1. HABERLER

  2. RAMAZAN

  3. Sakal ve bıyık bırakmanın hükmü nedir?
Sakal ve bıyık bırakmanın hükmü nedir?

Sakal ve bıyık bırakmanın hükmü nedir?

Prof. Cevap Akşit Hoca, Peygamber Efendimiz (sav)’in sakalını hiçbir şekilde terk etmediğini hatırlattı.

A+A-
İşte Prof. Dr. Cevat Akşit Hoca'nın o açıklamaları:
Peygamber Efendimiz (sav) sakalını hiçbir şekilde terk etmemiştir. Peygamberimiz’in sakalını kazıdığına yönelik hiçbir rivayet bulunmuyor. Müslümanın sakal bırakmasısünneti müekkede yani vacip ayarında bir kuvvetli hükümdür. Bazı âlimler Peygamberimiz (sav)’in hiç terk etmediği davranışların da farz olduğunu söylerler. Fatih Sultan Mehmed’in hocalarından Molla Hüsrev, sakalsız olanlar için çok ağır sözler, kelimeler kullanmış ve sakalın farz olduğunu açıklamıştır. Kudsi hadiste; “Din yolunda saçı ve sakalı ağırmış kuluma azap etmekten haya ederim” deniliyor. İmam-ı Azam Hazretleri sakalsız öğrencisini ders halkasına kabul etmezmiş.
Peygamber Efendimiz, “Bıyığı kısaltın, sakalı bırakın” demiştir. Peygamberimiz, dudağın kırmızılığını örten ve ağıza karışan bıyık bırakılmasına karşı çıkıyor ve bu şekilde bıyık bırakanlara muhalefet edilmesini istiyor.

Ben sakal bırakmanın farz olduğunu düşünüyorum. Sakal, farz ve sünneti müekkede olarak tanımlanmıştır. Sünneti müekkede olarak düşünüldüğünde bile sakal bırakmamak kerahat olur. Memurluk görevinde bulunanlara bir şey diyemeyiz. Peygamber Efendimiz’in her hareketi bize örnektir.

SAKAL UZUN, BIYIK KISA
Günümüzde sakal bırakılırken bıyıkların uzatıldığı gözleniyor...
Bu kişiler, Peygamber Efendimiz’in bıyığına benzetmek kastıyla bıyık bırakmıyor. Kabadayılık ve mahalli örften gelen erkeklik alameti olarak bıyık bırakıyorlar. Peygamber’in sünnetinde sakal uzun, bıyık kısa olarak tarif edilmiştir. Sakalın ölçüsü de bir tutam olarak tanımlanmıştır. Suudlar, bu tutamı elin çenede işgal ettiği yer kadar olarak tanımlıyor ve diğer tarafları kazıtıyorlar. Bu uygulama doğru değil. Her tarafında sakal olacak ve çenenizde sakalınızı elinize aldığınızda alt taraftan uzun olanlar kesilecektir.

Uzun saç bırakılmasının ölçüsü nedir?
Bu uygulamada sakal kadar ısrarcı değiliz. Peygamber Efendimiz’in bazen saçlarını ustura ile kazıttığını görüyoruz. Peygamberimiz bazen de saçlarını kulak memelerini geçecek ve omuzlarına sarkacak kadar uzatmıştır. Uzun saç bırakılması Hz. İbrahim (as)’den gelme sünnettir.
Kaynak: Vakit Gazetesi 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.