1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sağlıkta Revize
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlıkta Revize

A+A-

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre Bağ-kurda emeklilik hakkını kazanmasına rağmen, bazı açmazları olanlara müjde verdi ve Bir banka ile yapılan protokol ile yaklaşık 300 bin kişi emekli olabilecek ve sağlık hizmetlerinden de anında faydalanacak.
Bu Bir kısım insanlar için çok yerinde ve sevindiricidir. Düşündürücü olan ise, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Meclis Başkanlığına verdiği talimatla, bazı araştırmaların basına kapatılması istemidir. Bunu da halktan saklamak adına neden yapıldığını ise siz düşünün.
Gelelim sağlıktaki revizeye,
Kasım ayının ortalarında “ Konya’da sağlık” diye bu köşeden bir yazı yazmıştım ve Konya’da sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları dile getirmiş, Beyhekim Ağız Sağlığı Diş hastanesindeki uygulamayı satırlarıma aktarmıştım. Polikinlik hizmetlerinin film çekilememesi nedeniyle çok yavaş gittiğini, yığılmanın olduğunu, belli saat sonra makinelerin film çekmediğini, bu nedenle vatandaş sıkıntı çektiğini, hastane yönetiminin yerinde bulunamadığı ve vatandaş derdini anlatacak kimseyi bulamadığını, başhekimin çoğu zaman hastaneye uğramadığını ve özel işler ve siyasetle uğraştığına dikkat çekmiştim.
Kamu Hastaneleri Genel sekreterliğinin konuya eğilmesini ve sorunlara çözüm bulmasını istemiştim. Özel ve resmi hastanelerde uzman doktorlar tarafından yazılan reçetelerin içinde yer alan bazı hayati önem taşıyan ilaçların SGK tarafından karşılanmadığını, bunun yanlış olduğunu , bunların göz önüne alınarak düzeltilmesine dikkat çekmiştim.
Yazımdan dolayı birçok vatandaştan olumlu tepki aldım.
Yine Konya’da bulunan ve 28 yatak kapasiteli AMATEM’de insanların yeterli hizmeti alamadığını, 3 milyona yakın kentimizde böylesi önemli bir konuda tedavi yürüten AMATEM’İN yetersiz kaldığını ve mutlaka büyütülmesine işaret etmiştim.
Bugün Numune ve Beyhekim hastanelerine ulaşım vatandaşlarca oldukça sıkıntı taşımakta ve şehrin bir ucunda bulunan bu hastaneler, diğer ucundan gitmek nerede ise bir saatten fazla zaman almaktadır.
Resmi kurum hastaneleri yanı sıra Konya’da hatırı sayılır bir özel sektör hastaneleri var. Gerçi katılım paylarının artırılması özel hastanelerin cazibe olmasını azaltırken, bazı branş hastanelerinde ise sıkıntı yine eskiden farklı değil.
Yine Konya’da Beyhekim Ağız ve Diş sağlığı hastanesi geceleri de sözde hizmet veriyor.Bu hizmeti bir ay Zindankale, bir ay Selçukluda bulunan diş hastanesi veriyor ama, buralarda akşam saat 22.30 dan sonra film çekimi yapılmadığı için doktorlarda ciddi anlamda bir hizmet vermiyor ve hasta tedavi alamıyor. Hastalığın ne zaman geleceğini kimse kestiremez ki.
Zindankale Diş sağlığı hastanesinde geçtiğimiz dönemlerde günlük 1400-1500 hasta girişi yapılırken, günümüzde bu rakamın yarıya indiği söylenmekte, röntgen çekim personeli yüzde yüz artırılmasına karşın, hizmet vermede büyük düşüş olduğu iddia edilirken, acil olarak hastaneye giden hastaların doktor tarafından film istense film çekimi kontenjan doldu diye çekim yapılmamaktadır. Diğer hastanelerdeki kuyruk azalsa bile, bu hastanenin koridorlarında yoğunluktan nefes alınamıyor.
Konya’mızda adı olup ta, yeterli olmayan bir başka sağlık sektörü ise yanık üniteleridir. Buradan da oldukça büyük şikâyetler yükselmektedir.
Sanki yazımız ses getirdi ve Konya’da Kamu Hastaneleri genel sekreteri Dr. Gökhan Darılmaz, geçtiğimiz günlerde görevden alındı. Arkasından da daha önce bu görevi yürüten ve mahkeme kararıyla göreve iadesi istenen Mehmet Bekerecioğlu yeniden göreve başladı. Umarım yukarıda bahsedilen konulara Bekerecioğlu çözüm getirir diye düşünmekteyim.


 

Bu yazı toplam 161 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum