1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Rusya’nın Asıl Amacı Başkadır
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Rusya’nın Asıl Amacı Başkadır

A+A-

Rusya krizi ile yatıyor, Rusya krizi ile kalkıyoruz. Bir detaya dikkatinizi çekmekte yarar görüyorum. Bildiğiniz gibi Rusya ile yaşadığımız uçak krizinde ülkemiz sonuna kadar haklıdır. Bu ülkeyi Hacı Baba Tekkesi gibi görüp, dilediği gibi girip, dilediği gibi çıkanlara gereken ders verilmeye devam edilmelidir. Bu yeniden Rusya olsa da geçerlidir. Uçak krizi bahanesiyle bölgeye taşıdığı havadan havaya füzeler olsa da geçerlidir. Bir kere şu konuda bir anlaşalım. Tüm dünya Rusya’nın uçak krizinde haksız olduğunu savunuyor mu? Savunuyor. O halde dimdik durmayı bilmeliyiz. Siyasilerimizin ağzından çıkan “Uçağın Rusya’ya ait olduğu bilinseydi, durum daha farklı olurdu” gibi yapılan açıklamalar yersiz ve gereksizdir. Hudutlarımızı izinsiz aşarak sınır ihlali yapan ülke NATO üyesi de olsa yaptığı ihlalin bedelini ödemek zorundadır. Türkiye’yi babalarının çiftliği gibi gören zihniyetin karşısında kararsız duruş lüksümüz yoktur. Hudutlarımızı yani milli egemenlik sahamızı izinsiz ihlal eden uçak, müttefik bir ülkeden de olsa değişen bir şey olmamalıdır. “Hava sahasının ihlali uçağın düşürülmesi nedenidir.” teziyle hareket etmek zorundayız. Özellikle de kevgire dönen Ortadoğu sahnesinde ki baş aktörlerden biri olarak bu konuda azami hassasiyetimizi yansıtmalı ve ihlali durumunda bedelinin pahalı olacağı açık ve net ortaya konmalıdır. “Müttefik dahi olsak, bu ülkenin egemenlik sınırlarını aşmak izne tabidir.” Hassasiyetimizi tüm dünyaya deşifre etmeli ve tekrarı durumunda sonucun değişmeyeceği bilinmelidir. Özellikle de 10 kere ikaz değil sadece 3 kere ikaz durumunda ısrar eden ihlal uçuşları anında yere indirilmelidir. Bu konuda hassasiyetimizi sonuna kadar ortaya koymalı buna tevessül edecek tüm dünya ülkelerinin davranışlarında terbiye üslubu tanzim edilmelidir. Bu sebeple uçağın Rus uçağı olduğu bilinseydi farklı olurdu gibi taviz kokan açıklamalar belki yükselen tansiyonun düşmesi noktasında bir parça tesirlidir. Ama kalıcı ve zararlı etkileri de olabilir. Sonuç itibariyle Rusya’dan gelecek ekonomik yaptırımlar sıkıntı yaratabilir. Ama bu ülkenin egemenlik hassasiyeti domates ve salatalıktan gelecek 4 – 5 milyar dolardan katbekat önemlidir. Rusya elindeki kozları ortaya bir sürsün bakalım. Ama bizde dik duralım, diklenmeyelim.

Bir uçağımız düşürüldü diye bu kadar ekonomik önlemi patır patır ortaya döken Rusya’nın bu davranışında bir takım şüpheler hissediliyor. Sanki önceden hedefledikleri uygulamaları arka arkaya dizeliyorlarmış gibi davranmaları açıkçası kafa karıştırıcıdır. Ülkesinde öğrenim görmekte olan öğrencilere kadar uzanan bu saçma tepki karşısında Rusya’nın uçak krizini bahane ettiği asıl amacının bağcıyı dövmek gibi bir sonuca dayandığı realitesi de düşünülmelidir.
Suriye sınırlarına yerleşen Rus birliklerinin asıl hedefini bu hudutlarda terörist eylemleri ile dünyaya meydan okuyan hatta Avrupa ‘ya kadar katliamlar gerçekleştirerek bölgenin bugünkü paranoyak yapısının oluşmasında ön ayak olan DAEŞ terörizminin İslam’a büyük zarar verdiği ve savaşanların bir karış sakallarıyla fanatik Müslüman olduğu algısıyla gerçek yüzlerinin gizlendiği bir oluşumun hedef alınmak yerine tek derdi kendine vatan kılınan topraklarda yaşayan masum Türkmenler üzerinde oynanan oyunda da Rusya’nın ulaşmaya çalıştığı hedef sıcak denizlere ulaşmak ve bölgenin stratejik ve ekonomik yapısını kontrol altına almaktan öte bir şey değildir.
Bu yüzden geçtiğimiz hafta yaşanan uçak hadisesi işin senaryo aşamasıdır. Birde Rusya’nın kırılan gururunu sayabiliriz. Kendilerini kuşatan egoist ve kibirli yapılarının bu uçak düşmesiyle yerle bir olduğu gibi bir durum da belki Rusya’nın bugünkü tepkisinde önemli rol oynuyor olabilir. Ama az önce yukarıda zikrettiğim ilk sebep cuk yerine oturmaktadır.
Şimdi gelelim ülkemizin yapısına… Bu ülkenin meclisinde bu vatanı sabote eden dünyaya karşı rezil olması için açıklamalar yaparak meydan okuyan bir zavallı tayfa var. Bu tayfanın dizginleri ele alınmalıdır. Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da yaşanan terör olayı sonrasında bunların şehir merkezinde ne kadar ciddi birer tehdit haline geldiğini gördük. Taksiden inip kaçışlarında bile yaşadıkları rahatlığı ibretle izledik. Bunların uzun yıllardır dağlarda bayırlarda bu ülkenin egemenliğine ve güvenliğine yaptıkları saboteler bir nebzede olsa seçim sonrasında hafiflemiş gibi görünse de Türkiye’nin en büyük ve stratejik şehirlerinden birinde güpegündüz bu cinayeti işleyecek cesareti göstermeleri manidardır. Bugüne kadar Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yardım aldıklarını bildiğimiz terörist cepheler, yaşanan sözde uçak kriziyle Rusya’dan da destek almaya başlayabilirler. Rusya’nın bu hatasını bertaraf etmek adına hükümetimizin stratejik çabalar içinde olması elzemdir. Özellikle hudutlarımız baştan sona kontrol altına alınmalı ve gerekirse tüm ülkede güvenliğimiz adına sıkıyönetim ilan edilmelidir. Yeni canların kaybına mani olacak her türlü çabayı sağlayacak organizasyonlar temin edilmelidir. Düşmanın içeriden olması sebebiyle zor tutan yama onarılmalı ve bu dönemde iç düşmanların kontrolü ve attıkları tüm adımlar birebir takip edilmelidir. Doğuda yaşayıp ta gündüz vatandaş gece terörist olanların da tespitinin yapılması ve bunların toparlanarak vatana ihanet suçundan yargılanmaları ve idam edilmeleri sağlanmalıdır. Bugün özgürlükleri ağzından düşürmeyen Avrupa ülkelerinin bile olan bir terör hadisesi sonrasında aldıkları önlemler ve yaşadıkları paranoyalar ortadadır. O halde onlara nispetle katbekat fazla olan terör ortamını sona erdirmek amacıyla her türlü önlemi almak hükümetimiz üzerine olmazsa olmaz şarttır.
 

Bu yazı toplam 453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.