1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Sağlıkta Geri Adımlar
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlıkta Geri Adımlar

A+A-

Recep Akdağ döneminde yapılan sağlık alanında ki birçok atılımda her nedense geriye dönüş başladı. Açık ifade etmek gerekirse hızla önceki yaşanan kabus dolu yıllara gidiyoruz. Sağlık alanında yapılan onca olumlu adıma rağmen bu şekilde bir geri adım atmanın anlamını kavramakta halkımız güçlük çekiyor. Tamamen negatife doğru gidiyoruz. Bildiğiniz gibi sağlık bir milletin en hassas damarıdır. Bu damarın içerisinde ki kan pıhtılaşmaya ve tüm bünyeye zarar vermeye başladı.
10 yıl önceki sağlık hizmetleri garabetinin teker teker temizlenmesiyle halkımız derin bir nefes almaya başlamış ve hükümetin bu icraatlarından tüm milletimiz övgüyle söz etmeye başlamıştı. Bugün gelinen nokta gayet pozitif iken hükümetin kendi temeline dinamit koyması anlamına gelen özel hastanelere yönelik yeni katkı payı uygulamalarına halkımız ateş püskürüyor. Hangi akla hizmet yapıldığını bilmiyorum ama en azından sağlık bakanı konu hakkında bir bilgilendirmede bulunabilir. Eğer kendilerince makul bir gerekçe varsa bunu açıklasınlar, yoksa o zaman oy kaybını beklemeye başlayabilirler.
Özel hastaneler bildiğiniz gibi bir müddet önce SGK’lılar için açılmıştı. Bildiğiniz gibi özel hastanelerinde bin bir türlü ağlama ve sızlamalarının da etkisiyle bu oran 2008 yılında % 30 oranında katkı payı alınmasıyla başlamış, akabinde de 2010 yılında bu oran % 90’a çıkmıştı. Son sürprizi duymayanınız kalmamıştır. Artık özel hastanelerin alabileceği katkı payı oranı % 200’e çıkarıldı. Düşük ve orta gelirli vatandaşlarımız için özel hastanelerin yolu kapanmıştır. Parası olan bastırır parayı tedavisin görür. Olmayan ise devlete bağlı hastanelerde çile çekmeye başlar. Sağlık gibi önemli bir adımda bu saçma kararın altına nasıl imza atabildiler anlamış değilim. Özel sağlık kurumlarına ödenecek katkı payı oranı beş yıllık süre içerisinde % 700 oranında artmıştır. SGK yeni bir düzenleme hazırlığına girdi. Önümüzde ki yıldan itibaren göz ve diş tedavilerinde cebimizden artık daha fazla para çıkacak. Bununla da kalmayıp SGK tarafından karşılanan bazı ilaçlar da liste kapsamı dışına çıkarılarak SGK ödemesi olmadan cebimizden ödeyerek satın alacağız.
Açıkça ifade etmek gerekirse gelecek yıla girdiğimiz zaman, şu an içinde bulunduğumuz 2013 yılını mumla arayacağız. Ne anlama geliyorsa 2014 yılı sağlık sektörlerinde kemer sıkma dönemi olarak hedefleniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı kapsamlı bir çalışma yapmışlar. Temel teminat paketi denilen bir uygulama ile tamamlayıcı sağlık sigortaları devreye girecek. Yani bazı tedavileriniz için SGK'lı olmak yetmeyecek, bir de özel sağlık sigortasından para verip sağlık paketi satın alacaksınız.
SGK tarafından karşılanacak temel teminat paketi, genel sağlık sigortası kapsamında sigorta tarafından ödemesi yapılan tüm tedavi ve ilaçları kapsıyor, ama yapılacak düzenlemelerle bazı sağlık haklarımız elimizden alınacak, "Bunları istiyorsanız ek sağlık paketi satın alacaksınız" denecek. Halen SGK'nın sağlık teminatı, tüp bebekten dişe, göze kadar geniş bir alanda yapılan tedavileri ve birçok ilacı kapsıyor. Ama gelecek yıla girdiğiniz andan itibaren bu kapsam dışına çıkılacak.
Sözün özü, vatandaşın burnundan getirecek olan yeni sağlık uygulamaları karşısında bir hatanın altına imza atacak olan başarılı AK Parti hükümetinin başarısızlığa gidecek yolda attığı bu adım sonuç itibariyle elinde patlayacak ilk genel seçimlerde tahmin edemeyeceği bir oy kaybına uğrayacaktır. Yazının evvelinde de değinmiş olduğum halkın hassas damarına dokunan bu uygulama sonucunda kısacası yazık olacak. Her konuda bazı uygulamaların altına imza atılabilir belki ama lütfen sağlık alanında yaptığınız reformlarda ceza çizgisini geçmeyiniz. Bakın alkışlanacak çok sayıda uygulamaların birçoğu yaptığınız bu tarihi hatayla bir anda gözlerden silinecektir. Sağlık Bakanı Sayın Müezzinoğlu’nun bu konuda duyarlı olması ve hükümet üyelerini uyandırması lazımdır. Vatandaş nasıl olsa alışır ve unutur gider devri kapanmıştır. Bu uygulama başladığı anda unutmayın ki geri sayım başlayacaktır. Bakın ne güzel çalışmalar yapıyorsunuz? Şimdi durduk yerde ne akla hizmet bu uygulamayı yürürlüğe koydunuz. Hükümetimizin toplanan vergilerden ve diğer kalemlerden ciddi kazancı olduğu halde hala vatandaşın cebine göz dikmeyi ne zaman bırakacaksınız? Eğer koltuklar artık kaşıntı yapmaya başladıysa buyurun bildiğinizi okumaya devam edin.
Onbinlerce Suriye’li mülteciyi hiçbir dış yardıma tenezzül etmeden doyuracak kadar güçlü bir devletin sağlık uygulamalarında vatandaştan tırtıklayacağı paralara göre hesap yapması çizginin aşıldığı noktadır.
Halkımıza da acizane bir tavsiyem olacak.
Önümüz kış…
Üstünüzü başınızı iyi giyinin. Böbreği, dalağı ve bilumum sakatatınızı üşütüp te sağlık hizmeti alacağınız darphanelerin kucağına düşerseniz yandınız demektir. Sizi zorlu bir yıl bekliyor. 2014 yılına dair şimdiden burnumuza ağır kokular gelmeye başlamıştır. Vatandaşa bugüne kadar sağlanan birçok müspet hizmetin ceremesini çıkaracağımız bir dönem bizi bekliyor. O yüzden aman ha dikkatli olun. Sağınızı solunuzu üşütüp te başınıza iş açmayın.
Benden söylemesi…
 

Bu yazı toplam 230 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.