1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “Rusya’ya güvenemeyiz!”
“Rusya’ya güvenemeyiz!”

“Rusya’ya güvenemeyiz!”

Konya Aydınlar Ocağı’nda Rusların, 1826’dan beri Osmanlı Devleti’nin yenileşmesini ve güçlenmesini istemediğini ifade eden Doç. Dr. Ahmet Dönmez, “Rusya’ya güvenemeyiz.” dedi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Türk Modernleşmesi tarihinde İngilizlerin etkisini anlatan Doç. Dr. Ahmet Dönmez, dünyada her devletin dış politikada kendi menfaatlerini gözettiğini ifade ederek “19.yüzyılın başlarında İngiltere’nin menfaatleri Osmanlı Devleti’nin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumayı gerektiriyordu. Yâni Avrupa güçler dengesinin korunmasını temel dış politikası olarak belirlemişti İngilizler. Osmanlı Devletini de bu güçler dengesinin en önemli unsurlarından biri olduğunu düşünüyordu.” dedi. 
OSMANLI’DA YENİLEŞME II. MAHMUD’LA BAŞLADI
Osmanlı’nın modernleşmesinde İngiltere etkisinin 1832’de başladığını ifade eden Dönmez, Osmanlı’da değişim ve yenileşmenin ise II.Mahmud’la başladığını söyledi. Dönmez, Hünkâr İskelesi Antlaşmasıyla boğazların kontrolünün Rusya’ya geçtiğini fakat İngiltere ve Fransa’nın, tehlikenin farkına vararak bu antlaşmayı protesto ederek sekiz yıllık olan antlaşmayı 1841 yılına kadar uygulatmadıklarına da dikkati çekti.
“RUSYA’YA GÜVENEMEYİZ”
18.yüzyıldan beri Rusya’nın Osmanlı Devleti’ni avı olarak gördüğünü ileri süren tarihçi yazar Dönmez, şu soruyu yöneltti: “Bana sorarsanız hangi ülke bizim için uzun vadede daha tehlikeli? Rusya, Türkiye için Amerika’dan daha tehlikeli. Amerika bir bakarsınız tasını tarağını toplar gider ne olduğunu anlamazsınız. Ama Rusya değişmez. 200 yıldan fazladır İstanbul ve boğazları almaktan asla vazgeçmedi.” 
 İngilizlerin Rusya ile ilgili 1857’de; “Rusya asla İstanbul ve boğazları almaktan vazgeçmeyecektir. Hiçbir zaman emelini değiştirmeyecektir.” şeklindeki uyarısına da dikkati çeken Dönmez, şunları dile getirdi: “Ben bazen soruyorum. Bu halâ geçerli mi geçerli değil mi diye? Batı sisteminden ve ittifakından Türkiye çıkarsa çok farklı bir yere sürüklenebilir. Biz Rusya’ya güvenemeyiz. Doğudaki devletler Çin’e, İran’a falan da güvenemeyiz. Rusya’nın temel politikası 1826 yılından beri şöyle: Osmanlı Devleti’ni himayesine almak. Giderek istikrarsızlaştırmak. İç karışıklığa sürüklemek. Güçsüzleştirmek ve kendine muhtaç duruma düşürmek. Ve kendine yaklaştıkça da yönetimde de kendi adamlarını yerleştirerek hedefine bu şekilde ulaşmak.” Bugün için Rusya’nın bu politikası değişti mi, değişmedi mi? Bunu sormamız, sorgulamamız lazım’ şeklinde konuştu. HATİCE KARAKUŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.