1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ŞAH VE MAT !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞAH VE MAT !..

A+A-

AK Parti içinde böylesi bir uygulama  Cumhuriyet tarihinde ilk defa görülüyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan  daha önce verdiği mesajlarla belediye başkanlarını

istifaya davet etti ve başkanlar birer birer görevlerini bırakmaya devam ediyorlar. Gerçi bu görevi bırakma sırasında yapılan açıklamaların satır aralarında serzenişte var ama, gerçek şu ki, başkanlar parti disiplinine ve Erdoğan’ın isteğine uyarak görevlerini bırakıyorlar.

Bu terane İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Tobbaş ve Düzce Belediye Başkanı’nın ardından Niğde Belediye Başkanı da istifa etti. Bazı başkanlar direnecek gibi görünseler de  bu süreçte  Bursa Belediye Başkanı Recep Alçıtepe’de  anlamlı bir konuşma ile görevinden istifa etti. Ben bu satırları yazdığımda ise istifası istenen  Balıkesir ve Ankara Belediye Başkanı  Melih Gökçek istifa etmemişti.Ancak Gökçek’in de cumartesi günü istifa edeceği belirtiliyor.

Ancak Erdoğan birkaç gün önce yaptığı açıklamada:
“İstifa etmezlerse gereği yapılır” dedi.

Konya’da durum daha değişik. AK Parti İl Başkanı Musa Arat’da istifa etti. Temayül yoklaması yapıldı. Sonuç açıklandı ve tecrübeli, kurucu il başkanlığı ve milletvekili  olan, çoğunluğun tasvip ettiği, şakacı, kucaklayıcı ve tecrübeli isim Hasan Angı getirildi.Gerek Angı’ya gerekse AK Parti İl  Başkanlığına hayırlı olsun. Angı bana “Ana muhalefet derdi takılırdı ama ben buradan söylüyorum. Hasan Angı’ya bir Konyalı olarak muhalefet etmeyeceğim.

Dün kendisiyle bu konuda konuştuğumuz Meram Belediye Başkanı Fatma Toru iseBiz ilkeli ve farklı bir partiyiz. Parti disiplini her şeyin üstündedir. Hizmet yarışında kim daha iyi hizmet edecekse  o göreve gelir. İl Başkanlığı partimiz için çok önemlidir. Bunun için  Ankara çok ince eleyip sık dokuyacağı bir başkanı göreve getirecektir. Bundan şüphemiz yok. Bizim partimiz  kırgınlıklar partisi değildir. İl Başkanı olacak kimse herkesi kucaklayacak, kırgınlıkları bitirecek biri olacaktır. Bizde sonuna kadar onunla beraberiz” dedi.

Böylece istifası istenen yerel yöneticiler için bir sıralama da yürürlüğe girmiş oldu.
AK Parti'nin;
"Değişim ve dönüşüm" hamleleri çerçevesinde uygulamaya sokulan ve Türk siyaset yaşamında bir ilk olan bu tablonun haliyle yansımaları nasıl olacak bunu da zaman gösterecek.,

Uygulamaya dair taraflı- tarafsız, siyasetin içinde ve dışındaki kişiler ise  üzerinde en fazla yorum yapılan nokta, yöntemdir.Yani;görev süreleri Mart 2009'da sona erecek olan belediye başkanlarının, istifalarının istenmesinin ne derece doğru olduğu tartışılıyor.
CHP Grubu bu konuyu TBMM'ye dahi taşıdı, hatta bir nevi destek de çıktı AK Partili belediye başkanlarına istifaları istenen ya da ima edilen belediye başkanlarının yapacağı da başka bir şey yok. Ya istifa edecekler, ya görevden alınacaklar…
Kamuoyunda konuşulduğu gibi "Ben olsam, görevimden değil, partimden istifa eder, bağımsız kalırım" gibi de değil.
İşte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek…
Görevinden ayrılmak istemediği,  açıkça görülen Melih Gökçek'in, bağımsız kalma durumu hukuken var.
Fakat ya sonrası?
Gökçek ya da o konumdaki bir başka belediye başkanının o koltukta bağımsız oturma durumu sadece  bir  kaç saat veya gün.

Bu kez İçişleri Bakanlığı devreye girecektir ki, çeşitli nedenlerden dolayı görevden el çektirilmesi her an  mümkün. Bu durum çok vahim. O zaman bu başkan neden görevden alındığı açıklanması gerekecek ve başkan belki de yaralanacaktır.Bu nedenle;
İstifası istenilen belediye başkanlarına destek vermek amacıyla konuşulan, yazılan "bağımsız kalsınlar" fikrinin hiç geçerliliği yok.
Fakat şu da bir gerçek.
AK Parti Genel Merkezi'nce, istifası istenilen belediye başkanları için bir gerekçe sunulmuyor olması kafalarda soru işareti yaratıyor.

Neden, neden ?...
Bu duruma gerekçe olarak kamuoyuna "toplumsal değişim ve dönüşüm isteği" gösterilse de, toplum haklı olarak gerekçe bekliyor.
Söz konusu kişilerin bir terör örgütü bağlantısı olup olmadığının ya da yolsuzluk yapıp yapmadığının kamuoyunca bilinmesi, AK Partinin elini de rahatlatacaktır.
Görünen o ki;
Bu durumun getirisi ve götürüsü, AK Parti Genel Merkezi'nce hesaplanmış olmalı.Yani satranç oyunu oynanıyor. Şah ve mat meselesi…

Olası bir oy kaybı ihtimali ya da gerçekliği üzerinde duruluyor olmalı.
Yerel seçimlere  yaklaşık bir bucuk yıl kala ay kala gerçekleştirilen bu uygulamanın, eğer terör suçlaması ya da yolsuzluk iddiası yoksa, istifa eden veya ettiler başkanların yorgunluk veya  hizmet etme noktasında sıkıntılarının bulunmadığını açıklaması acaba nasıl izah edilecek.

Elbette bununda gerekçeleri gelecek zamanda açıklanacaktır.

 

 

Bu yazı toplam 408 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.