1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Salıcı: Konya, üretim ve tarımda önemli bir ildir
Salıcı: Konya, üretim ve tarımda önemli bir ildir

Salıcı: Konya, üretim ve tarımda önemli bir ildir

Konya’ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı sanayici ve iş dünyasını ziyaret ederek, Konya’nın üretimde ve tarımda önemli bir şehir olduğunu ve pandemide de az etkilendiğini söyledi.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Konya İl Başkanvekili Bekir Yaman ve Selçuklu İlçe Başkanı Ali Naci Çobanoğlu Konya’daki STK’ları, sanayici ve işadamlarını ziyaret ederek, ekonomik ve pandemi sürecinde yaşanılan sorunlar hakkında bilgi aldı. 

CHP’li heyet ziyaretler çerçevesinde ASKON Konya Şubesi Başkanı Atilla Sinacı ve yönetim kurulu üyeleriyle MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Ömer Faruk Okka ve yönetim kurulu üyelerini de ziyaret etti.

Pandemiden etkilenen sektörler teşvik ve destek bekliyor 

CHP’nin ziyaretinden memnun kaldıklarını belirten ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, “Bizler ülkemiz için üretip, çalışmak zorundayız. Ciddi anlamda da ihraç yapmaktayız. Suudi Arabistan’ın Türk Mallarına yönelik yaptığı boykotu yanlış buluyoruz. Mal geçişlerini yavaşlatıyor. Bizler iş insanıyız. Ticaret ve ihracat yapmalıyız. Siyasetle ilişkimiz dengelidir. Sorunlarımızı iktidara ileterek, çözüm noktasında istişare ediyoruz. Bu sayede birçok sorunumuz çözüldü. Ancak pandemi de hizmet sektörü olumsuz etkilendi. Devlet destekleri artarsa ekonomi hareketlenir derken, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka ise, “İş dünyasının sorunlarının çözümünde ve projelerinde çok katkılarımız oldu. Konya bir sanayi kentidir. Metal, kundura ve diğer sektörlerde iyidir. Pandemi döneminde üretim durmadı. Devam ettiği içinde ihracatımızda ciddi artışlar kaydettik.  Hizmet ve tekstil sektörü zor durumdadır. Daha çok katma değerli ürünler üretmek için teşvike ve yeterli desteğe ihtiyacımız vardır. Bugüne kadar iyi şekilde geldik. Özellikle pandemi de zor durumda olan sektörlere destekler verilerek, sahip çıkılmalıdır. En önemlisi de KOBİ’lerin finans sıkıntıları var. Bankalar kredide ağır teminat istiyor. Bu teminatların hafifletilmesi gerekiyor. Finans sıkıntısının giderilmesi oldukça önemlidir” diye konuştu.

Konya, Üretim ve Tarımda önemli bir şehirdir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, “ Konya’da iki süren ziyaretlerimizde Konya’nın üretim ve tarım girdileri açısından önemli bir şehir olduğunu gördük. Bir ticaret, sanayi ve üniversite kenti kimliğine kavuşmuştur. Konyalı iş insanları ve sanayicileriyle buluşarak sorunları hakkında bilgi edindik. Ekonomide ve dış ilişkilerde ayrı bir politika izlenmemelidir. Hele ideolojik davranılmaz. Ülkemizin çıkarları yönünde bir politika takip edilmelidir. Ülkemiz ve halkımız kazanmalı anlayışı olmalıdır. Önceki hükümetler dönemine göre ülkemizin itibarı iyi değildir. Bu üzücü bir durumdur. Ülkemizin itibarını yükseltmemiz gerekiyor. Suudi Arabistan’ın Türk mallarına karşı yapmış olduğu boykot yanlıştır. Doların yükselişi iyi değildir. Genel anlamıyla piyasayı olumsuz etkiliyor. Umarım ekonominin genel gidişatı ve pandemi sürecindeki sorunları iktidar çözer. Ülkemiz rahatlar. Konya’nın ekonominin iyi gitmemesinden ve pandemi sürecinden ağır hasar gören bir il olmadığını gördük. Ancak Pandemiden etkilenen sektörlere acil destek ve teşvikler verilmelidir. İş dünyasının beklentisinin bu yöndedir. Bizleri kabul eden Konyalı sanayici ve işadamlarıyla birlikte STK temsilcilerine de teşekkür ediyorum” şeklinde ifade etti.

Suudi Arabistan’ın Türk Mallarına Karşı Yaptığı Boykot Yanlıştır

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Suudi Arabistan’ın Türk mallarına karşı yaptığı boykotun anlaşılır bir yanı yoktur. Umarız bu yanlış tutumunun farkına varır. Boykottan vazgeçer. Ülkemizde ekonomi iyi değildir. pandemi sürecinde esnaflarımız ve vatandaşlarımızın sıkıntıları da çoktur. Esnaflarımıza ve iş dünyasına destekler verilmelidir.” 

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Türkiye’nin Sorunlarını Çözecektir 

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, “Ülkemizdeki sistemle meclisteki milletvekilleriyle bakanların bağı kesilmiştir. Hâlbuki parlamenter sistemde bakanlarda milletvekillerinden seçilirdi. Şimdi ise, dışarıdan atanıyor. Ülke sorunları mecliste ele alınmadığı için çözülemiyor. Bu sorundan kurtulmak için güçlendirilmiş bir parlamenter yapısına geçilmelidir. Bu sayede bakanlarda hesap verebilir. Ülkemizin sorunlarının çözümü hızlanır” dedi.

AYNUR ÜNÜN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.