1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. SANAYİCİ OYNAK VE KAYPAK OLAMAZ!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

SANAYİCİ OYNAK VE KAYPAK OLAMAZ!

A+A-

Bugünkü konumuz; Ticari ahlak dostlar... Bu hususta sınırlarımızı aşarak ticari ahlak noktasında tamamen sınıfta kaldığımızı aşağıda vereceğim örnekle size aktarmak istiyorum. 
Yazılarımı takip eden okurlarım bilirler yakın bir geçmişte Fas’ta bir iş gezisindeydim. Daha önce ülkemize gelen sağlam bir alıcıyı Konyamızda su pompası imalatı yapan bir firmaya götürerek tanıştırmış ve ticari anlamda güçlü olan alıcıyla sağlıklı bir ticaretin başlamasını arzu etmiştim. Bu ticari çabanın karşılığında kendi tayin edecekleri kadar bir oranı da zatım için tahsis etmelerini umutsuzca rica etmiş, Allah’a tevekkül etmiştim. Tabi sizin de tahmin edeceğiniz gibi şahsi beklentimiz karşılığı kendi cenaplarınca takdir edilecek bir hakediş sağlanmadı. Tamamen üstüne yattılar. Bendeniz de bu konuda hakkımı en büyük mahkemece tahsil edilmek üzere yaratıcımıza havale etmiş, bu vesileyle de dünyada kazanamadığım cüzi bir rakam karşılığında ahirette beni mutlu edeceği kuşkusuz mercie durumu havale etmiştim. Bu noktadan ötürü oldukça mutluyum. Çünkü ben hakkımın ödenmediği durumlarda bunun semeresinin hem dünya hem de ahirette bana tevdi edileceğine sonuna kadar inanmış bir kardeşinizim.
Asıl konumuz bu değil...
Aşağıda izah edeceklerimi okuyunca yukarıda anlattıklarım yanında çok basit kalacak. 
Geçtiğimiz Fas seyahatim sırasında orada ki alıcı kardeşimi ziyaretim sırasında öğrendim ki Konya’da üçüncü organizede imalat yapan bu firmanın yaptığı eza ve cefayı sonuna kadar anlattılar bende dinledim. 
Ne yapmışlar biliyor musunuz?
Su pompası yapan firma tarafından onlara parası karşılığı gönderilen ürünlerin hepsinde aynı arıza çıkmış, detaya inerek teknik konularla sizi sıkmak istemiyorum. Alıcı kardeşlerimizde firmadan bu konuda yardım istemişler. Ama aradıkları tüm telefonlara cevap dahi verilmemiş. Yazılan maillere dönüş sağlanmamış. Onca yoklamaya, çabaya rağmen buradaki firma sahipleri oralı bile olmamış. Nihayetinde Fas’lı alıcı ile burada ki imalatçı bir tesadüf eseri İstanbul’da bir fuarda karşılaşmışlar. Fas’lı alıcı kardeşimiz adama veryansın etmiş, tepkisini göstermiş ama aldığı cevap; “Kusura bakmayın, bir hata olmuş” diyerek geçiştirmek olmuş. Faslı kardeşimizde bu durum sonucunda bu firma ile tüm bağlarını koparmış. 
Ben Fas’lı kardeşime dedim ki; “Ne yani, pes mi edeceksiniz? Olmaz. Bu durumu ama Türk yerel ama Avrupa Ticaret mahkemelerine taşımalısınız. Kimsenin yaptığı yanına kar kalmamalı” diyerek konuya girdim. İşle birebir alakalı Fas’lı Yusuf Kardeşimi aradılar. Onunla da uzunca bir telefon görüşmesi yaparak, tüm gelişmeleri bir dilekçe halinde ifade eden metin hazırlayarak bana yollamasını istedim. O metin de elime geldi. İstişarelerimizi yaparak durumu ilgili yerlere aktaracağız. Bu durumu Konya Ticaret Odası ve Konya Sanayi Odası’na da aksettireceğiz. 
Bu işten şahsi beklentim yok. Sebebini kısaca şöyle arz edeyim. Bizim de aynı firmayla farklı bir üründe gayet sıkıntısız bir çalışmamız var idi. İki senedir sürmekte olan ticaretimizden zerre kadar şikayetleri yoktu. Son seyahatimde bunu bir kez daha teyit ettim. 
Ama az önce bahsi geçen su pompası imalatı yapan firma gibiler yüzünden adamlar tüm Türkiye’mize karşı belirgin bir tavra girmişler. Bu da onları İspanya ve İtalya’ya yönlendirmiş. Şu anda o iki ülkeyle gayet sorunsuz ticaret yürütüyorlar.
Birinin yediği bir halt yüzünden güzel ülkemin insanları, sağlam sanayicileri, dürüst tüccarları dahi etkileniyor. 
Buna bir yerlerden dur dememiz lazım. 
İşte bu sebeple söz konusu firmanın mahkeme tarafından gerekli cezaya maruz kalmasını müteakiben sağlıklı bir sanayi açılımı yapılacağına inanıyorum. 
Buna tüm Konya olarak, tüm sağlam işletmeler olarak start vereceğiz. 
Çürüklerden arınma ve aklanma dönemine girmeli ve yolumuza bakmalıyız. 
Kimsenin cürmünü ceremesini diğerleri çekmemelidir. 
Ahlak hayat şiarımız olmalıdır.
Hak yiyen, hak gasp edenler hepiniz temizleneceksiniz. 
Hem vallahi hem billahi Allah’ın izniyle temizleneceksiniz...     
  
 

Bu yazı toplam 1249 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.