1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sağlık- sağlık- sağlık
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık- sağlık- sağlık

A+A-

Ulu hakan Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen “Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi” sözünün kısaca anlamı; “Hayat, sevinç ve mutlulukla, acı ve sıkıntılarla iç içe yaşanır demektir.

Bir insanın  her şeyi parası,pulu, arabası,yatı,katı olsa sağlığı olmasa  bütün bunlar neye yarar ?

Yüce Rabbimize şükürler olsun, sağlığımızı elimizden almasın.

Dünya’da  7-8 ay önce, Türkiye’de yaklaşık6 ay  önce görünen korona virüsü tüm dünyası etkisi altına alırken,nice canları da alıp gitti ve gitmeye devam ediyor. Diğer koronadan kaybettiklerimizle beraber bunlara Allah’tan rahmet, geride kalanlarına sabırlar diliyorum.Tedbir alınıyor.Tedbirler devam ediyor.

Başta Sağlık  Bakanlığı olmak üzere  sağlık sektöründe çalışan hasta bakıcısından, ambülans şoförüne kadar, hemşiresinden, doktoruna kadar herkes can siper hane çalışıyor. Birçok sağlık çalışanı,doktoru da buğurda kaybettik.

Kolay değil. Biz bir maske takmayı kendimize zor sayıyoruz ama, onların hemen hepsi bir poşet içinde,hem de bu sıcakta bizlere hizmet etmektedir.Bunlara  teşekkür az, lafla değil, maddiyatla destek olunmalıdır.

Maalesef hala günümüzde bunların kıymetini bilmeyen zavallılar ve akıl tutulması yaşayanlar var. Bunlardan biriside MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli.

Önceki günkü haberlerde belki dinlediniz. Türk tabipler Odası yöneticileri korona için yapılan çalışmaların yetersiz kaldığını, halka açılan rakamların gerçekleri yansıtmadığını söylemektedirler.

Doğrudur,yanlıştır.Ancak rakamlar konusunda benim gibi bir çok insanda Tabipler birliğinin görüşlerine katılmaktadırlar.Bu tabipler birliğinin görüşü ve tespitidir.

Eğer buna cevap verilmesi gerekirse  ya AK parti yetkilileri,ya da Sağlık Bakanı cevap vermelidir.Bahçeli’ye ne oluyor anlamış değilim. Herhalde hariçten gazel okumayı ve AK Parti’nin sözcülüğünü yapmayı sevmektedir.

Devlet Bahçeli Türk Tabipler Birliğinin kapatılmasını istemektedir.Bay Bahçeli sen kimsin ki,bir sivil toplum kuruluşunu kapatmak istiyorsun. Kaldı ki, bu iş senin işin değil bunu bilmelisin.İkincisi kurum suç işlemez.Kurumu yönetenler suç işler.Onlara da cezayı  hukuk ve mahkemeler verir.Bunları bu yaşa gelmişsin ama maalesef öğrenememişsin,yada yaşının ilerlemesi nedeniyle akıl tutulması yaşıyorsun.

Sağlık konusunda  AK Parti hükümeti zaman zaman sıkıntılar yaşasa da başarılı olduğu alanların başında gelmektedir.

Mesela Grip,zatüro aşısı Konya’da ve Türkiye’de çok büyük sıkıntıdır ve bulunmamaktadır.

Bunun için en kısa zamanda  tedbir alınmalı ve aşılar temin edilmelidir. Çünkü  vatandaş aylar önce eczanelere baş vuruş grip aşısı için sıraya girmiştir.

Konya sağlık teşkilatı açısından üniversiteler, devlet hastaneleri ve özel hastanelerle şanslı bir kenttir.

Şu korona  salgını döneminde başta Sağlık Müdürü  Prof.Dr.Mehmet Koç olmak üzere doktorlar,hemşireler, sağlık memurları  adeta 24 saat görev yaparak Konyalıya hizmet etmekte salgında hastalığa yakalanmaları tedavi ederken, yakalanmayanlarında korunması için çalışmaktadırlar.

Geçen günlerde kendimde şüphe gördüm.Bazı sıkıntılarım vardı.Şehir hastanesine gittim.Mükemmel bir hizmet ve hijyen gördüm,mutlu oldum. Yine geçtiğimiz akşam çok yakınım rahatsızlandı. Yine Şehir hastanesinin yolunu tuttuk. Çünkü diğer hastaneler pandemi hastalarına bakmaktadırlar.Aynı duyarlılığı ve hizmeti  yine gördüm.

Ya bu hastaneye yapılmamış olsaydı  Konya’nın hali nice olurdu ? Tabi ki Konya’da bu hizmetin yürütülmesinde ise şu söz aklıma geldi.

At sahibine göre kişner.

.Bu noktada da İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç’un büyük katkısı ve denetimi inkar edilemez. Bunların kıymetini bilmemiz lazım.

++

87eccb98-9d08-4e33-94c4-484c7aadcdb2-002.jpg

Bu yazı toplam 516 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.