1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sağlık turizmi için ulaşımı çözmeliyiz
Sağlık turizmi için ulaşımı çözmeliyiz

Sağlık turizmi için ulaşımı çözmeliyiz

Konya Tabip Odası Başkanı Seyit Karaca, Konya’nın sağlık turizmi hakkında tesis olarak fırsatları olduğunu ancak teknik olarak zorluklar yaşadığını söyledi. Başkan Karaca, sağlık turizmi açısından en önemli sorunun ulaşım olduğunu bildirdi.

A+A-
Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, şehrin sağlık turizmi potansiyelini değerlendirdi. Konya’nın sağlık turizminde tesis, yataklı ünite olarak bir takım fırsatları barındırdığını ancak teknik olarak bir takım zorlukları yaşadığını kaydeden Seyit Karaca, sağlık turizminde işin turizm boyutunun da önemli olduğu için en önemli faktörün ulaşım olduğunu söyledi.

DOĞRUDAN UÇUŞ OLMALI
Karaca, “Özellikle yurt dışından gelecek insanların doğrudan uçuş ile Konya’ya mümkün olduğu kadar doğrudan, aracısız, çabuk ulaşabilmeleri lazım. Konya hava yolu ulaşımı açısından bu anlamda direk yurt dışı uçuşlara çok fazla açık olmadığı için bir dezavantajı diğer illere göre bünyesinde barındırıyor. Dolayısıyla gelecek dönem itibariyle Konya’nın direk hava yolları uçuşları açısından ciddi anlamda yol alması lazım. Eğer bu sağlanırsa, Konya yeni yapılan şehir hastaneleriyle, mevcut kamu hastaneleriyle, biri vakıf olmak üzere 3 üniversite hastanesiyle ve özel hastaneleriyle sağlık turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip.” dedi.
Seyit Karaca, İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’in direk uçuşlar açısından şanslı iller olduğunu ve sağlık turizmi açısından kalp damar hastalıkları, ortopedik hastalıklar, plastik cerrahi alanındaki hastalıklar ve kanser cerrahisinin ilk sırada yer aldığını ifade etti.

KAMU-ÖZEL EL ELE
Son olarak sağlık turizmi açısından kamu ve özelle ortak çalışma halinde nasıl bir yol alınabiliri Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde bir komisyon kurulduğundan bahseden Karaca, “Bu komisyon kamu ve özel hastaneleri bir araya getirerek ve diğer turizmle ilgilenenleri de bir araya getirerek gelecek dönemler itibariyle sağlık turizminde nereye gidebilirizi tartışıyor. Bir yol haritası sanıyorum 2017’in ilk çeyreğinde Konya açısından hazırlandı ve o yol haritasına göre mesafe 2017 içerisinde alınır diye düşünüyorum. Ama burada meselenin olmazsa olmazı ulaşım faktörü. Direk uçuşlar açısından Konya’nın bir şekilde açılması lazım. Örneğin Aralık ayında İran’dan misafirlerimiz ciddi anlamda geldi. Güneyimizdeki problemler ortadan kalkarsa inşallah Kuzey Irak, Suriye’den de gelecek. Japonya, Kore gibi ülkeler yine Konya’ya ciddi anlamda misafirler veriyor. Ayrıca İskandinav ve Avrupa ülkeleri hem orada çalışan işçilerimiz nedeniyle de kurduğumuz bağlardan dolayı Konya için sağlık turizmi potansiyeli teşkil ediyor.”diye konuştu./Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.