1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Salavat-ı şerif
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Salavat-ı şerif

A+A-

İslam Aleminin kutsal saydığı mübarek üç ayları içindeyiz. Yakında Ramazan-ı Şerif-e Allah sağlık verirse ulaşacağız.
Bugün Cuma, İslam aleminin en kutsal günlerinden bir gün. Bugün size Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın üzerine okuduğumuz Salavat-ı Şerif’in faziletinden bahsetmek istiyorum.
Resulullah Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki:
Yanında ismim anıldığı halde bana salavat getirmeyen adamın burnu sürtülsün.
Unutmayalım ve bu sözü söyleyelim. Resul’dan da beddua almayalım Allah korusun.
Hz. Cebrail, Resullullah Efendimiz’e (s.a.v) gelip:
“Ya Muhammed! sana bir salavat getirene muhakkak 70 bin melek onun için istiğfar eder. Meleklerin istiğfar ettiği kimse ise cennetliklerden olur.” Buyurdu.
Kıyamet gününün korkunç hallerinden ve zorlu konaklarından en çok kurtulacak olanlar bana en fazla selavat getirenlerinizdir.”
Yapılan her dua ile sema arasında bana salavat getirilinceye kadar perde vardır. Dua eden salâvat getirdiğinde bu perde açılır ve dua yükseltilip kabul olunur. Kim salâvat getirmezse duası reddolunur.
Bir cemiyette Resullullah Efendimize (s.a.v) salavat getirilmezse bu onlar için pişmanlık olur. Hatta cennete girseler bile salavatın sevabının büyüklüğünü görüp pişman olurlar.
Peygamber Efendimiz zamanında bir adam mescide geldi ve namaz kıldıktan sonra duasında sadece “Allah’ım beni bağışla, bana rahmet et” dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v)
“Ey namaz kılan, acele ettin, namaz kıldığında oturup dua ederken Allahü Teala’ya layıkıyla hamlettikten sonra bana da salavat getir, sonra dua et” buyurdular.
Bu zat kalktı ve tekrar namaz kıldı. Sonra duasında Allah’a hamdetti, Resulullah Efendimize salavat getirdi. Hz. Peygamber Efendimiz :
“Ey namaz kılan, iste elbette kabul olunur. Kim böylece benim ismimi işitip de bana salavat getirirse Allahü Teala onun duasını kabul eder” buyurdular.
Kim Allahü Teala’yı severse, onu çok zikreder. Allahü Teala da böyle zatı rahmeti ve mağfiretiyle anar, o na rahmet eder. Onu peygamberleri ve evliyasıyla cennete koyar, ikram eder, cemalini gösterir. İnşaallah bizlerde Allah’ın cemaline mashar oluruz.
Her kim de Resulullah Aleyhisselamı severse ona çok selavat getirir, Fahr-i Kainatın şefaatine nail olur, Cennette ona arkadaş olur.
Cumanız mübarek olsun.
Yazımızı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitirelim:
Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et; Çünkü söz yürekten gelir dilden çıkar. (Hz. Mevlana)
 

Bu yazı toplam 307 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.