1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sağlıkta Son Durum
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlıkta Son Durum

A+A-

Türkiye sağlık sektöründe birçok alanda eskiye göre ileri seviyeye geldiği söylenir. Kuyrukların azaldığı, hastanın doktor seçme imkânı tanındığı doğrudur. Eczane kuyruğu bitti. Bu da doğru ama, doktorun verdiği birçok ilaçları sistemde ödeme yapılamadığı için eczaneler vermemektedir.
Resmi kurum hastaneleri yanı sıra Konya’da hatırı sayılır bir özel sektör hastaneleri var. Gerçi katılım paylarının artırılması özel hastanelerin cazibe olmasını azaltırken, bazı branş hastanelerinde ise sıkıntı yine eskiden farklı değil.
Bugün Numune ve Beyhekim hastanelerine ulaşım vatandaşlarca oldukça sıkıntı taşımakta ve şehrin bir ucunda bulunan bu hastaneler, diğer ucundan gitmek nerede ise bir saatten fazla zaman almaktadır.
Konya’da yapımı devam eden resmi hastanenin inşaatı durdu, ihale iptal edildi. Yeni ihale yapıldı. Bakalım ne kadar zamanda tamamlanacak?
Sıkıntılı hastanelerden birisi de SGK’da Kadın Hastalıkları bölümüdür. Burada bazı bölüm doktorlarının başhekimi ciddi biçimde dinlememekte ve hastalara hizmet zorlukla verildiği iddia ediliyor.
Yine Konya’da Beyhekim Ağız ve Diş sağlığı hastanesi geceleri de sözde hizmet veriyor.Bu hizmeti bir ay Zindankale, bir ay Selçukluda bulunan diş hastanesi veriyor ama, buralarda akşam saat 22.30 dan sonra film çekimi yapılmadığı için doktorlarda ciddi anlamda bir hizmet vermiyor ve hasta tedavi alamıyor. Hastalığın ne zaman geleceğini kimse kestiremez ki.
Zindankale Diş sağlığı hastanesinde geçtiğimiz dönemlerde günlük 1400-1500 hasta girişi yapılırken, günümüzde bu rakamın yarıya indiği söylenmekte, röntgen çekim personeli yüzde yüz artırılmasına karşın, hizmet vermede büyük düşüş olduğu iddia edilirken, acil olarak hastaneye giden hastaların doktor tarafından film istense film çekimi kontenjan doldu diye çekim yapılmamaktadır. Diğer hastanelerdeki kuyruk azalsa bile, bu hastanenin koridorlarında yoğunluktan nefes alınamıyor.
MHRS sistemi Konya’da hemen tüm hastanelerde yüzde 60 civarında çalışmaktadır. Yine gerek hastalar gerekse diğer vatandaşların hastane yetkililerine ulaşamadığı, Zindankale Diş sağlığı hastanesinde görev yapan Başhekim Dr. Esra Tokarzu Asım hastanede çok az bulunmakta olduğu, çoğu özel işleri, ya da parti koridorlarında siyaset yapmakta olduğu iddia edilmektedir. Hastaneyi başhekim yardımcıları idare ettiği iddiaları var.
Bir başka iddia ise Hastanenin gelirinin düşmesi başhekimi rahatsız etmekte, bundan dolayı başhekim çalışan doktorlardan hıncını alıyor. 7-8 poliklinikte yaklaşık 60 kadar doktor olmasına karşın, röntgen filmi yeterli düzeyde hizmet vermediği için doktorların çalışma oranı da düşmektedir.
Konya’mızda adı olup ta, yeterli olmayan bir başka sağlık sektörü ise yanık üniteleridir. Buradan da oldukça büyük şikâyetler yükselmektedir.
Ayrıca Konya’mızda bulunan AMETEM’den yeterli hizmet alınamıyor. Günümüz gençliğinin ve bir kısım insanların, sigara, kötü alışkanlıklar, uyuşturucu hastalarının tedavi gördüğü bu merkezde 28 yatak bulunmaktadır. Ancak öğrendiğimize göre burada tedavi süresi oldukça uzun sürmekte, tekrar rahatsız olanlara ise kapı açılmamaktadır. Çağımızın en büyük hastalıklarından ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktan kurtulmak isteyen insanlara yer olmadığı gerekçesiyle hizmet verilemiyor. Konya 3 milyon nüfusa sahip bir kent. Birde çevre il ve ilçeleri düşünürsek, buradan hizmet almak oldukça zor görünmektedir. Buranın da mutlaka genişletilmesi gerekir diye düşünmekteyim.
Sanırım bu yazımız ilgililerin dikkatini çeker ve aksayan yerler revize edilir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum