1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Saadet Partisi Konya: Asfalt ve beton odaklı ekonominin akıbeti kötü!
Saadet Partisi Konya: Asfalt ve beton odaklı ekonominin akıbeti kötü!

Saadet Partisi Konya: Asfalt ve beton odaklı ekonominin akıbeti kötü!

Saadet Partisi Konya İl Başkan Yardımcısı Muhammed Uzun, ülke ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu

A+A-

Saadet Partisi Konya İl Başkan Yardımcısı Muhammed Uzun yaptığı açıklamasında;

“Saadet Partisi olarak ülkemizin gidişatını her yönüyle değerlendiriyor, milletimizin gözünden kaçırılan birtakım rakamları, aksaklıkları sizlerin takdirine bırakıyoruz. Millet olarak bilmeliyiz ki, iktidarın attığı yanlış adımların faturasını millet olarak hepimiz ödemekteyiz. Bu sebeple biz Saadet Partisi olarak uyarılarımız gerçekleştiriyoruz. Ülke olarak pandemi süreci öncesinde zaten kötü olan makroekonomik görünümümüz bu süreçle birlikte daha da kötüleşmiştir.Ekonomimiz dünya çapında oluşan bu salgın sebebiyle krize girmiş; atölyeler, fabrikalar, ticarethaneler, esnaf, turizm ve hizmet sektörü çalışamaz hale gelmiştir.

Türkiye korona virüsün neden olduğu ekonomik krize hazırlıksız yakalanmıştır.Sanayi üretimindeki daralma Nisan 2020’de (eksi) -%30,4 olmuştur ki bu küçülme ile Türkiye, Malezya’nın ardından dünya ikincisi olmuştur.Ülkemizin lokomotifi olarak adlandırılan inşaat, tekstil ve turizm sektörleri pandemi sürecinde durma noktasına gelmiştir. Vatandaşı doğrudan ilgilendiren enflasyon artmış, geçim zorlaşmıştır. Dünya enflasyon liginde ülkemiz Sudan (%81,6), İran (%21), Nijerya’nın (12,34) ardından %11,39 enflasyon rakamı ile dördüncü sıradadır.” şeklinde konuştu.

BORÇLANMA, SOSYAL YAPININ BOZULMASINA SEBEP OLUYOR!

Uzun, işsizlik sayısı ve istihdam oranıyla ilgili ise şöyle konuştu;

“Birtakım istatistiki hilelerle ve kelime oyunları ile bu gizlenmeye çalışılsa da işsiz sayısı artmış, istihdam oranı azalmıştır. İstihdam, 2020 yılı Mayıs ayında 1 milyon 622 bin kişi azalmıştır.

TÜİK’e göre işsiz sayılmayan KOBİ, küçük esnaf ve işçiler salgın sebebiyle çalışamaz, gelir elde edemez, vergi, kira, fatura ve borçlarını ödeyemez, geçimlerini temin edemez duruma düşmüştür. Tüm bunların dışında bildiğiniz gibi borçlanma sadece ekonomik değil, sosyal birtakım sonuçlar da ortaya çıkartmaktadır.

Sosyal yapıyı bozmaktadır. Suç oranlardaki, boşanmalardaki ve intihardaki artışların temel sebebi borçlanmadır. Yıllardır ülkemizin ve milletimizin selameti için üzerinde hassasiyetle durduğumuz bu konuları iktidara buradan tekrar hatırlatıyor, zaten var olan ve salgın sebebiyle biraz daha artan bu kriz ortamından ülke olarak en az zararla çıkmayı temenni ediyoruz.”

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.