1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sandığa Giderken
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sandığa Giderken

A+A-

Yarın Türk halkı çok önemli ve kritik bir seçim için sandığa gidecek. Yaklaşık 2 aydır kulaklarımızı patlatırcasına, beyinlerimizi bulandırırcasına ve kalbimizin sesini kesercesine bir seçim süreci yaşadık.
Her parti, her lider istediğini söyledi, istemediğini duydu.
Şimdi söz milletin. Yarın sandıkta bu sözünü akli selim olarak söyleyecek.
Sandık sonuçları “kazananı” belirler. Demokrasinin kurumları ve hukukun kuralları ise “kazananın yol haritasını...”
Ülkemiz eksiği ile, fazlası ile yaklaşık 150 yıldan uzun bir süredir, kesinti ve darbeler hariç sandıklı bir sistemle yönetiliyor; sandığa gitme ve kendimizi yönetmesini istediğimiz kadrolar için oy kullanma alışkanlığımız hayli zengin. Askeri müdahalelerle demokrasinin kesintiye uğratıldığı dönemleri geride bırakmanın yolunu da her zaman bulmuş bir milletimiz var. Vesayeti, evet Ak Partili dönemde geride bıraktık ve bunda iktidar partisinin rolü çok belirleyici; ancak Ak Parti’ye o misyonu veren de yine bu necip, akli selim milletimizdir.
Düşünebiliyor musunuz?
Bu seçim öncesinde başta CHP ve MHP olmak üzere bütün muhalefet partilerinin genel başkanları ve sözcüleri Türkiye'nin Başbakanı'na olmadık hakaretlerle saldırıp binlerce defa hakaret edip, politikalarını eleştirirken söylemedik laf bırakmadılar.
Lâkin milletimiz, oynanan oyunu benzersiz ferasetiyle idrak ettiğini zannediyor ve bütün bu iftiralara, montaj kasetlere ve ahlâksızlıklara aldırmadan, Türkiye'nin millî menfaatlerini göz önüne alarak oyunu kullanacaktır. Bunan tüm gönlümle inanmaktayım. Çünkü en doğruyu, yalan ve iftirayı kim olursa olsun halkımız görmektedir. Buna göre karar verip tercihini yapacaktır.
Şunu belirteyim ki, daha önceki girdiği seçimlerden zafer ile çıkan AK Parti’nin bu seçimlerde de aynı sonuca ulaşacağı, belki oranlarda bir değişme olabileceğini, Türkiye’de ciddi anlamda bir sürpriz çıkacağını sanmıyorum.
Ne var ki,bu kutuplaşma, bu sertleşme, bu tehditlerle Türkiye’yi seçim sonrasında da zor günler beklemektedir.“Demokraside çözüm tükenmez” inancımızı koruyalım.Demokrasi yolunda yürüyelim.
Bütün bunlara rağmen ,öyle bir seçim ki ,kim nerede, hangi oranda kazanmış olursa olsun, bu seçim, demokrasinin bayramı ve milletimizin hür iradesinin eseri olsun. Milletimiz kazanmış olsun.
Yoksa kimsenin kimseye saygı duymadığı, hatta çoğu zaman varlığına bile tahammül edemediği bir bölünmüş ülke olmayalım. Bundan en çok millet düşmanları mutlu olacaktır.

Sessiz çoğunluk seçim sandığına gittiği zaman, bütün naraların, iftiraların nafile çabalar olduğunu görüverirsiniz. O sandığa atılan oy, kurşundan da, kasetten de, Twitter'daki nefret mesajlarından da daha güçlüdür, daha etkilidir.Bu etkinin artması için oyunuzu mutlaka kullanın.Kars'tan Edirne'ye, Hakkâri'den İzmir'e uzanan topraklarda yaşayan insanlardan oluşan "Büyük Jüri" kimin başarılı kimin başarısız, kimin icraatçı kimin laf ebesi olduğuna ilişkin kararını yarın verecektir. Şunu kabul edelim .Sandık, özellikle de hükümetlere karne notu verilen bir demokrasi kutusudur.Halkın, o notu etkileyecek her gerçeği bilmesi de demokratik zorunluluktur.
İngiliz Economist dergisinin bu haftaki sayısında Türkiye'de yaklaşan genel seçimle ilgili olarak "Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğuna" vurgu yapan bir makale yer alıyor.
Yarınki seçiminin galibinin büyük olasılıkla hükümet olacağının belirtildiği makalede, AK Partinin 2001'den bu yana aralıksız kazandığı seçimlerin de bir dökümü de yapılıyor.
Bakalım tahmlinler, anketler ne dedi, sandıktan nasıl bir tablo çıkacak. Oyumuzu akli selim ve ülke çıkarları için, istikrar için, Milletin bütünlüğü için haydi sandığı diyerek yazımı noktalarken yazımı
Şemsi Tebrizi’nin bir sözü ile bitiriyorum:
"Kalk, silkelen, kendine gel. Umutsuzluğa sarılma. Umutsuzluk şeytandan, ümit etmek ise Allah'tandır."

Bu yazı toplam 219 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.