1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artıyor
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artıyor

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artıyor

Konya Tabipler Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, sağlık personellerinin sık sık fiziksel olmasa da sözlü şiddete uğradığını kaydetti. Karaca, davaların uzun sürmesi ve tatmin edici cezaların verilmemesinden dolayı, hekimlerin yasal sürece gitmediğine dikkat

A+A-

Her gün çeşitli hastanelerde ve sağlık merkezlerinde görevli sağlık çalışanlarının hasta ve yakınlarından şiddet görüyor. Fiziksel ve sözlü şiddete uğrayan sağlık personeli, yasal yollara gitmek yerine olayın üstü kapatılıyor. Konya Tabipler Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, oda olarak yaptıkları ankette Konya’da sağlık personeline uygulanan şiddetin arttığını söyledi. Kurumsal ve hukuki tedbirlerle desteklenerek şiddetin önlenmesi gerektiğini vurgulayan Karaca, hekimlerin önemli bir kısmının sözel şiddete maruz kaldığını açıkladı. Meslektaşlarının şiddet olaylarını yargıya taşımaktan çekindiğini ifade eden Karaca, sebebini şu şekilde açıkladı: “Şiddet unsurlarını arkadaşlarımızın önemli bir kısmı da yargıya taşımaktan çekiniyor. Çünkü hukuka taşındığı zaman hukuki süreç çok uzun sürüyor. Hukuka karşı bir güvensizlik nedeniyle de taşınmadığını görüyoruz. Davaların uzun sürmesi ve sonuçta alınan cezaların hekimlerimizce yetersiz bulunması. Bir çok konu hukukta ispata dayalı. İspat açısından bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Maalesef meslektaşlarımız hukuka intikal ettirmemeyi düşünüyorlar.”

SAĞLIK TESİSLERİNE GİRİŞTE TEDBİR ARTTIRILMALI

Fiziksel ve sözlü şiddetin önüne geçilmesi için en önemli hususun vatandaşların bilinçlendirilmesi olduğunu belirten Karaca, cezaların da ağırlaştırılması gerektiğini dile getirdi. Dr. Seyit Karaca, sağlık tesislerinde girişlerinde önemli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ederek, “Önüne geçilmesi için vatandaşların bilinçlendirilmesi en önemli husus. Onun dışında hukuka ilişkinde bir takım düzenlemelerle cezaların sözel şiddette bile ağırlaştırılarak uygulanması gerekiyor. Belki yakın zamanda Konya’da yaşamadık ama en son Iğdır’da meslektaşımız fiziki anlamda bıçaklı saldırıya maruz kaldı. Sağlık tesislerine girişlerde bir takım tedbirler alınmalı.” şeklinde konuştu.

Son olarak, ataması olan sağlık personellerinin güvenlik soruşturması nedeniyle görevine başlayamadığını kaydeden Karaca sözlerine şu şekilde son verdi: “Zaten personel yetersizliğimiz açığımız var. O yüzden bu güvenlik soruşturmaları mümkün olduğu kadar hızlı yapılması gerekiyor. Çünkü hem sahada çalışan meslektaşlarımızın iş yükünü artıyor hem de atanmış olan personelimizin işe başlaması açısından bir sıkıntı oluşturuyor. Güvenlik soruşturmaları çok hızlı bitirilmeli.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.