1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Ruhum Dile Geldi'
'Ruhum Dile Geldi'

'Ruhum Dile Geldi'

Konya Numune Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) hastaları, Mevlana Kültür Merkezinde gerçekleşen ‘Ruhum Dile Geldi’ isimli programda hünerlerini gösterdiler.

A+A-

Programa TRSM’de tedavi gören hastalar, İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Koç, Numune Hastanesi Yöneticisi Uz. Dr. Süleyman Dönmez, Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Zeynel Abidin Uysal, merkez ve ilçe hastanelerimizin idarecileri ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Dünya Şifozreni İle Mücadele Günü dolayısıyla Numune Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan TRSM Sorumlu Hemşiresi Yeşim Yılmaz, bu programla Konya Numune Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak bugüne kadar neler yaptıklarını ve bundan sonrasıyla ilgili vizyonlarının neler olduğunu göstermek arzusunda olduklarını söyledi. Yılmaz, programın hazırlanmasında destek veren Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı üyelerine, Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne ve Karatay Belediyesine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Numune Hastane Yöneticisi Uzm. Dr. Süleyman Dönmez ise yaptığı konuşmada, 2011 yılında faaliyete geçen Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin amaçları ve faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Hastane Yöneticisi Dönmez, başlangıçta kendini toplumdan tamamen soyutlamış ve hiçbir şekilde iletişimi kabul etmeyen hastaların, TRSM çalışmaları sonucunda topluma yeniden adapte olmuş bir şekilde bugün aramızda bulunmalarının Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin önemini vurgular nitelikte olduğunu ifade etti. Dönmez “Bu ve bu gibi programların Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanlarımızın sıklıkla karşı karşıya kaldıkları toplumsal soyutlanma, damgalanma ve önyargı gibi sorunların​ ortadan kalkması yolunda önemli birer adım olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Koç’da yaptığı konuşmada, ülkemizde sağlıkta gelinen noktanın dünyaya örnek gösterilebilecek bir düzeyde olduğunu belirtti. Prof. Dr. Koç “Bizler sağlık hizmetleri sunucuları olarak Sağlık Bakanlığımızın öngördüğü birinci fazı başarıyla tamamladık ve ikinci faz çalışmalarına başladık. İkinci fazın odak noktası insan, çalışan ve hasta memnuniyeti. Özellikle Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri’nin çalışmalarına bakıldığında ikinci fazın gereği olan hasta ve hasta yakını memnuniyetinin sağlanması konusunda çok başarılı çalışmalar yürütüldüğünü söylemek mümkün.” şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, şifozreninin toplumda yanlış tanınan bir hastalık olduğunu belirterek, bu ve bu gibi programlarla toplumdan soyutlanan bir grup insanın toplumda nasıl kabul edileceğinin güzel bir örneğinin görülmesi açısından önemli olduğunu ifade etti. Sağlık Müdürü Küçükkendirci, ”Sağlık Bakanlığı’mızın son dönem çalışmaları içerisinde ön plana çıkmış olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi çalışmaları, bozulan ruh sağlığının yeniden kazanılabilmesinin önemli bir aşamasını teşkil etmektedir. Buradan hizmet alan hastalarımızın tedavi ve takiplerinin yanı sıra çeşitli iş- uğraş terapileri ile meşgul olmaları onların sosyal hayata uyum sürecini hızlandırmaktadır. Konya Numune Hastanesi bünyesindeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin de bu anlamda yaptıkları çalışmalar oldukça önemlidir. Hem hastane yönetimine hem de merkez çalışanlarına gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanları ve Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı öğrencilerinden oluşan koronun seslendirdiği türküler izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. Konser sonrası hastaların TRSM merkezinde iş- uğraş terapileri sonucu ortaya çıkardıkları el emekleri ürünlerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.