1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Sakaoğlu: “Ben Konya mahkûmuyum!”
Sakaoğlu: “Ben Konya mahkûmuyum!”

Sakaoğlu: “Ben Konya mahkûmuyum!”

Konya Aydınlar Ocağı, “Doğumunun 80.Yılında Edebiyatımızın Aksakalı Saim Sakaoğlu”na Vefa Gecesi düzenledi.

A+A-

Bugüne kadar 65 kitap yazdığını ve en son kitabının ise basıma hazır “Benim İstanbul” olduğunu ifade eden Sakaoğlu ayrıca, çocukluk ve ilkokul ile ilgili hatıralarını bir kitapta topladığını ve bir derneğe sunacağını, lise ve üniversite hatıralarını da yazdığını ve kitap haline getireceğini kaydederek “Ama en önemlisi 26 bölümden meydana gelen üç ciltlik Konya kitabı hazır. Ama o kitabı basmaya gücüm yetmiyor” dedi. Sakaoğlu, kitaplarını ise Bayburt Üniversitesi’ne bağışladığını söyledi. Yabancı bir yazarın “Çokluk Mahkûmları” adlı kitabını hatırlatan Sakaoğlu, “Ben de Konya mahkûmuyum. Bir yere gidemem. Amerika’dan biri ticari alanda diğeri ilim alanında iki defa iş teklifi aldım. Kabul etmedim. Kıbrıs’tan rektör danışmanlığı teklifi geldi, kabul etmedim. Ankara’dan bilim kurulu üyeliğini kabul etmedim. Niye kabul etmedim? Yahya Kemal’in o güzel sözünü hatırlayın: Ankara’nın nesini seversiniz demişler. O da İstanbul’a dönüşü dem. Dünyanın neresini seversiniz? Konya’ya dönüşünü” diye konuştu. 
O Konya’mızın Aksakalı
Saim Sakaoğlu’nun dostlarından şair-yazar Kâzım Öztürk, “Saim Sakaoğlu Hocama” başlıklı şiirini okuduktan sonra “Onun bir ilmine gıpta ediyorum. Tevazuuna gıpta ediyorum. Efendiliğine ve kibarlığına gıpta ediyorum” dedi. Şair İbrahim Demirtaş da, “Saim Bey” adlı şiirini okudu. Şair yazar İsmail Detseli de, “Saim Hocam” başlıklı şiirini okuyarak sözlerini şu dörtlükle tamamladı: “Artık Konya’mızın aksakalı/ İnanın Konya insanları çok vefalı/ Aydınlar Ocağı bir programı/ Tertipleyivermiş sana Saim Hocam.”
Tek kelimeyle titiz bir insandı
Tarihçi-yazar Ali Işık da konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Saim Sakaoğlu Bey’le tanışıklığım aşağı yukarı 45 yıl ediyor. Tek kelimeyle Saim hoca titizdi. Evlilik seçiminden, günlük yaşantısından meslekî çalışmalarına kadar hocamın çok titiz olduğunu gördüm. İdrak ettiğimiz 80.yaşında hocama sağlık, sıhhat, uzun ömürler ve nice başarılar diliyorum.” 
Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü ise, Vefa Gecesi’nin sonunda Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’da ocağın tebrik plaketini sundu. Sohbetin sonunda ise  toplu hatıra fotoğrafı çektirildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.