1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sanayide 6 bin çırağa ihtiyaç var
Sanayide 6 bin çırağa ihtiyaç var

Sanayide 6 bin çırağa ihtiyaç var

Konya Tornacılar Kaynakçılar ve Oto Tamircileri Odası Başkanı Emin Baranok, sektörde yaşadıkları sıkıntıları anlatarak 6 bin çırağa ihtiyaç olduğunu kaydetti.

A+A-

Konya Tornacılar Kaynakçılar ve Oto Tamircileri Odası Başkanı Emin Baranok, çocukların meslek edindirilmeye yönlendirilmesi gerektiğini belirtti. 6 bin çırağa ihtiyaçları olduğuna dikkati çeken Baranok, “Çocukları mesleğe yönlendirmeliyiz. İşsizlik diyoruz ama şu an da bana 6 bin çocuk getirseler ben onları yerleştiririm. İşi hazır. Bu el emeğidir sanattır bunu hiçbir makine yapamaz. Bu ülke bir gün gelecek sanatkar bulamayacak. Milli gelire katkı sağlıyoruz dedim ya bunları çok basit harcıyoruz. 3 parçadan bir araba toparlarken şimdi küçük bir şeyde arabayı hurdaya atıyoruz. Bu ülkenin zenginlediğini gösterir belki ama milli servetimize de zarar verir. Milli gelire katkı sağlamak için bunu onaran yapan birilerine ihtiyaç var.” dedi.

img_9697.jpg

İLERİDE İŞ YERİ VE ÇALIŞAN SAYISI DÜŞECEK

2010’da bin 800 olan üye sayılarının şu anda 3 bin 60 üyeye çıktığını vurgulayan Emin Baranok, önlem alınmadığı taktirde bu sayının düşeceğini söyledi. Yetiştirecek eleman bulamadıklarına ifade eden Baranok, ilerleyen zamanlarda sıkıntıya gireceklerini belirtti. Baranok, “Bizim esnafımız sanayi kesimine hitap eden bir esnaf kitlesi olduğu için gün geçtikçe artıyor ama bunu ne zamana kadar elimizde tutarız bilmiyorum. Çünkü alttan yetişen eleman yok. Böyle olunca da ileri zamanlarda sıkıntıya gireceğiz. Aileler çocuklarının okumasını istiyor eğitime karşı değiliz bu mutlaka olmalı ama okumayacak çocuğunda üzerine düşüp çocukları buna zorlamak olmaz. Çocukların meslek edinmesi adında bu sanat okullu olan sanayilere yönlendirilmesi gerekiyor. Meslekte yetişen eleman sayısı olmayınca ileride meslek sayısı ve iş yeri sayısı düşecek. Bu risk çok büyük.” şeklinde konuştu

Emin Baranok, Konya’da bu sektörün çırak bulunmadığı için ve iş yeri koşullarının da uygun olmadığı için büyüme adına geç kalındığını dile getirdi. Konya bu meslek grubunda birinci sırada olması gerektiğinin altını çizen Baranok, “Dışarıdan araç toplatmak için Konya’ya gelinirdi ama bunu biraz kaybettik. Yetiştiremediğimiz eleman ve iş yerlerinin koşulsuz olmasından dolayı. Konya 3. sırada diyebiliriz. İstanbul Ankara ve İzmir’i kaldırırsak birinci sırada. Ama benim gözümde sanatıyla sanatçısıyla birinci sırada.” ifadelerini kullandı.

İŞ YERİ KOŞULLARIMIZ İYİLEŞTİRİLMELİ

Günümüz sanayisi eski döneme göre geliştiğini ve büyüdüğünü kaydeden Baranok, 80’li yıllarda bir araç toplamanın en az 2 ayda olduğunu şimdiyse 3-4 günde olduğunu belirtti. En büyük sıkıntılarının iş yeri ve eleman yetersizliği olduğuna dikkati çeken Baranok, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İş yeri sıkıntımız şudur. Bir işletme 80’li yıllardaki işi yapacak olsa küçük esnaf şu an 3 bin metre kapalı alan lazım ki o işleri yapabilsin. Ama o zaman 2 ayda toplanan araç 3-4 günde toplanıyor. İmkan, malzeme, parça, çalışan, teknolojideki gelişmeler nedeniyle. Küçük esnafın sıkıntılarından biri iş yerlerinin koşulsuz olması. Koşulsuz olan iş yerlerde zor şartlarda sanat icra etmeye çalışıyoruz. Birde yetersiz elaman sayısı buna ekleniyor. Koşullu ve geniş bir alan çalışmaları yapılması gerekiyor. Bunun için proje çalışmalarımız da var. Konya Büyükşehir Belediyesi ile yoğun çalışmalarımız var. 1 buçuk aydır bununla ilgili çalışıyoruz ama daha gözle görülür bir ilerleme sağlayamadık. Çalışmalarımız devam ediyor.”

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTIN KOYMALI

Konya’da meslek ve küçük sanayi adına herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Baranok, sanayinin bir ülke için olmazsa olmazlarından olduğunu vurguladı. Baranok, ailelerin, Milli Eğitimin ortaklaşa çalışması gerektiğini ve çocuğun becerisi neyse ona yönlendirilmesi gerektiğini belirtti. Meslek sanat okulları artarak çoğalması sonucunda ülkenin ekonomisine katkı yapacağını ve işsizliğin de büyük ölçüde önüne geçileceğini söyleyen Baranok sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Ülkenin sanayisi güçlü hale gelirse böyle bir ülke geri kalmaz ve ezilmez. Bende varım diyebilecek güce sahip olur. Çiftçi olmazsa aç kalırız sanayi olmazsa ülkede dış güçlere muhtaç kalırız. Bu konular dikkate alınmalı. Ülkenin gelecekteki sanayisine güç katmak adına küçük esnaf; işsizliği önler milli gelire katkı sağlar ve sanatkar yetiştirir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.