1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sağlık-Sen Konya sağlık çalışanları, şiddet belasından kurtulması lazım!
Sağlık-Sen Konya sağlık çalışanları, şiddet belasından kurtulması lazım!

Sağlık-Sen Konya sağlık çalışanları, şiddet belasından kurtulması lazım!

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay "Sağlık çalışanları, şiddet belasından kurtulması lazım" dedi.

A+A-

Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından yaptırılan Eylül 2020 Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu’nu değerlendiren Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay; “ Sağlık çalışanlarına her türlü hakareti, saldırıyı ve şiddeti reva görenlerin hasta ve yahut hasta yakını olduğu gerçeğinde, Eylül ayında da değişen pek bir şey olmamıştır. Bir diğer ifadeyle, Eylül ayı verilerine baktığımızda derman bekleyenlerle şiddet uygulayanların aynı kişiler olduğunu görüyoruz.”dedi

Sağlık çalışanları ordumuz bu bilinçle alın teri akıtarak insanımıza her zaman el uzatmaktadır. Bahse konu bu fedakârlık salgın sürecinde zirve yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, “ Gecesini gündüzüne katarak hastalara can suyu olmak için tüm gayret ve çabayı sarf eden sağlık çalışanlarımız, kahramanlarımız, şiddetin kurbanı olmaktan da kurtulamıyorlar. Bu durumda, sağlık çalışanlarının göğüslemek zorunda oldukları sorun hanesine, şiddet de eklenmektedir.

Yapılan tüm uyarılara, caydırıcı cezai işlemlere ve kamuoyu baskısına rağmen ne yazık ki sağlık birimlerinde şiddetin önüne bir türlü geçilememektedir.

Yaşanan olaylarda şiddetin yine mekân ayırt etmediğini görüyoruz. 16 vaka hastanelerde, 4 vaka sahada, 3 vaka ise aile sağlığı merkezlerinde vuku bulmuştur. Olaylarda adres ayırt etmeyen şiddetin kimlik ayrımı yapmadığı gerçeğiyle Eylül ayında da karşılaşıyoruz;  11 hemşire, 8 doktor, 5 112 çalışanı, 4 güvenlik görevlisi ve farklı branşlardaki 41 sağlık çalışanı gene şiddetin kurbanı olmuştur. 

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, açıklamasını şu sözlerle tamamladı. Maalesef şiddet sağlık birimlerinde kol geziyor ve önüne bir türlü geçilemiyor. Her türlü zorlukla ve sorunla mücadele ederek şifa dağıtan sağlık çalışanları, bir de kör şiddetle mücadele ediyorlar. Kör şiddet diyoruz zira çalışma esnasında şiddetin nereden geldiğini sağlık çalışanları kestiremiyor. Bazen canlarından oluyorlar, bazen de sakat kalabiliyorlar. Yaşanan acı ve travmalar da çabası. Sağlık çalışanlarını şiddet belasından kurtarmak lazım. Yasalar şiddeti tam manasıyla ortadan kaldırmaz. Şiddete başvuran kişiler toplumdan da dışlanarak cezalandırılmalı. Başta kamu olmak üzere herkese bu hususta büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir.”dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.