1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sağlık çalışanı sayısı 10 yılda yüzde 59 arttı
Sağlık çalışanı sayısı 10 yılda yüzde 59 arttı

Sağlık çalışanı sayısı 10 yılda yüzde 59 arttı

Konya’da Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen memur sayısında da ciddi artış gözlendi. Toplam sağlık personeli sayısı 10 yılda yüzde 59 artan Konya’da hala yeterli hekim sayısına ulaşamaması ise dikkat çekti.

A+A-

Son 10 yılda 79 adet sağlık yatırımına kavuşan Konya, sağlıkçı çalışanlar anlamında da büyük ilerleme kaydetti. Cumhuriyet döneminden bugüne kadar almadığı yatırımları 2002 yılından sonra alan şehirde sağlık yatırımları ve sağlık çalışanları istihdamı noktasında çağ atlandı.

DİŞ HEKİMİ SAYISI YÜZDE 189 ARTTI

Sağlık Bakanlığı bünyesinde memur statüsünde istihdam edilen uzaman hekim, doktor, diş hekimi ve sağlık personellerinin sayısında ciddi artış gözlendi. Sağlık yatırımlarının artmasıyla paralellik gösteren sağlıkçı sayısındaki artış, diş hekimlerinde yüzde 189, eczacı personelde yüzde 137, uzman doktorlarda yüzde 81, doktorlarda yüzde 42 olarak dikkat çekti. 2007 yılında Sağlık Bakanlığı’nda istihdam edilen 105 diş hekimine sahip olan Konya’da 2017 yılı itibariyle bu sayı 304’e ulaştı. Diş hekimlerinden sonra en fazla artışın gözlendiği eczacı istihdamında ise 27 olan sayı 64’e yükseldi. 2007 ile 2017 yılları arasında sağlık memurları sayısındaki değişim sırasıyla; uzman doktor sayısı 565’ten bin 27’ye, doktor sayısı 860’tan bin 225’e, hasta bakıcılar, hemşireler olmak üzere sağlık personeli statüsündeki sağlıkçıların sayısı ise 3 bin 899’dan 7 bin 717’ye ulaştı. İl Sağlık Müdürlüğü’nden derlenen verilere göre sağlık turizminde önplana çıkmak isteyen Konya’nın aldığı yatırımlar ve istihdam edilen personel sayısı bu hedefe adım adım ilerlediği gözlendi. Sağlık sektöründe istihdam edilen personel sayısındaki toplam artış ise yüzde 59 oldu. Artan sağlık memuru sayısı, nüfusuyla kıyaslandığında hala sağlıkçı ihtiyacı bulunan Konya, sağlık yatırımları ve sağlıkçı istihdamına hala aç olduğunu gösterdi.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL SAYISINDA DÜŞÜŞ

Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen sağlıkçıların sayısındaki artış kadar önemli olan diğer konu ise sözleşmeli olarak özel sektörden istihdam edilen personellerin sayısındaki düşüş oldu. 2007 yılında Konya’da 2 bin 60 adet diğer personel statüsünde istihdam sağlanırken, bu sayı 2017 yılı itibariyle bin 635’e geriledi. Özel sektörden alınan personel takviyesinin düşüşünü gösteren grafikteki düşüş yüzde 20 olarak göze çarptı. İl Sağlık Müdürlüğü’nden alınan verilere göre Konya şehir merkezi, ilçeler ve taşralarda görev yapan toplam sağlık memuru sayısı ise 11 bin 972 kişi olarak açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.