1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. S-400’ler gelmeye başladı.
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

S-400’ler gelmeye başladı.

A+A-

Türkiye’de aylardır tartışması devam eden S-400 konusunda son aşamaya gelindi.

Türkiye ABD’den almayı istediği fakat Kongre’nin bir türlü onaylamadığı Patriot’lar dan sonra 2017 yılından anlaşma ile Rusya’dan aldığı S-400’lerin ilk parçaları 12 Temmuz’da Ankara Mürted hava üstüne inen Rus kargo uçağı ile Türkiye’ye teslimatı başlamış oldu.

Teslimatın yılbaşına kadar süreceğini sistemin aktif edilmesi 2020 yılının Nisan ayında tamamlanacağı açıklandı.

Türkiye bu sürece kolay gelmedi. İçerden ve dışardan birçok kişi ile mücadele ederek gelinen bu süreçte Türkiye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu sayesinde süreç bitme aşamasına geldi.

Bu süreçte bir yandan içerdekiler; Bir yandan dışardakiler Türkiye üzerinde Psikolojik baskılar kurdular ama hepsi başarısız oldu.

Bazı yazarlar içerden aldığım haberlere göre diye başladığı yazılarına S-400’ler gelmeyecek gibi ipe sapa gelmez algı operasyonları yaptılar ama hiç biri tutmadı.

ABD’den sürekli tehdit açıklamaları geldi ve gelmeye de devam ediyor.

En son ümitlerini ABD başkanı Donald Trump’a bağladılar. Ancak! Trump G20 Liderler zirvesinden Başkan Erdoğan ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin hava savunma sistemini ABD’den istediğini Ancak! Obama yönetiminin bu sistemi Türkiye’ye satmadığını Türkiye’nin de sistemi Rusya’dan almak zorunda kaldığını söylemesi ile Türkiye’ye yaptırım bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

Trump sözüne güvenilmez bir lider olduğunu herkes biliyor ama şuanda Türkiye’ye bir yaptırım düşünmediğini açıkladı.

Türkiye aldığı bu hava savunma sistemi ile bir açığını kapatıyor. ABD’den alamadığı hava savunma sistemi Rusya’dan alıyor.

Adı üstünde savunma sistemi bir saldırı sistemi değil olası bir hava saldırısı olunca harekete geçecek gelen füzeyi havada imha edecek.

Peki, bu birilerini niye rahatsız ediyor?

Bu telaş niye?

Muhalefetin tavrı ne peki?

Muhalefet partileri CHP ve İP S-400 konusunda ABD ile beraber hareket ederek ihtiyaç S-400’lere ihtiyaç olmadığını S-400 yüzünden ABD ile ilişkilerin bozulmasının doğru olmadığını söylediler.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin, “Şimdi bir ülkenin silah sistemleri arasında uyum olması lazım. Birbirini tamamlayan sistemler olması lazım. Değişik ülkelerden farklı silahlar alırsanız bu gelecek açısından olumlu sonuçlar doğurmaz” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz “Türkiye, S-400 satın alma kararını NATO boyutuyla görmesi gerektiğini anlarsa, bu ikilemden çıkmak daha kolay olacaktır. S-400’lerin konuşlandırılması ertelenmeli.”

PKK’nın siyasi kolu HDP’li Tülay Hatimoğulları Oruç, “S-400’lere, F-35’lere yaptığınız yatırımlara, kullanılıp kullanılmayacağı bile belli olmayan bu askeri yatırımlara başından beri karşıyız.

S-400 anlaşmasına ilişkin İP Genel Başkanı Meral Akşener de tuhaf iddialarda bulundu. “Senin F-16’ların onları tanımıyor, onlar F-16’ları düşman uçağı olarak görüyor. Koyacaksın bir depoya çürüyecekler” diyen Akşener, skandal bir iddiada da bulunarak. “Büyük bir güvensizlik durumunda sarayın korunması için alındığına dair bir duyum var. Umarım doğru değildir.” Diyerek tavırlarını ABD’den yana göstermişlerdir.

Türkiye’nin böyle milli bir meselesinden bile Hükümetin karşısında yer alan bir muhalefet anlayışı ile karşı karşıya kalmak büyük bir talihsizlik olsa gerek.

Bu yazı toplam 871 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.