1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. " Sana Müslüman Diyenin…"
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

" Sana Müslüman Diyenin…"

A+A-

Yıllar önce Sille’de önemli bir hadise olmuş. Biliyorsunuz Sillede bir zamanlar  Hristiyan vatandaşlarımız da yaşardı. Hikâyenin geçtiği devirde Sillede yaşayan İsevi vatandaşların kiliselerinde görevli papazları vefat etmiş. Her nedense kilisede görevli bu papaz yerine adam yetiştirmemiş. Yani kendisi son papazmış. Bu nedenle Papazın cenazesini kaldırma işi zora girmiş. Çünkü bu dini vazifeyi yerine getirecek bilgi ve liyakat sahibi kimse yokmuş. Kilise etrafında toplanan telaşlı topluluğu gören Sille cami İmam Hatibi Hristiyan vatandaşlara telaşlarının sebebini sormuş. Onlar;” Hocam bizim papaz efendi vefat etti. Onun cenazesini kaldırmamız lazım. Lakin bu işi yapacak kimsemiz yok…” demişler. Z Hoca onlara sormuş;” Sizin cenaze törenlerinin en önemli kısmı nedir? Sizin yapamadığınız bölüm hangisidir? Diye sormuş. Onlarda ;”Hocam en önemli kesimi cenazenin başında yapılacak dini konuşmadır. O yapılsa biz gerisini hallederiz…” Demişler.  Hoca, “ o konuşmada genellikle hangi mevzular işlenir? “Diye sorunca onlarda ;”Hocam! Hz isa efendimizle ilgili, ölümle ilgili mevzulardan bahsedilir” demişler. Hoca, “ Tamam o zaman ben yarına kadar bu mevzuda bir konuşma hazırlayım törende konuşayım   “ demiş. Ve gitmiş. İsevi Cemaati biraz endişeli, çokça sevinçli olarak yarını beklemeye ve mevtanın diğer işlemlerini tamamlamaya başlamışlar.

Ertesi gün hoca Kuran-ı kerimden Hz İsa efendimizle, Hz Meryem’le ilgili bölümlerden ayetleri toplayarak güzel bir konuşma yapmış.

(Muhtemelen şunları söylemiştir.

2:253 - … Biz Meryem oğlu İsa'ya da o delilleri verdik ve kendisini Rûhu'l-Kudüs (Cebrail) ile kuvvetlendirdik. Eğer Allah dileseydi, bunların arkasındaki ümmetler, kendilerine o deliller geldikten sonra birbirlerinin kanına girmezlerdi…

3:45 -Melekler şöyle demişti: "Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir kelimeyi müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesih'dir; dünyada da ahirette de itibarlı, aynı zamanda Allah'a çok yakınlardandır.

3:46 -Beşikte de, yetişkin çağında da insanlarla konuşacak ve iyilerden olacaktır.

3:47 -(Meryem): "Ey Rabbim, bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olur?" dedi. Allah: "Öyle ama, Allah dilediğini yaratır, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece 'ol!' der, o da hemen oluverir." dedi.

3:49 -Allah onu İsrail oğullarına (şöyle diyecek) bir peygamber olarak gönderir: "Şüphesiz ki ben size Rabbinizden bir âyet (mucize, belge) getirdim: Size, kuş biçiminde çamurdan birşey yaparım da içine üflerim, Allah'ın izniyle o, kuş olur; anadan doğma körü ve alacalıyı iyileştiririm ve Allah'ın izniyle ölüleri diriltirim. Evlerinizde ne yiyor ve neleri biriktiriyorsanız size haber veririm".

3:50 -"Önümdeki Tevrat'ı doğrulayıcı olarak ve size haram kılınan bazı şeyleri helal kılmak için (geldim) ve Rabbiniz tarafından size bir mucize getirdim. Artık Allah'tan korkun da bana uyun".

3:51 -"Şüphesiz Allah, benim de Rabbim, sizin de Rabbinizdir. Onun için hep O'na kulluk edin! İşte bu, doğru yoldur".

3:55 -O zaman Allah şöyle dedi: "Ey İsa, şüphesiz ki seni öldüreceğim, seni kendime yükselteceğim ve seni inkârcılardan temizleyeceğim. Hem sana uyanları, kıyamete kadar o küfredenlerin üstünde tutacağım. Sonra dönüşünüz banadır, ayrılığa düştüğünüz hususlarda aranızda hükmedeceğim".

Onların (Kitap ehlinin) hepsi bir değildir. Kitap ehli içinde, gece saatlerinde ayakta duran, secdeye kapanarak Allah’ın ayetlerini okuyan bir topluluk da vardır. 

3-113- Onlar, Allah’a ve ahiret gününe inanırlar. İyiliği emrederler. Kötülükten men ederler, hayır işlerinde birbirleriyle yarışırlar. İşte onlar Salihlerdendir. 3-114…” Bütün bunları coşkuyla ve hüzünlü bir sesle okuyan Hoca konuşmasına devam ederken. Azınlık  cemaatinden açık sözlü içi dışı bir, bir  delikanlı cüşa gelerek ayağa kalkmış ve ,”Hocam!  Sana Müslüman diyenin  ta...” Diye haykırmış. Noktaların yerini tahmin ediyorsunuzdur.

Bu hikâyeden çıkacak en önemli sonuç şu: Hristiyan vatandaşların hepsi bir değildir. Onlar Allah’ımızın Kuranında,  peygamberimizin hadislerinde İsa Efendimizle ilgili verilen bilgilerden mahrumdurlar. Eğer onlar bilseler ki her Müslüman, İsa Efendimizi de peygamber kabul ediyor. O’nu diğer peygamberlerle beraber seviyor ve sayıyor. Ve bu sevgi Kurana ve sünnete dayanıyor… Hristiyan halkın çoğunluğunda cehaletten var olan İslam’la, Kuranla, Peygamberimizle ilgili yanlış bilgiler izale olup gider. Hâsılı biz Müslümanlara çok görev düşüyor

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.