1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Ruh Sağlığı, Sadece Ruhsal Değildir!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ruh Sağlığı, Sadece Ruhsal Değildir!

A+A-

Ruh sağlığı deyince, soyut, gözle görünmeyen, sanki insana ait olmayan bir varlık ya da olgu gibi düşünülmektedir. Çünkü ruh gözle görünmediği için farkında olunmadan beden sağlığımız üzerine etkisi olmadığı varsayılmaktadır.
Sadece maddeye, gözle görünenlere bakıp olay ve olguları anlamaya çalışırsak insanı, olay ve olguların psikolojik ve ruhsal yönünü algılamakta güçlük yaşarız. Çünkü insanın biyolojik yönü kadar ruhsal ve psikolojik bir yönü de vardır.
İnsan bir bütündür, bu nedenle insanın bir bölümünü ön plana alıp bu bölümle anlamaya çalışırsak ya eksik ya da yanlış bir sonuç alırız. Çünkü insanın duyguları vardır, düşünceleri vardır ve bunlar doğrudan gözle görünmez. Ancak tutum ve davranışları, yüz ifadesi, seçim ve tercihlerinden hatta kıyafet seçimine kadar birçok konuda gözlem yaparak anlamaya çalışırız. Fakat yine de yeterli olmaz, insanın kendisinin de bunu istemesi lazım, duygu ve düşüncelerini açması ve paylaşması da gerekir. Çünkü, insan kompleks bir varlıktır ve anlaşılması güçtür.
Hatta kendini açması da yeterli olmayabilir, anlaşılması için kendinin istemesi de her davranışını açıklayabileceği anlamına gelmez. Çünkü bazen öyle davranışlar gösteririz ki kendimiz bile bir anlam veremeyiz. Neden? çünkü davranışlarımızı bilincimiz kadar bilinçaltımız da yönlendirmekte ve etkilemektedir. Çoğu zaman bilinçaltımızın farkına dahi varamayız ve her daim arka planda çalışan bir bilgisayar programı gibi bizi yavaşlatıp engelleyebilmektedir.
Bilinç ve bilinçaltı süreçler kişilik ve davranışlarımız üzerinde hatta ruh sağlığımız üzerinde de etkilidir. Kendimizi nasıl hissettiğimiz, güvende ya da güvensiz, endişeli, bizi üzen olaylar, sevdiklerimizle yaşadığımız sorunlar, dil yaraları, uyum sorunları, yalnızlık, kendimizle barışık olmamız ya da olmamamız gibi birçok konu ruh sağlığımızı birinci derecede etkiler.
Ruh sağlığımız da sadece ruhumuzu değil, psikolojik ve fiziksel durumumuzu da etkiler. Yani ruhsal stres, fiziksel olarak baş ağrısına, çocuklardaki heyecan ve stresin karın ağrısı, terleme ve titreme olarak görülür. Ruhsal durumumuz vücut fonksiyonlarını ve çalışma düzenini doğrudan ya da dolaylı olarak etkiler. Mesela stres, ülser hastalığını tetiklemektedir ve stresin yoğun yaşandığı dönemlerde ülser ağrılarının arttığı söylenir.
İnsanların yediği içtiğinden, yaşadığı olaylara, moral motivasyonunun nasıl olduğu, inanç ve düşüncesine kadar birçok etken sağlığını etkilemektedir. Sürekli kötü düşünen insanların kötü düşüncelerin tesirinde kaldığı söylenir. Hatta duyanlarınız vardır belki, çalışmayan soğuk hava deposunda kilitli kalıp da donarak ölenler olduğunu okur, işitiriz. Bu tür örnekler insan düşüncesinin ve inancının beden sağlığı üzerindeki etkisinin sandığımızdan fazla olabileceğine de bir işarettir. Gerçekten olağanüstü durumlarda insanın hayal, düşünce ve inancının sınırlarının aklımızı nasıl zorladığına dair yaşanmış olay ve öyküler yeterince vardır.
İnsan psikolojisinin, ruh sağlığının insanın tutum ve davranışları üzerindeki etkisinden, beden sağlığına kadar etkisi ve gücü bize gösteriyor ki insan sağlığı sadece biyolojik değil, biyo-psikososyal bir canlıdır. Öyleyse beden sağlığımız kadar ruh sağlığı ve psikolojimize de dikkat etmek gerekmektedir. Selam ve dua ile.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.