer o bölgeyi ısıtırsanız ağrı hafifler ama o bölgeyi daha fazla yakar gibi ısıtırsanız tedavi eder. (devam edecek)

Bu yazı toplam 716 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.