1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sağlıkta Yeni Uygulama
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlıkta Yeni Uygulama

A+A-

Canlılar için sağlık önemli.

İnsanlar için ise en önemli bir şey.
Sağlığı yerinde olmayan insanın her şeyi eksik ve yaşamın tadı yoktur.
“Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”
Bu ünlü sözü Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman kendisini ziyarete gelen ecnebi doktorları kabulünde söylemiştir. Bu söz Osmanlı tarihinde sosyal içerikli ilk özlü sözlerdendir.
AP Parti hükümetlerinin yaklaşık 12 yıldır ülkeyi idare ettiği dönem içinde eksiklerine veya hatalarına rağmen en iyi hizmetlerinden birisi sağlık sektöründe verilmiştir ve verilmeye devam edilmektedir.
Sağlık Bakanlığı bu çerçeve sağlık sektöründe önemli bir uygulama daha başlatmıştır. Türkiye çapında yapılan ve özellikle de Konya’mızda yoğun olarak uygulanan hasta ziyaretleri yapılmaktadır.
Sağlık Bakanlığının hayata geçirdiği yeni uygulama ile kamu hastanelerinden hizmet alan hastalar evlerinde ziyaret edilmekte ve hasta ve yakınlarından bazı sorular sorulmakta, bu sorulara verilen cevaplar ışığında iyi hizmetler devam ettiriliyor, aksayan, doktor, hemşire, sağlık görevlisi, servis hizmetlerinin neler olduğu tespiti ile bunlar giderilerek hastalara kamu hastanelerinde daha iyi hizmet verme çalışması yapılmaktadır.
Bu sosyal içerikli uygulama hasta ve yakınları tarafından olumlu karşılanırken, hasta ve yakınları kamu hastanelerinde gördükleri ilgi ya da ilgisizliği, isteklerinin hastanelerde nasıl karşılandığı, görevlilerin hasta ve yakınlarıyla nasıl ilgilendiği tespit edilebiliyor. Bu evlerdeki ziyaret ve tespitten ise vatandaşların büyük çoğunluğu memnun olduklarını belirtmektedir.
Yeni çalışma yaklaşık bir aydan fazla zamandır Türkiye’de uygulamaya konulmuş olup, Konya’mızda da İl sağlık Müdürlüğünden yetkili kişiler, ayrıca Karatay, Selçuklu ve Meram İlçe sağlık Müdürlüğünde görevli üst düzey yöneticiler, şube müdürleri her ay Konya’da 100-150 kişiden ziyaret için randevu alıp ziyaret yapmaktadırlar ve bu ziyarette sorulan soruların cevapları veri olarak toplanıp, Sağlık Bakanlığına gönderilmektedir.
Elbette Türkiyi’de sağlık sektörü büyük gelişme içindedir. Konya’mızda irili, ufaklı sağlık tesisleri, hastaneler, aile hekimleri bulunuyor. Bunun kıymetini bilmekle birlikte, SGK şemsiyesi altında olan insanların doktorlar tarafından yazılan reçetelerinin bazılarının karşılanması, özel hastanelere katkı paylarının artırılması, ilaçta katılın artırılması da sektörün sıkıntılı kısmıdır.

Bu kısımlarda iyileştirilmelidir.
Konya’yı yöneten kişilerin de dikkat etmesi gereken konulardan birisi de Onkoloji hastanesinin eksikliğidir. Konya bir eyalet konumundadır. Allah vermesin ama, maalesef günümüzde insanların pek çoğu çeşitli onkolojik hastalıklardan hayatlarını kaybetmektedir. Bu hastalar tedavilerini Konya dışındaki yerlerde tedavi ettirmeye çalışmaktadır. Ayrıca hastanelerimizde bir yanık servisi yoktur. Adana, Gaziantep gibi yerlerde Konyalılar böyle bir sıkıntıya düçar olduğunda şifa arıyorlar. Hastalar dertlerine çare ararken, bu çareyi üreten doktor, hemşire, ebe ve diğer sağlık personelinin de sıkıntılarına çare bulunmalıdır.
Bu münasebetle yarın Tıp bayramıdır. Tüm Sağlık sektöründe çalışanların bayramını kutluyorum. Türk tıp dünyası düne göre çok ileri seviyededir. Bundan yıllar önce bile Atatürk “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” demiştir.
Bugün Konya’daki Tıp Fakülteleri, Kamu ve özel hastaneler sağlık sektöründe büyük ve temiz hizmetler vermektedirler.


 

Bu yazı toplam 123 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum