1. YAZARLAR

  2. Sinan Yiğit Samancı

  3. Sağlık üzerine
Sinan Yiğit Samancı

Sinan Yiğit Samancı

Hakimiyet Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık üzerine

A+A-

Son zamanlarda görsel ve yazılı medyada sağlıkla ilgili çok sayıda makaleler ve programlarla karşılaşıyoruz. Türk toplumu da artık insan sağlığının ne kadar önemli olduğunu daha iyi idrak etmeye başladı .

Yazılı ve görsel medyanın yanı sıra çocuklarımıza milli eğitim müfredatı çerçevesinde verilen sağlık eğitimi de şüphesiz ki Türk milletinin sağlıklı yaşam düzeyini yükseltmektedir. Bu eğitimin asıl sonuçlarını ise ancak şimdiki çocuklar ve gençlerimizin erişkin bireyler olarak sosyal hayata katılarak kendi çocuklarını yetiştirmeye başladıklarında göreceğiz.

 

Dünya sağlık örgütü (WHO), bir bireyin sağlıklı olmasını ruhen, bedenen ve sosyal yaşam açısından tam bir iyilik hali içerisinde olmak şeklinde tanımlıyor. Bu üç sağlık alanlarından her birinin mutlaka ve mutlaka diğerlerini etkileyeceğinin altını çiziyor. Örneğin bedensel bir hastalık olan bir kanser hastasını düşünün, bu hasta sadece kanser hastası olarak kalmaz, aynı zamanda çaresizliğin yol açacağı depresyon ve bu depresyonunda neden olacağı sosyal yaşamdan geri çekilme sonucunu otomatikman yaşar. Yani bireyin biyolojik rahatsızlığı diğer iki sağlık alanının da bozulması sonucunu doğurur. Bu nedenle Sağlıklı olmayı değerlendirirken bu dinamik etkileşimin göz önünde bulundurulması son derece önemlidir.

 

Ben bu sağlık alanlarından en önemlisinin ruhsal sağlık olduğunu düşünüyorum. Çünkü bulaşıcı hastalıklar haricindeki bedensel sağlık problemleri genellikle kişinin kendisini etkiler. Örneğin mide ülseri olan veya böbrek taşı bulunan bir hasta, hastalığının verdiği acıyı ve zararı daha çok kendisi çeker. Uygun bir tedavi ile yeniden sağlığına kavuştuğunda da huzur ve mutluluğu yine en çok kendisi hisseder. Oysa ruhsal sağlıkla ile ilgili problemler kişinin kendisini de rahatsız ederse de, daha çok ta sosyal çevresini rahatsız eder. Ruhsal problemler kendini daha çok sosyal çevre ile uyum problemleri şeklinde gösterdiği içinde, genellikle hasta yakınları ortaya çıkan durumdan son derece rahatsız olurlar.

İşte bu sebepten dolayı da tedavi için yine önce onlar harekete geçerler. İşte bu açılardan bakıldığında, sağlık problemlerinden ruhsal olanlarının toplumsal açıdan daha çok önem taşıdığını ve daha geniş popülasyon da etki gösterdiğini, bununda ekonomik ve sosyal anlamda daha çok kayıplara neden olduğunu rahatça söyleyebiliriz. İşin birde uyuşturucu maddeler yönü var ki! başlı başına bir dünya sorunu. İnşallah o konuyu da ilerde ayrıntılı olarak tartışacağız.

 

Yukarıda açıklamaya çalıştığım nedenlerden dolayı Türk milletinin sağlık sorunlarının planlanması ve bunlara çözüm stratejilerinin geliştirilmesinde ruhsal sağlığın daha ön planda tutulmasının devlet ve milletin kazanımları açısından çok daha isabetli olacağını düşünüyorum. Ve yazımı kanuni sultan Süleyman'ın sağlığı en öz ve güzel bir şekilde tanımladığı o tarihi sözle bitiriyorum "Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi."

 

Bu yazı toplam 438 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar