1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. SAFA VE MERVE TEPESİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

SAFA VE MERVE TEPESİ

A+A-

Mescid-i haramın kuzeydoğusundadır her iki tepe arasındaki mesafetakriben 400 m’dir. Çukur zaman doldurulup daha rahat yürüme temin edilmiştir. Kur’anı kerimde Safa ve Mervenin Allahın koyduğu senbollerden olduğu belirtilmiştir. Kâbe-i şerif tamamlandıktan sonra Cebrail a.s. İbrahim a.s. ve Hz. İsmaile safa ve Merve arasında nasıl say yapacaklarını öğretti. hz. Hacer, su bulmak için iki tepe arasında telaşla koşturmasının, tabi tutulduğu bu şiddetli imtihanı Allaha olan itimadı ve inancı uğruna sıkıntılara göğüs germesene bir mükâfat olarak başarmasının hatırasını canlandıran bu uygulama devam edip gelmektedir.
Adem a.s. bu tepede uturup dua ettiği için SAFA ismini almış, hz hacer validemizde mervede oturup dua ettiği için bu manalara gelen ismi almıştır.
EFENDİMİZİN DOĞDUĞU EV
Ebu Talib mh. sinde dedelerinden miras kalan ev babasına düşmüş ondanda Hz. Peygamberimize intikal etmiştir. Diğer bir nakille; Beni Haşim oğulları mh. Ki, EbuTalibin evide oradaydı. Efendimizin doğduğu ev, Hürrem Sultan annemiz hatırayı yaşatmak için yaptırıp üzerinede Kubbe yaptırmıştır. Kanuniden 6 çocuk dünyaya getiren çok muhtereme Sultan Anne! Kanuni ise, daha sonra hürmetsizlik yapılmasın, mesela ayakkabı vs. ile giriş çıkışlarda hürmetsizlik yapmasın düşüncesi ile orayı Mescid haline getirmiştir ki, herkes edeple girsin çıksın, sıradan biryer gibi değil.
Peygamnber s.a.v. efendimizin, çobanlık yaptığı yer bu evin üstündeki tepelerdir. Yasak uyguladıkları mahalla o evin üstündeki mahalle idi. olarak
Hz. Haticenin evi: Babünnebinin karşısında say yapılan yerin kuzey doğusunda merveye yakın bir yerdeydi. Rasülü Ekrem Hz. Hatice ile evlendikten sonra hicrete kadar 28 yıl bu evde yaşamış, İbrahim dışındaki çocukları bu evde dünyaya gelmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.