1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. RUSYA’NIN aymazlığı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

RUSYA’NIN aymazlığı

A+A-
Geçtiğimiz günlerde  sınır ihlali yapan Rus Savaş uçağının  Türk  askeri tarafından düşürülmesi ve bunun yankıları hala devam ederken, NATO, Türkiye ve Rusya arasında büyük gerginlik yaşatırken ve  tüm uyarılara rağmen Rusya  Savaş uçağı  geçtiğimiz gün  yine Türk hava sahasını ihlal ederek,  huzursuzluğu ve gerginliği tırmandırmaya devam edip ,Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal etti.
Bu Rusya’nın düpedüz aymazlığı, Türkiye Cumhuriyetini ve NATO’yu hiçe saymasıdır. Amaç ne olursa olsun Türkiye aklı selim ve sağduyulu davranmıştır ve davranmaya da devam ederek, durumu  dost ve düşman herkese gösterirken, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyet Hükümeti ve  Türk askeri de gerekli uyarıyı bir kez daha yaptı.

Bizde bir söz vardır:
“Eceli gelen it, cami duvarına işer”
Boz ayılar,  Moskoflar kim için, neden bu hareketin içinde olduğu açıktır. Ancak bu Rusya ağzındaki baklayı bir çıkarsa, sanırım hesabını Türk askeri ve Türk Milleti görür. Türk’ün ayranını kabartmaya kimsenin haddi yoktur.
Şimdi bütün bunlardan sonra Prut Savaşında Baltacı Mehmet Paşa’nın yaptıkları ve Katerine olayını hatırlayıp,  Ahhh Baltacı Mehmet Paşa diye haykırmak geliyor içimden. Gerçi bu yanlışını başı ile ödemiş ama,  O savaşta Rus askeri Prut bataklığı arkasında, önünde Osmanlı yiğitleri varken yok edilebilirdi ama,  Baltacı Mehmet Paşa, Rus Çarı Katerine’nın eşine kanmasıyla  hayatta kaldılar.

Bugünkü Katerina’nın uşakları, zannediyorum ki, Kızıl orduya güvenmektedir ama, artık “eski çardaklar bardak” oldu. Hemde içlerindeki Türk kökenli kardeşlerimizin ne yapacağını iyi dişinmesi gerekir.
Rusya PYD ve PKK’ya  açıktan destek vermekte,  sınırlarımızı ihlal ederek bizi tahrik etmekte ve Suriye’deki  Türkmenlere  bomba yağdırmaktadır. Daha ötesi PYD şimdilik ABD’den umudunu kesince, Fırat nehrinin batısına geçmek için Rus babalarını beklemektedir. Bunların hesabı mutlaka sorulacaktır.
İhlal öncesinde, RF uçağı, Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir.
Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de RF’nin sorunların tırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir.
RF’ye, Türk hava sahasının, dolayısıyla NATO hava sahasının ihlal edilmemesi konusunda sorumlu davranmak için açık ve net çağrıda bulunuldu. Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle RF’ye ait olacağını bir kez daha Türk hükümeti vurguladı.
Bu hususlar bizzat dışişleri bakanlığına çağrılan Rusya Büyükelçisine tekraren ifade edildi ve Rus devletinin bu tür davranışlardan kaçınılması ve kınanmasıyla birlikte sert bir dille kendilerine hatırlatıldı. Bakalım bundan sonrası nasıl gelişecek. Dileyelim Rusya bu uyarıları dikkate alır.
 
 
Bu yazı toplam 194 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.