1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. SAHİHİ BUHARİ R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

SAHİHİ BUHARİ R.A.

A+A-

Bu esrini yazmayı kendisi şöyle anlatır: hocam İshak b. Rabiye r.a.in ders halkasında idik. Rasulüllahın hadislerini muhtasar bir kitabda toplasanız diye bizden bir temennide bulundu. Bunun üzerine, sahih hadisleri toplamaya başladım. Bu esnada 20yaşlarında idim. İmamı Buhari, önce mevzu başlıklarını tesbit etmiş. Bunları Medine-i Münevverede rasulü Ekremin s.a.v. kabri şerifi ile minberi arasında ravza-i Mutahherasında onun manevi huzurunda yazmaya başlamıştır. Her başlık içinde kalkıp 2 rekât namaz kılmıştır. İmamı Buhari, bu kitaba 600 bin hadsten seçtiğim hadisleri aldım. Bu eserime aldığım her bir hadisi gusül abdesti alıp 2 rekât namaz kılıp sahıh olduğuna kat-i kanaat getirdikten sonra yazdım. İmamı Buhari r.a. bu eserini 16 senede yazmıştır. 7275 hadis bulunan bu esrini kendisinden tam 90 bin kişi dinlemiştir( f.t. 2012 agustos 31 Cuma )
Sahihi Buhari, hz. Peygamberimizin hadisi şeriflerinden 300 bin hadisi şerifi ezbere bilendir. İmamı Buhari hz. 13 şevval 194 yılında, Cuma namazından sonra Buhara da doğdu. İsmi, Muhammed b. İsmail b. İbrahim olup kaynaklarda Ebu Abdullah künyesiyle zikredilir. Buharalı olduğu için BUHARALI diye meşhurdur. İmamı Buhari hazretleri küçük yaşta gözleri görmez olmuş. Bir gün, annesi rüyasında hz. İbrahim a.s.ı görürü. “ Ey kadın! Çok dua ettiğin ve çok gözyaşı döktüğün için Allaha Teâlâ oğlunun gözlerini iyileştirdi” demiş. Sabahleyin baktıklarında gözleri görmeye başlamış. Ramazanı şerifin son günü vefat etmiş. Ramazan byramının birinci günü öğle namazından sonra SEMERKANT yakınlarında HARTENK de defnedildi(2012 agustos f.t.) 
II. BAYEZİD HAN
Sultan bayezid Han r.a., her sefer dönüşünde elbisesine bolaşan tozları toplar ve bir kavanozda biriktirirmiş. Yine bir harp dönüşünde elbisesini çıkartmış üzerindeki tozları doldurmaya başlamıştı. Hanımı Gülbahar Hatun:
Merakla sordu “ padişahım merakımı hoş görün, o tozları niçin biriktirdiğini sorabilirmiyim. 
Padişah; Elbette Gülbahar hatun! Benim senden gizli bir şeyim yoktur. Bu tozlardan bir tuğla döktürüp mezarıma konulmasını vasiyetedeceğim. Çünkü hz. allah c.c. ayakları hak yolunda tozlananları cehennem ateşinden koruyacağını haber veriyor. Hadisi şerfde bildirilmiştir ki:   İşte hak yolunda, küffarla savaşırken üstümüze bulaşan tozları bu sebepten topluyoruz. Vasiyetim olsun. Vefat ettiğimde bu tozları kabrime koysunlar. Bu tozları, bir tuğla yaptırdı. Bu tuğla, vasiyeti icabı olduğu için kabrine kondu.(2001 6 Temmuz Cuma f.t.)
Peygamberimiz s.a.v. “ Eshabıma hürmet ediniz. Zira onlar sizin hayırlılarınızdır”. “Ashabımdan bir beldede vefat eden birisi o belde ahalisi için kıyamet günü bir nur olur ve reisleri olarak gelir.” “Ashabıma sövmeyiniz. Sizden biriniz, Uhud dağı kadar altın infak etse onlardan birinin bir avuç hatta yarısı kadar infakına yetişemez”. “ Ümmetimin en hayırlıları, bizim asrımızdakiler (yani Ashabım). Sonra, onları takip edenler (yani Tabiin). “ beni görene, beni göreni görene müjdeler olsun”.” Beni gören müslümana yahut göreni görene ateş değmez” (2013 Ocak 7 f.t.)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.