1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Sahibi Ata R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Sahibi Ata R.A.

A+A-

Sahib Ata Külliyesi; Cami, Türbe, Hanikah (merkezi büyük tekke, dergah), Çifte Hamam, Çeşme ve dükkanlardan oluşmakta. Larende Caddesi üzerinde yer alan bu külliyenin inşasına ilk olarak 656H/ 1258M yılında caminin inşasıyla başlanmış olup, 682H/1283M yılında türbenin eklenmesiyle tamamlanmıştır. Külliye yerleşim planı olarak, kuzeyde cami, caminin mihrap duvarına bitişik inşa edilmiş türbe, türbenin güney duvarı bitişiğinde hanikah, hanikah’ın hemen yolaşırı karşısında çifte hamam yer almaktadır.

Sahibi Ata r.a. Sabah ezanından önce uyandığında gördüğü rüyanın tesirindeydi. Hayırdır inşallah hayırdır.
Rüyasında bir derviş kolundan tutmuş ve Sure-i Kıtal-i okumuştu. Sureyi biliyordu. Cennetteki ırmakları anlatan sureydi. Bu ırmakların birinden süt diğerinden bal akıyordu. Gözleri doldu, ecel herkese ve her an gelebilirdi. Mükafatı Cennet olan ölüm bir lütuftu.
Keşke dedi. Hanlık ve vezirlik geçici. Rüyasını kimseye anlatmadı. Bütün günü sarayda toplantılarla geçti. Selçuklu yurdunun her köşesinden haberler geliyordu, Sultan Keyhüsrevzade Keykavus , en küçük bir ayrıntıyı bile kaçırmaz inceler sorar ve danışırdı çok dikkatli ve uyanıktı, onunla çalışmak zevkli ama zordu.
Gece aynı rüyayı tekrar gördü, rüya sıradan bir rüya değil, bunda bir hikmet var mutlaka rüyamı yordurmalıyım diye düşündü. Mevlana hazretleri aklına geldiğinde gözleri yaşarıverdi. O sağ olsaydı. Ama çok şükür mülk boş değil, Sadreddin Konevi Hazretleri sağdı. Mevlananın vefatından sonra her müşkîlini ona danışmıştı.
Bir ziyaretinde; Bu düşüncelerle geldiği tekkede Şeyh Sadreddin Konevi Hazretlerini odasında yalnız buldu. Elini öptü, diz dize oturdular. Rüyamı nasıl anlatsam diye düşünürken, Konevi Hazretleri konuşuverdi.

-Acele etme, Cennet ayeti okundu, ölüpte cennetlik olacam diye sevinme, daha yaşayacak çok ömrün var. Süt ve bal ... süt ile bal bunlar cennet taamı. Saf, temiz, tabii..Mübarek..

SÜT.. Çocuğun aç midesine ilk giren gıda. Mide görevine süt ile başlar. Uzun yol yürümüş, sıcakta soğukta kalmış yolcunun midesine etli pilav ve helva ağır gelir. Süt onu rahatlatır, adelelerindeki yorgunluğu alır, Bal ise diriltir güç verir, dizine derman olur. Yolcuya misafire, süt ikramı ona garipliğini unutturur, yurt yakınlığı ana sıcaklığı verir, Gönlü ve kalbi yumuşar. Balda aynıdır dilinin pasını giderir ağız tadı verir..Su ise serinletir.

-Fahreddinim, vezirim , amel defterinin kapanmamasını istiyorsan ilim yuvası yaptır külliye yaptır, orada ilim tahsil edilsin halka hizmet Hakka hizmettir diye öğüt vermiş. Bunu bir emir kabul ederek, adını yaşatacak bir külliye inşaatına başlamıştı, inşaat devam ediyordu. Han-gah, hamam, derslikler, yatakhaneler, dükkanlar yapılmış, Cami bitmek üzereydi, Taç kapı yapımı henüz başlamamıştı. Külliyenin yerini tespit edende Konevi Hazretlerleriydi.Üşenmemiş yeri kendisi göstermişti.

-Burası bizden önce bu topraklarda yaşamış kavimlerin mekanı Diyar-ı Rum idi. Burada onların medresesi hamamı ve kütüphaneleri var mektep mektep üzerine hamam hamam üzerine yakışır, külliyenin yeri burası olsun demiş. O nun bu kerameti temel kazılarında ortaya çıkmıştı, kazılarda Roma Hamam ve bina kalıntıları ortaya çıktı. SAHİB ATA, bu mirasa sahip çıktı ve mermerden iki Lahitin Külliyenin taç kapısına konmasını emretti, böylece bu toprakların mirası, külliyenin kapısında yaşatılacaktı...Ayrıca külliyenin yanındaki geniş araziyi, başka kalıntılar olabilir düşüncesi ile satın aldı . Buradan çıkabilecek eserlerin korunmasını vasiyet etti. Vasiyeti tutuldu ..(..Günümüzde bu alanda. Konya Arkeoloji müzesi yer alıyor.) Külliyenin kuzeyinde yer alan cami; eski Konya Sur’larının Larende (Karaman) Kapısı civarında olduğu için “Larende Camii” olarak ta anılmaktadır. (devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.