1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Salike Yakışan
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Salike Yakışan

A+A-

Salike yakışan, kalbini rezilliklerden tahliye edip, faziletlerle süslemektir. Muhakkak bazı hastalıkların selameti belki de hepsi olmadan saflaşmaz. Tasavvuf Tahliye ve Tahliyeden (biri hı harfi ile diğeri ha harfi ile) ibarettir. Bundan dolayı bazıları, AHLAK İLMİ tasavvufdan ibarettir demişler.
Feyzi’l-Kadir şerhi Camii sağırda, Abdurrahim-el-Menaf: Bazıları güzel ahlakı birleştirmeye çalıştılar. Ve şöyle diyorlardı onlar:
Ahlakı haseneyi sayarken buyurdu ki; İhsan, İhlâs. İysar, seyyie’ninhasene’ye kötülüklerin iyi şeylere tabi olması, istikamet ibadet ve maışet de iktisad, insanlara ayıpları ile değil de kendi ayıbı ile iştigal, insaf, takdirsiz infak (hayır hasenat verirken karşılık beklememek), ırzını muhafaza için mal infak etmek, emri bi’l-maruf, şüphelerden kaçmak, yapılmasında beis olan şey için, yapılmasında beis olmayan şeylerden kaçınmak.
Kişilerin arasını islah, yolda eza veren şeyi kaldırmak, istişare, istihare, edep, ihtiram (hürmet edilmesi gereken şeylere ve kimselere saygı göstermek), iclal, mü’mini sevindirmek. İlim ve terbiye ile irşad ve istirşad etmek (şeyhinden kendisine irşad talebi), selamı ifşa etmek, selamla söze başlamak, komşuya ikram, saile icabet (Allah için el açan muhtaçlara vermek), istenmeden vermek, başkalarına, az olan hayrı çoğaltmak, nefsini hakir görmek, cehd etmek, tevazu, tevbe, iyilik ve takvada yardımlaşmak, ağırbaşlı aheste davranmak, menzil ve maişet tedbiri, tefekkür içinde olmak, mütekbbir (kibirlenen) üzerine kibirlenmek.
İnsanların menziline inmek, ehemmi takdim (daha mühim olanı öne almak), zelil insanların gafletinden uzak kalmak, ezaya tahammül, ezayı terk, ihvan ve envana (yardım edenleri) teksir (çoğaltmak), zorluklara tahammül, güzel isimle isimlenmek, töhmetten kaçınmak, Peygamber Efendimizin kokularından kullanmak, nefisle cihad etmek, Allah için sevmek, Allah için buğz etmek, salihlere, ulemaya, fukaraya ve ihvana hizmet etmek.
Huşu, Allah’dan korkmak, hüsnü zan, maişet talebi, zühd, sehaet ( cömertlik), başkalarına eza vermemek, sabır, sıdk, adalet, iffet, batını (iç âlemini) taharet etmek, şecaat, tefekküre devam, miskinlere, küçüklere, yetimlere, hayvanlara ve hastalara merhamet, emaneti hıfz etmek. İlim talebin de edebi korumak, bilmediğin kişilere de selam vermek, nefis muhasebesi, me’sur (Rasülüllahtan bu zamana kadar büyüklerin israrla üzerinde durarak kıldıkları namazlar ki, mesela Teheccüd, Evvabin, Duha namazları gibi) namazlara devam etmek.
Öfkeyi yenmek, yakını hâsıl etmek, nefsin hazmetmesi, nezahet, vera, sadakat, sulh, şiddetli zamanlarda dahi namaza çıkmak, münkirattannehi, nefse muhalefet etmek, ehline hakkı öğretmek, nasihat, ehlibeyte muhabbet, acı bile olsa hakkı kabul etmek, af, yumuşak kelamla karşılık vermek, uluvvi himmet ( büyüklerin himmetini elde edebilecek güzel sözler) söz söylemek, dinlemede akıllı davranmak, bunların hepsi, ayeti celile ve hadisi şeriflerin muhtevasıdır. Onların zikir olunması, hıfz olunması vacip olur. Ve vakit ve zamanı zabtı icap eder. Cenabı Hak bizleri bu güzel hasletlerle müttesıf kılsın. (b.s.440)
MÜ’MİN AYNADIR: Rasülullahs.a.v. hadisi şeriflerinde: “Mü’minmü’minin aynasıdır” buyurmaktadır. Başkasının ayıbını kendi nefsinde görür. Ne mutlu ayna olabilenlere. (B.S.434) (Devam edecek)


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.