1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. Sağlık Bakanımıza Duyurulur. Sağlıkta Çağ Atladık
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık Bakanımıza Duyurulur. Sağlıkta Çağ Atladık

A+A-
Pamuk Eller Cebe..

Rabbim elden ayaktan düşürmesin, hayırlı ömürler versin. 77 yaşında Annem var, elimden geldiğince duasını almaya çalışıyorum.
15.01.2017 günü aniden karnım karnım diye bağırmaya başladı, ve üsküfra.. Rabbim dayanamayacağımız acılar vermesin. Saat 11 civarı MERAM ARAŞTIRMA HASTANESİ ACİL servisine götürdüm. Kadıncağız kendinde değil, karnımda karnım diye bağırıyor, ve üsküfra  ediyordu.. Yaklaşık 20 dakika o bağırıyor, biz bekliyoruz, kalp grafiği çekilecek.. Tek Makine ve sırada bekleyen hastalar.

Kardeşim kadıncağız ölüyor, siz hala neyi bekliyorsunuz dedim, elimizdeki imkan bu, ne yapalım? Bir makine ve personel daha olsa iş oldukça hızlanır dedi..
Doktora gittim.. Doktor bey kadıncağız acılar içinde kıvranıyor, Öldükten sonramı müdahale edeceksiniz, bir an önce yatırıp orada gerekeni yapsanız ya dedim.

Sonuçları görmeden müdahale edemem dedi. Tam o sırada annem doktorun muayenehanesinin önüne çıkartmaya başlayınca doktor hemen müşaade odasına aldı, ve serum bağlandı..
Kan tahlili ve film sonucu çıktıktan sonra, doktor kardeşim annen maşallah yaşına göre çok iyi değerlere sahip, hiçbir şeyi yok. Üşütmüş, gaz var bir serum daha taktıktan sonra taburcu ediyorum dedi.. Bu arada annem, karnım karnım diye bağırmaya, aynı zamanda da çıkartmaya devam ediyordu. 3 Serumdan sonra annemin acıları devam ettiğini görünce doktora gittim, doktor bey siz anneniz iyi durumda, üşütmüş diyorsunuz ancak kadıncağız hala kıvranıyor ve çıkartıyor dedim.
Ne yapıyım kardeşim, o zaman 1 serum daha takalım akşama kadar dursun, ondan sonra çıkart, bir şeyi yok, gazdan sıkıntı çekiyor dedi.
Doktorun o sözü üzerine, bende, herhalde yaşının vermiş olduğu çocuklukla ilgi istiyor ondan yapıyor dedim.
Kadıncağızı eve getirdim, çıkarma devam, karın ağrısı devam bu arada doktorun verdiği ilaçları kullanıyoruz, geçecek diye.. Biz üşütme ve gaz diyoruz artık, doktor bizim kafamızı o yöne yönlendirdi ya.. Pazartesi geçti, Salı günü aynen devam. Baktım böyle olmayacak kadıncağız ne yiyor ne içiyor,  sürekli karnım karnım diyor, hemen Büyükşehir Belediyesi Hastanesi Acile götürdüm.

Acil müdahale etmedi, hemen Genel Cerraha yönlendirdi. SÖZDE HASTAMIZ ACİL YA,
Pamuk eller cebe.. Başladık ödemeye..50 tl muayene ücreti ile 220 tl endoskopi ve fark ücreti yatırdım. DOKTOR KONTROLÜ SONRASI Tekrar acile indik, serum bağlandı. Bu arada Ultrasona girdi, kan tahlilleri yapıldı, endoskopi çekildi. Doktor Ahmet Hamamcı kendisinden Allah Razı olsun, işinin eğli bir insan.  Annenizin bağırsaklar çalışmıyor, sıkıntılı. Önce bir ilaç sonra olmazsa ameliyata alacağız dedi, Yatış verdi, biz acilden odaya çıktık, serum ve birkaç ilaç verildi, hortum takıldı, üsküfra kesildi, karın ağrısı devam ediyor, bu arada torbaya da hortumdan çıkma devam. Aynı gün 16.30 civarı Doktor Bey kontrole geldi, sıkıntının geçmediğini görünce hemen müdahale etmemiz lazım, ameliyathane hazırlansın dedi, kalp kontrolü  ardından müdahale..

Yaklaşık 70 cm bağırsak işi tamamen bitmiş, dolanmış. Ahmet Hamamcı Bey, o kısmı almış gerekli müdahaleden sonra ameliyattan çıkardı. Durumu iyi. Geçmiş olsun dedi.
Akşam yoğun bakımda annemle konuştum, DÜNYA’ma yeniden geldim, Allah o doktordan razı olsun, beni kurtardığı için elinden öpecem dedi.
Ertesi gün ilk işi doktorun elini öpmek oldu.
Rabbime şükürler olsun, onu bize bağışladı.. Değerli varlığım bir tek annem kaldı, Canım ailemle ondan başka da kimsem yok.

Pazar günü çıkışını yapacağız, vezneye buyrun dediler.. Allah için ben bi 700- 800 tl daha isterler derken, 1860 tl  indirimli hali ile çıkabildik.. Kardeşim bu hasta acilden genel cerraha yönlendirildi desem de nafile.. Özel hastaneye geldiniz.  Sistem süper..
Acile de gelsen seni servise yönlendiriyorlar. Sonra tüm işlemler servisten devam.. Daha öncede bu şikayetleri Başbakanlığa yazmış, acil yatak hizmeti diye aldıkları ücretin makbuzunu talep etmişlerdi, buradaki SSK kurumuna vermiştim, ama sonuç hikayeydi.
Acilden değil servisten hizmet almışsınız.

Neden anlatıyorum?
Hükümetimizin en çok övündüğü hizmet Sağlıktı değil mi?
Allah için her türlü sağlık personeline ve doktora uygulanan şiddete hayır diyoruz, daha öncede yazdım.

Adı Araştırma Hastanesi.. Neredeyse, nasıl olsa geçer deyip, doktorun üşütme teşhisini 3-5 gün bekleseydik, evden Annemin cenazesini çıkartacaktık..

Acil hasta diyoruz değil mi? Özel hastane de olsa.. Yine daha öncede yazdım.. Para alınmıyordu, sözde kaldı diye..  Yani sağlıkta paralandı demiştim..

Her şey parası olan için .. Paran yoksa öl kardeşim.. İşte size çağ atlamış sağlık..

Şimdi Sağlık Bakanlığına sesleniyorum, Meram Araştırma Hastanesi ve hastanelerimiz ne kadar denetleniyor? Hastaların künyeleri takip ediliyor mu?
2 gün önce kendilerine emanet edilen hastayı eve gönderen, daha açıkçası ölüme gönderen ve özel hastane de çok şükür sağlığına kavuşturulan hastanın şahsıma ve devletime maliyeti bu doktorlardan tahsil edilecek mi?

Acil hastalardan ücret alınmayacaktı, denetlemeler yapılıyordu, daha öncede bu konuda Başbakanlığa ve Sağlık Bakanlığına da yazmıştım.

Sonuç alamamıştım.

Kimse Yanlış anlamasın, Benim derdim Büyükşehir Belediye Hastanesi değil.. Allah Razı Olsun her türlü şifayı bu güne kadar hep bu hastanede bulduk. Her türlü sıkıntımızı bu hastanenin başarılı doktorları sayesinde giderdik.
Allah Ahmet Hamamcı gibi işinin eğli doktorları eksik etmesin, sayısını artırsın, İşinin eğli olmayan, maaşını alıp kendini yenilemeyen, hasta emanet edilemeyecek olan doktorlarında sayısını azaltsın
İnşallah.
Bu bir adet misal, ben yazabiliyorum, ya durumunu anlatamayanlar ne yapsın?

Ben sistemi eleştiriyorum, ben ilk gittiğim devletimizin araştırma hastanesinden şifa bulmak istiyorum, ben millet karnını zor doyurururken sağlıkta fahiş fiyatlara karşıyım, devletin sağlıkta özel hastanelere ücreti en aza indirip, yükü vatandaştan almasını, herkesin rahatlıkla bu hizmete ulaşabilmesini istiyorum, bunu kendim için değil, Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için istiyorum.
HAŞA hakir görmüyorum, ancak, bu ülke insanının Suriyeli mülteciler kadar değeri yok mu?

ADAM GİBİ HİZMET ALABİLMEK İÇİN,HEP PAMUK ELLER CEBEMİ SAYIN SAĞLIK BAKANIM..
Bu yazı toplam 2494 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.