1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Safa İle Merve
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Safa İle Merve

A+A-

Önceki yazılarımızdan birinde bahsetmiştik, Hacer validemizin su aramasından. O koşma hadisesi bu iki tepe arasında cereyan ettiği için Hacer anamızın sünneti olarak kalmıştır.

Mescidi haramın kuzeydoğusundadır. Her iki tepe arasındaki mesafe takriben 400 m’dir. Çukur zamanla doldurulup daha rahat yürüme temin edilmiştir. Kur’anı kerimde Safa ve Mervenin Allahın koyduğu senbollerden olduğu belirtilmiştir. Kâbe-i şerif tamamlandıktan sonra Cebrail a.s. İbrahim a.s. ve Hz. İsmaile safa ve Merve arasında nasıl say yapacaklarını öğretti.

Hz. Hacer, su bulmak için iki tepe arasında telaşla koşturmasının, tabi tutulduğu bu şiddetli imtihanı Allaha olan itimadı ve inancı uğruna sıkıntılara göğüs germesine bir mükâfat olarak başarmasının hatırasını canlandıran bu uygulama devam edip gelmektedir.

EFENDİMİZİN DOĞDUĞU EV

Ebu Talib mh.’ sinde dedelerinden miras kalan ev babasına düşmüş ondanda Hz. Peygamberimize intikal etmiştir.

Hz. Haticenin evi: Babünnebinin karşısında say yapılan yerin kuzey doğusunda merveye yakın bir yerdeydi. Rasülü Ekrem Hz. Hatice ile evlendikten sonra hicrete kadar 28 yıl bu evde yaşamış, İbrahim dışındaki çocukları bu evde dünyaya gelmiştir.

Darunnedve: Kabenin kuzeyinde müşriklerin, Mekke toplumuyla ilgili hertürlü kararların alındığı bir yerdir. Yani onların meclis binası da diyebiliriz. 897 yılında Hareme dâhil edilen Darunnedvenin yeri bu gün altınoluğun karşısındaki tavaf alanında kalmıştır.

Darulerkam: Efendimizin peygamberliğinin ilk yıllarında İslamiyeti tebliğ faaliyeti için kullanmış olduğu Erkam b. Ebu’l-Erkam’a ait bu ev Safa tepesinin eteğinde, bu gün Safadan Merve yönüne giderken Safa tepesinden on metre kadar aşağıda Daru’l-Erkam kapısı denilen yerde idi.

Hz. Ümmühanın evi: Bu ev, bu günkü müezzin mahfelinin olduğu yerde idi. Burada açılan kapıya Ümmühanın adı verilmiştir. Rivayete göre Rasülüllah mirac yolculuğuna buradan başladı. Mekkenin fethinden sonra da bu evde bir süre istirahat etmiştir.

Ebukubeys: Kâbe-i Muazzamanın takriben 100 m. doğusunda, 420 m. yükseklikte, Hz. Âdemin ilk ateş parçasını bu dağdan aldığı veya Hacerulesvet bu dağdan alındığı için bu adı aldığı söylenir. Hz. İbrahim Allahın “ İnsanlar arasında haccı ilan et” emri üzerine bu dağa çıkarak insanları hacca davet etmiştir. Rivayete göre Şakkı Kamer mucizesi bu dağın üzerinde gerçekleşmiştir.

Müşriklerin boykotu: Kabeye astıkları bu boykot metni bir ağaç kurdu tarafından başındaki besmele hariç yiyip yok ettiğini haber vermesi ve bunun doğru çıkması boykotun kalkmasında tesirli olmuştur.

Mescidi Ebu bekr: Hz. Ebu Bekirin doğduğu ve Rasülü Ekremin hicret haberini vermek için gelip birlikte yola çıktıkları ev. Mescidi Harama 200.m uzaklıkta ve mesfele tarafında idi. Günümüzde Hilton otelinin bulunduğu yer olarak söylenir. Dükkânı Hz. Haticenin evinin karşısında kuyumcular çarşısında Hz. EbuBekirin kumaş sattığı dükkândır ki, Hz. Osman ve bir kısım sahabeler burada islamla şereflendiler. (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.