1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ruanda’nın Aradığı Ortak: Konya
Ruanda’nın Aradığı Ortak: Konya

Ruanda’nın Aradığı Ortak: Konya

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Konya’ya gelen Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsasını ziyaret ederek Konya tarımı ve tarımsal ticareti hakkında bilgi aldı.

A+A-

İki ülke arasındaki ilişkilerin Türkiye'nin Afrika stratejisi doğrultusunda önemli mesafe aldığını ve karşılıklı büyükelçiliklerin açıldığını ifade eden Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Selçuk Öcal “ Yine de Türkiye- Ruanda arasındaki ticaret, bu alandaki potansiyeli yansıtmaktan uzak. Türkiye ile Ruanda arasında yaklaşık 30 milyon dolarlık ticaret hacminin bulunuyor. Büyükelçi’nin ziyareti ile kırsal kalkınma, tarım ve hayvancılıkta önemli bir süreci başlatacaktır. Ruanda ile tarımsal mekanizasyon, modernizasyon, hayvancılık, tarımsal ürünlerin depolanması gibi konularda yoğun bir işbirliğine girilebilir. Türkiye ve Konya bu alanlarda son 10 yılda büyük gelişme sağladı. Konya Ticaret Borsası da işlem hacmiyle, lisanslı depoculuk yatırımlarıyla, tohumculuk ar-ge faaliyetleriyle, BorsaKonya Elektronik Platformuyla Bölgesinin en güçlü borsalarından biri oldu. Toplamda 100 bin tonluk lisanslı depoculuk yatırımı ile, tahıl depolama ve ticarette önemli adımlar attık. Deneyimlerimizi ticari ortaklarımız ve dostlarımızla paylaşmak istiyoruz. Bu amaçla Konya STK’larıyla birlikte bir ticaret heyeti oluşturulabilir. Tarım ve tarım sanayi konusunda Türk firmaları çok şey yapabilir” diyerek ziyaretlerinden dolayı büyükelçiye teşekkür etti.

Ruanda’yı keşfedin
Afrika kıtasında Konya kadar bir yüz ölçüme sahip Ruanda’nın nüfus yoğunluğunun fazla olması ve nüfusunun çoğunun tarımdan geçinmesinin Konya Ticaret Borsası’nı ziyaretlerini daha bir önemli hale getirdiğini ifade eden Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Konya ile anlamda önemli anlaşmalar yapılabileceğini söyledi. Nkurunziza, özellikle tarım konusunda Konya’nın ve Konya Ticaret Borsası’nın bilgi, tecrübe ve ticari işbirliğinden faydalanmak istediklerini belirterek, Borsanın ticaret heyetleri oluşturulması önerisini değerlendireceklerini ifade etti. Bu amaçla yapılacak çalışmalarda Konya Ticaret Borsası’nın desteğini almanın kendileri açısından değerli olduğunu belirten Nkurunziza, sıcak karşılama için KTB Meclis Başkanı Selçuk Öcal VE yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik’e teşekkür etti.

Toplantıya Türkiye-Ruanda İş Konseyi Başkanı İbrahim Özen, KTB Yönetim Kurulu Üyesi Kıyasettin Taşkın da katıldı. Toplantı sonunda günün anısı olarak konuk Büyükelçi Nkurunziza’ya bir çini tablo hediye edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.